וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביקורת נוקבת בממשל בוש על החלטת אופ"ק לקצץ את תפוקת הנפט

18.3.2001 / 17:54

שר האנרגיה האמריקאי כינה את הצעד "מאכזב"; הנשיא בוש מאמין כי צריך להמעיט את התלות בנפט מיובא

יהודה שויצר
ltpgt
ביקורת נוקבת בממשל בוש על החלטת אופ"ק לקצץ את תפוקת הנפט במיליון חביות ליום על מנת להביא לעליית מחירים. שר האנרגיה האמריקאי, ספנסר אברהם, כינה את הצעד שנקט אופ"ק "מאכזב לנוכח התנאים הכלכליים הנוכחיים".
lt/pgt

ltpgt
אברהם ציין כי הנשיא, ג'ורג .וו. בוש, הביע נכונות להוריד את מכסת יבוא הנפט ממדינות זרות על מנת למנוע טלטלה במחירי הנפט במדינה. "החלטת אופ"ק מדגישה את הצורך בהגברת תפוקת הנפט בתוך ארה"ב ופיתוח אסטרטגיה חדשה שתבטיח אספקת נפט בטוחה, אמינה ובמחיר סביר", אמר שר האנרגיה.
lt/pgt

ltpgt
אופ"ק הודיע שלשום על קיצוץ תפוקת הנפט הגולמי במיליון חביות ליום, המהוות 4% מתפוקתו. בעקבות זאת עלו מחירי הנפט הגולמי בכ-3%. החוזים לאפריל בבורסת ניו יורק הגיעו למחיר של 27.48 דולר לחבית.
lt/pgt

ltpgt
אופ"ק החליט לקצץ את מכסות הייצור שלו לאחר ירידה מתמשכת במחירי הנפט. אתמול הגיע מחירו של "סל הנפט" של אופ"ק ל-22.77 דולר לחבית, הרמה הנמוכה ביותר מאז תחילת ינואר. מחיר היעד המינימלי שקבע אופ"ק לסל הנפט הוא 25 דולר לחבית.
lt/pgt

ltpgt
היום עומד מחיר הנפט ברמה הנמוכה ב-14% מהרמה שרשם לפני שנה, אך הוא כפול ממחירי הנפט לפני שנתיים.
lt/pgt

ltpgt
ירידת מחירי הנפט במארס היא תופעה עונתית קבועה - בתום החורף קטן הביקוש לנפט לחימום, בעוד הביקוש לדלק למכוניות מתגבר רק בתחילת הקיץ. השפעת הקטנת התפוקה על כלכלת ארה"ב עלולה להיות קשה, שכן עלויות הנפט מהוות מרכיב גדול בצריכה הפרטית והציבורית.
lt/pgt

ltpgt
בנוסף להורדת התפוקה על ידי אופ"ק, צפויות יצרניות נפט אחרות להקטין את תפוקתן, אמר עלי רודרידגז, מזכ"ל אופ"ק. עומן ומקסיקו, שאינן חברות באופ"ק, הודיעו כי יקצצו במכסות בקרוב.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully