וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"לא תצטרכו יותר לעבוד בחיים?" - טומי אורפז, עובד ויז'נטק, תובע את החברה, את ברודקום ואת המייסדים

18.3.2001 / 19:45

מאשים בביה"ד לעבודה את מעסיקיו כי קיפחו את העובדים בכל הקשור ליחס ההמרה מאופציות ויז'נטק לאופציות של ברודקום. הערכות: ייתכן גל תביעות דומות בחברות היי-טק נוספות

אמיר הלמר
ltpgt
לאחר מספר רב של תביעות ייצוגיות שהוגשו לאחרונה כנגד ברודקום בגין אי דיווח על "הנחות" שנתנה ללקוחותיה באמצעות הקצאת אופציות למניותיה בחברות שרכשה (בהן ויז'נטק), ולאחר ביקורו בישראל של מנכ"ל ברודקום, הנרי ניקולאס, שהגיע ארצה בכדי לתמוך בחברת ויז'נטק ומייסדיה בימים הקשים העוברים עליה לאחר שהתבררו מהותה ושוויה האמיתי של העסקה, מוגשת היום לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב תביעה חדשה בעניין - והפעם מדובר באחד מעובדי החברה הבכירים.
lt/pgt

ltpgt
"עניינה של תובענה זאת בניסיון לשלול ו/או לעקר את עיקר ההטבה הכלכלית הגלומה בזכויות לרכישת מניות (אופציות) שהוענקו לתובע, כחלק מתנאי עבודתו", כך נפתח כתב התביעה שהגיש היום טומי אורפז, מנהל שיווק בכיר בויז'נטק, לבית הדין לעבודה בתל אביב. תביעתו הוגשה כנגד ויז'נטק, ברודקום, שני מייסדי ויז'נטק, אמיר מורד ולאוניד יביץ, ואף כנגד עזרא מורד - הנאמן אצלו הופקדו האופציות לעובדי ויז'נטק.
lt/pgt

ltpgt
בתביעה, שהוגשה באמצעות משרד עוה"ד דקל-סבו, טוען אורפז כי ויז'נטק וברודקום מקפחות אותו ולמעשה גם את שאר עובדי ויז'נטק בכל הקשור ליחס ההמרה של אופציות, שהוענקו לו לרכישת מניות ויז'נטק, למניות ברודקום.
lt/pgt

ltpgt
אורפז טוען כי חברת ויז'נטק הקצתה לו אופציות לרכישת 6,456 מניותיה בשתי מנות: הראשונה - 2,400 אופציות בעת כניסתו לחברה שתקופת הווסטינג שלהן, לטענתו, כבר פגה, ומנה נוספת של 4,056 אופציות שניתנו לו עם "סגירת" עסקת מכירתה של ויז'נטק לברודקום, שהבשילו, לטענתו, מיד עם "סגירת" עסקת הרכישה ב-05.01.01. אורפז טוען כי למרות שהבשילו מלוא האופציות שהוקצו לו - מסרבים הנתבעים לממשן בפועל.
lt/pgt

ltpgt
אורפז מזכיר בתביעתו את המשפט הזכור כל כך של מייסד החברה אמיר מורד לעובדיו באותו רגע מאושר שתועד במצלמות התוכנית "עובדה" של אילנה דיין: "לא תצטרכו לעבוד יום נוסף אחד בימי חייכם", וטוען כי באותו מעמד ואף במעמדים נוספים ציין מורד כי שוויה של ויז'נטק לצורך העסקה בין השתיים היה כמיליארד דולר.
lt/pgt

ltpgt
בפועל, טוען אורפז, כי במועד מאוחר יותר נתברר כי הוא ועובדים אחרים בחברה דוללו בעקבות אותן עסקות של מתן אופציות ללקוחות ויז'נטק, ושוויה של החברה עבורם היה נמוך בהרבה.
lt/pgt

ltpgt
יתרה מכך, טוען אורפז כי אף למייסדי החברה ניתנו אופציות נוספות מעבר לאופציות שחולקו לשאר העובדים ובתנאים שונים. לטענתו, אף הסכמים אלו מדללים את זכויותיו וזכויות שאר העובדים בחברה באופן שמקפח אותם.
lt/pgt

ltpgt
אורפז מאשים כי ההנהלות של ברודקום וויז'נטק הבטיחו לעובדים תנאים בכל הקשור לעסקה, אך בפועל העניקו תנאים גרועים בהרבה, גם במונחים של יחס ההמרה בין האופציות שהיו בידיהם לבין האופציות של ברודקום וגם לגבי תקופת המימוש (vesting) החלה על האופציות.
lt/pgt

ltpgt
אורפז טוען כי למעשה יש לחשב את שוויין של האופציות שבידיו לפי שער ההמרה ביום ביצוע העסקה, לפיו כל מניית ויז'נטק תומר לכ-9.41 מניות ברודקום. לפיכך, טוען אורפז כי בידיו אופציות ל-6,456 מניות ויז'נטק, אשר לטענתו, מועד מימושן כבר הגיע, ולכן על ויז'נטק חובה להמירן ל-38,183 מניות ברודקום (ששוויין נכון ליום הגשת התביעה 1.27 מיליון דולר לפי שער של 33.37 דולר למניית ברודקום - א.ה).
lt/pgt

ltpgt
עוד טוען אורפז כי למעשה על פי ההסכמים שלו עם החברה, יכול היה לממש בפועל את מלוא האופציות שבידיו ביום חתימת העסקה, וסירובה של החברה להקצות לו את המניות גרם לו למעשה הפסד, שכן ביום חתימת העסקה היה שווי מניית ברודקום כ-100 דולר.
lt/pgt

ltpgt
אורפז טוען כי ויז'נטק ומנהליה הפרו את התחייבויותיהם כלפיו מכוח הסכמי העבודה שבינו לבין החברה, ולפיכך יש להרים את מסך ההתאגדות בין החברה למנהליה ויש לראות בדבריהם, פעולותיהם ומעשיהם של המנהלים והחברה כיישות אחת.
lt/pgt

ltpgt
לפיכך, תובע אורפז את החברה ואת מנהליה מכוח עילות שונות, בהן חובות הנאמנות והזהירות שחייבים לו מנהליה, וכן מכוח עילת הרשלנות ועילה לפי חוק המכר. אורפז מבקש מביה"ד כי יכריז שכל האופציות שברשותו בשלו והוא זכאי לממשן.
lt/pgt

ltpgt
עו"ד סבו מציין כי ייחודה של תביעה זו היא בהגשתה לבית הדין לעבודה, שכן בית הדין מכיר בזכותם של העובדים במקום עבודתם כזכות קניינית. סבו מוסיף כי אופציות שקיבל העובד הן אינן נייר יבש אלא אגד זכויות רכושיות שמקבל העובד מהמעביד, וחובתם של האחרון ובעלי המניות בחברה שלא לקפח את העובד. סבו טוען כי דילולו של העובד בצורה שנעשה הדבר בויז'נטק הינו קיפוח העובד, ויש לו לפיכך הגנות בחוקי החברות ובחוק החוזים.
lt/pgt

ltpgt
עו"ד סבו הוסיף כי עובדים נוספים שוקלים להצטרף לתביעה, אם כי בשלב זה התביעה היא בשמו של טומי אורפז בלבד. סבו מעריך כי ייתכן שמקרה זה יהווה תקדים לגל תביעות של עובדים כנגד הנהלותיהם, אשר מצד אחד מימשו מניות ואופציות ברווח גדול עבור עצמם, אך מצד שני לא דאגו לשווי האופציות של העובדים, וכתוצאה מפעולות ומחדלים שלהם איבדו אותן אופציות את כל ערכן וכיום אין הן שוות אגורה.
lt/pgt

ltpgt
תגובת חברת ברודקום ישראל: "התפלאנו לקרוא בתקשורת על דבר תביעתו של עובד החברה מר טומי אורפז. החברה טרם עיינה בכתב התביעה, אך על פניו ובהסתמך על הפרסומים בתקשורת דוחה החברה את הטענות המיוחסות לה ורואה בתביעה קנטרנית. יצוין כי הפרסומים שהופיעו היו לא מדויקים: מר אורפז אינו העובד מספר 3 של החברה אלא אחד מעובדי מחלקת השיווק והמכירות של ויז'נטק, המדווח לסמנכ"ל השיווק והמכירות".
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully