וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תשואות הברוטו המשוקללות של קופות הגמל נמוכות ב-1% ב-2000 מאלה של חברות הביטוח; האם יש סיבה להפרשים?

18.3.2001 / 9:19

הארץ
ltpgt
ltbgt
מאת כתב "הארץ"
lt/bgt
תשואות חברות הביטוח וקופות הגמל בשנים '79'-99 האם נכסי הציבור המושקעים בקופות הגמל מנוהלים פחות טוב מהנכסים המושקעים בפוליסות ביטוח החיים של חברות הביטוח? שאלה זו עולה באופן חד מהשוואת התשואות שהניבו שני הענפים - המובילים בניהול כספי הפנסיה של הציבור - ב-2000.
lt/pgt

ltpgt
משרד האוצר פירסם השנה בראשונה מחקר שבו הציג את תשואות הברוטו והנטו של חברות הביטוח וקופות הגמל. תשואות אלה נבדקו כמדד משוקלל המחשב את תשואת הקרן המנוהלת בהתאם לגודלה בשוק. מהמחקר עולה כי ב-2000 השיגו חברות הביטוח תשואה ברוטו משוקללת של 4.4%. בניכוי דמי ניהול של 1.2%, המורכבים מ-0.6% דמי ניהול ו-15% מהתשואה הריאלית של הפוליסה, השיגו חברות הביטוח תשואה נטו של 3.2% ב-2000.
lt/pgt

ltpgt
קופות הגמל מפגרות אחרי חברות הביטוח עם תשואה ברוטו שנתית של 3.5%. בניכוי דמי ניהול של 0.6%, הסתכמה תשואת הנטו המשוקללת של הקופות ב-2.9%.
lt/pgt

ltpgt
מההשוואה עולה כי קופות הגמל פיגרו בכ-0.9% לעומת חברות הביטוח ב-2000. התשואה של קופות הגמל נמוכה יחסית ב-20% מהתשואה של חברות הביטוח לאותה שנה. רק דמי הניהול הנמוכים משמעותית בענף הגמל הצילו את עמיתי הקופות, כך שהתשואה נטו שקיבלו העמיתים היתה בסופו של דבר נמוכה רק ב-0.3% מהתשואה שקיבלו לידהם עמיתי חברות הביטוח.
lt/pgt

ltpgt
האמנם קופות הגמל מנהלות השקעות פחות טוב מחברות הביטוח? על פי טענה זו, הקופות ממשיכות להיות מנוהלות בידי "פקידי בנקים", שמחפשים רק להשוות את התשואות שלהם לממוצע בענף. זאת, לעומת המצב בענף הביטוח שאימץ סטנדרטים אמריקאיים יותר ומתאפיין בהשקעות אגרסיוויות וזריזות. אלא שבדיקה לעומק של ביצועי שני הגופים ב-2000 ופשר פער התשואות ביניהם, אינה מחזקת את הטענה הזו.
lt/pgt

ltpgt
היו כמה סיבות להפרשי התשואות בשנה החולפת. העיקרית שבהן היא ההבדל ברכיב המניות שהחזיק כל אחד מהגופים. המחצית הראשונה של 2000 היתה חיובית לשוק המניות בישראל - מדד המניות הכבדות השיג תשואה של כ-20%. קופות הגמל ניצלו לאורך השנה את הרשאתן להשקעה במניות, וזו נעה סביב 20%-25%. באותו זמן היה רכיב המניות בידי חברות הביטוח קטן יותר, בשל מגבלה טכנית. עד למאי 2000 הוגבלו חברות הביטוח באחזקה של 15% בלבד במניות. במאי הועלתה תקרת ההגבלה ל-25%. בהמשך השנה נרשמו ירידות שערים חדות בשוקי המניות בארץ ובחו"ל, והעובדה שחברות הביטוח היו עם אחזקה נמוכה יותר במניות עמדה לצדן. לפיכך, חברות הביטוח נהנו ב-2000 קודם כל מה"יתרון" הטכני שהגביל את קניית מניותיהן.
lt/pgt

ltpgt
עם זאת, חברות הביטוח לא השכילו לנצל את ה"יתרון" הזה בצורה מיטבית. מבדיקה שנערכה בענף הביטוח עולה כי חלק מחברות הביטוח הגדולות מיהרו לנצל את ההרשאה שניתנה להן במאי להגדיל את רכיב המניות. על פי פרסומי האוצר, ניצלו חברות הביטוח את העלאת התקרה לשם הגדלת הרכיב המנייתי בתיקי ההשקעות שלהן ל-17%-18%. הגדלה זו נעשתה במניות בישראל וחו"ל (דרך קרנות נאמנות), וברמות שיא ששררו אז בשוק. בדיעבד מסתבר כי הדבר פגע בתשואה של חברות הביטוח והקטין את עודף התשואה שיכלו להשיג בהשוואה לקופות.
lt/pgt

ltpgt
לזה יש להוסיף את ההשקעות בניירות ערך זרים. עד לשינוי תקנות ההשקעה של חברות הביטוח בדצמבר 2000, נאסר על חברות הביטוח להשקיע ישירות במניות בחו"ל. לעומת זאת, לקופות הגמל היה מותר לרכוש עד 5% מהתיק שלהן מניות בחו"ל, ועל פי הערכות כ-2% מהתיק של הקופות אכן הושקע שם. לנוכח הירידות שנרשמו בנסדא"ק, אחזקה זו פגעה מהותית בתשואה של הקופות.
lt/pgt

ltpgt
אלא שבעוד שברכיב המניות יכולות הקופות להסתתר מאחורי טענות טכניות, אי אפשר להתעלם מהתרומה השלילית לתשואה שהיתה להחלטות השקעה אחרות שלהן. כך, קופות הגמל באופן מסורתי מחזיקות ברכיב אג"ח צמודות מדד גבוה, בעוד שחברות הביטוח השכילו דווקא להחזיק רכיב גבוה של אג"ח שקליות. תשואות האג"ח הצמוד השיגו ב-2000 תשואות הנעות סביב 0%, בעוד שהתשואות באפיקים השקליים השונים השיגו תשואה ממוצעת של כ-9%.
lt/pgt

ltpgt
אמנם, קופות הגמל סובלות בנקודה זו מהרכב התיק ההיסטורי שלהן - שהיה תמיד מוטה צמוד מדד - והשינוי של האחזקות ההיסטוריות הגדולות הוא בעייתי בשל רמות הסחירות הנמוכות בשוק האג"חים. לעומת זאת, פוליסות ביטוח החיים הן צעירות יחסית (הוקמו ב-92'), שלא הספיקו להתמלא באג"ח צמודות לפני שהחל המעבר הטבעי של השוק מאפיקים צמודים לאפיקים שקליים.
lt/pgt

ltpgt
עם זאת, אזיקי האחזקות ההיסטוריות לא יכולות לשמש תירוץ לקופות הגמל לעד. העובדה שמנהלי הקופות התמהמהו במעבר מאחזקות צמודות לאחזקות שקליות ולא ביצעו את המעבר הזה בצורה אגרסיווית דיה, צריכה להיזקף גם לחובתם. את אותה הטענה אפשר להעלות גם לגבי האחזקות הגדולות של קופות הגמל במניות ב-2000 - ניהול טוב היה צריך לגרום לקופות להעדיף להקטין את חשיפתן למניות בעוד מועד.
lt/pgt

ltpgt
נראה כי פוזיציה קבועה לאורך כל השנה, שקופות הגמל לא טרחו לשנותה ושאיפיינה את ההשקעה של קופות הגמל בשווקים הפיננסיים, היא זו שהביאה לבסוף לתשואת ברוטו משוקללת של 3.5% השנה.
lt/pgt

ltpgt
לזכותן של קופות הגמל עומדת העובדה שדמי הניהול שגבו השנה היו נמוכים בחצי מדמי הניהול שגובות חברות הביטוח על הפוליסות המשתתפות, מה שעזר להן לשפר במקצת את תשואות הנטו.
lt/pgt

ltpgt
לדברי גורמים בענף, השתתפות מנהל הפוליסה בתשואת הנטו שהשיג במהלך השנה היא דבר מקובל בעולם בקרב מנהלי התיקים וקרנות הנאמנות הגדולות. לכן נוהגות חברות הביטוח לתגמל את עצמן בעבור תשואותיהן. זה כמובן אינו מסביר מדוע בענף הביטוח גובים את המקסימום המותר, בעוד שבתחום הגמל התחרות הביאה לירידה חדה בשיעור הגבייה של דמי ניהול. ניתן לחשוד כי הדבר מלמד על חוסר תחרותיות בענף הביטוח. הבדלי התחרותיות נגסו בחלק גדול מהיתרון היחסי של ענף הביטוח ב-2000, כך שפער התשואה בין שני הענפים הצטמטמם מ-0.9% ל-0

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully