וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק דיסקונט: מדד חודש מארס יסתכם ב-0.1%; האינפלציה השנתית - 1.5%

18.3.2001 / 17:02

נגיד בנק ישראל צפוי להוריד בסוף החודש את הריבית בשיעור של עד 0.3%; בתקופה הקרובה צפויה להימשך התנודתיות בשוק המט"ח

אלי דניאל
ltpgt
בנק דיסקונט מפרסם היום סקירה כלכלית מעודכנת באשר לצפוי במשק הישראלי בתקופה הקרובה.
lt/pgt

ltpgt
lt/bgtאינפלציה ltbgt - מדד המחירים לצרכן ירד בחודש פברואר, כצפוי, בשיעור של 0.1%. הירידה במדד נבעה בעיקר מירידות עונתיות בסעיפי ההלבשה וההנעלה ובסעיף הפירות והירקות. מנגד, נרשמה עלייה במחירי הדיור שנבעה בעיקר מעלייה זהה במחירי הדירות בבעלות. ב-12 החודשים האחרונים עלה מדד המחירים לצרכן הכולל, והמדד בניכוי סעיפי הפירות והירקות המשקף את התפתחות האינפלציה הבסיסית, בשיעורים נמוכים ביותר של 0.3% ו-0.2% בהתאמה.
lt/pgt

ltpgt
באשר לשלושת החודשים הקרובים, צופים כלכלני הבנק כי מדד חודש מארס יסתכם ב-0.1%, מדד חודש אפריל יהיה 0.5% ומדד חודש מאי יגיע ל-0.4%, כל זאת תחת ההנחה ששער החליפין לא יחרוג לזמן ממושך ובמידה ניכרת מרמה של כ-4.15 שקלים לדולר. האינפלציה הצפויה לשנת 2001 ול-12 החודשים הקרובים מסתכמת בכ-1.5%.
lt/pgt

ltpgt
lt/bgtריבית ltbgt - מרבית הפרמטרים הכלכליים המקומיים, כמו גם הפחתת הריבית הצפויה בארה"ב השבוע, מוסיפים לתמוך בהפחתה נוספת של ריבית בנק ישראל בסוף החודש. הפחתה כזו מתיישבת גם עם הצהרתו האחרונה של נגיד בנק ישראל בעיתונות הישראלית על כוונתו להמשיך במדיניות של הורדת ריבית במנות קטנות לכיוון ריבית יעד של 6.5% בהמשך השנה.
lt/pgt

ltpgt
עם זאת הנגיד עשוי להימנע החודש מהפחתת הריבית באם יואץ הפיחות בשער החליפין, יוגדל במידה משמעותית היקף הגירעון בהצעת התקציב שתוגש לאישור הממשלה בסוף החודש או באם יימנעו ממנו הנתונים המוניטריים העדכניים בשל הימשכות ו/או החרפת העיצומים בבנק ישראל. בהיעדר התפתחויות כאלו, צופים כלכלני הבנק כי בסוף החודש יפחית הנגיד את ריבית בנק ישראל בשיעור של עד 0.3%.
lt/pgt

ltpgt
lt/bgtשוק המט"ח ltbgt - במחצית הראשונה של חודש מארס נרשמה היחלשות ניכרת בשער החליפין של השקל לרמות של כ-4.17 שקלים לדולר. התפתחות זו נבעה בעיקר מהירידות החדות שנרשמו בבורסת הנאסד"ק בשבוע האחרון, ירידות שבמידה ולא יתוקנו בקרוב, יקשו עוד יותר בהמשך השנה על גיוסי הון של חברות ישראליות בארה"ב.
lt/pgt

ltpgt
להערכת כלכלני הבנק, בתקופה הקרובה צפויה להימשך התנודתיות בשוק המט"ח, וזאת לנוכח אי הוודאות הקיימת בנוגע למגמת שוק המניות האמריקאי, עוצמת ההאטה הכלכלית בארה"ב וכתוצאה מהמצב הביטחוני בישראל.
lt/pgt

ltpgt
עם זאת, כלכלני הבנק אינם צופים עליית מדרגה בשער החליפין, ולהערכתם, שער החליפין של השקל אל מול הדולר, יגיע בסוף השנה לרמות של כ-4.15 שקלים לדולר. כל זאת, בהנחה כי לא תחול הידרדרות משמעותית במצב הביטחוני.
lt/pgt

ltpgt
lt/bgtסחר החוץ ltbgt - כלכלני הבנק מציינים כי נתוני סחר החוץ לחודש פברואר מצביעים על האטה בקצב התרחבות הסחר. כך למשל, ביצוא הסחורות ללא יהלומים נרשמה בחודשים האחרונים ירידה בקצב ההתרחבות עד לכ-5% לשנה, וזאת כתוצאה מהאטה בקצב הגידול של היצוא התעשייתי בכלל ושל יצוא הענפים הטכנולוגיים המתקדמים בפרט.
lt/pgt

ltpgt
קצב הגידול של יבוא הסחורות (ללא אניות, מטוסים, יהלומים ודלק) ירד בחודשים אלה עד לכ-3% לשנה, בעיקר בשל ירידה ביבוא חומרי גלם שקיזזה את המשך מגמת העלייה ביבוא מוצרי הצריכה.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully