וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שלום: התקציב יעבור ללא שינוי; הוקפא שליש מהחקיקה הפרטית

19.3.2001 / 7:39

החוקים הפרטיים שהוחלט לא להקפיאם הם אלה שעלותם היא הגדולה ביותר: חוק משפחות ברוכות ילדים, חוק חיילים משוחררים, וחוק הנגב המעניק הטבות מס לתושבי האזור

הארץ
ltpgt
lt/bgtמאת מוטי בסוקltbgt

"אעביר את תקציב 2001 כמו שהוא, ללא שום שינויים, וגם את חוק ההסדרים אעביר ללא שינויים" - כך אמר אתמול שר האוצר, סילבן שלום, בישיבת הממשלה; כמו כן אמר שלום כי יפעל לדחות את החקיקה הפרטית שהתקבלה בכנסת בחודשים האחרונים, ולחוקק חוק שימנע את קבלתה בעתיד של חקיקה פרטית שעלותה לתקציב גבוהה. ראש הממשלה, אריאל שרון, תמך בעמדת שלום והדגיש בתחילת הישיבה כי לא יוכנסו בתקציב שינויים.
lt/pgt

ltpgt
כמה שעות אחר כך, בישיבת ועדת השרים לחקיקה פרטית, אכן התקבלה החלטה לכלול בחוק ההסדרים, שיובא בימים הקרובים לאישור הכנסת, סעיפים שיקפיאו כמה מהחוקים הפרטיים שהתקבלו בכנסת באחרונה; הוועדה אמנם החליטה להקפיא את יישום רוב החוקים הפרטיים שהתקבלו באחרונה בכנסת, אבל במונחים כספיים מבטלת ההחלטה הוצאה תקציבית של מיליארד שקל בלבד, מתוך עלות כוללת של 3 מיליארד. החלטת הוועדה תלויה באישורו של חוק ההסדרים בכנסת.
lt/pgt

ltpgt
החוקים הפרטיים שהוחלט שלא להקפיאם הם, כאמור, אלה שעלותם היא הגדולה ביותר: חוק משפחות ברוכות ילדים, שהציע ח"כ שמואל הלפרט, יובא להצבעה חוזרת במליאת הכנסת, הואיל והממשלה הקודמת עירערה על תקפותו; חוק חיילים משוחררים לא ישונה; את חוק הנגב המעניק הטבות מס לתושבי האזור, החליטה הוועדה שלא להקפיא, אך הכניסה בו כמה שינויים המצמצמים את עלותו השנתית.
lt/pgt

ltpgt
לפי החלטת הוועדה, ההכנסה המקסימלית שעליה יזכו תושבי הנגב להטבות במס תופחת מ-5 פעמים השכר הממוצע במשק (כ-35 אלף שקל), לפעמיים השכר הממוצע (כ-14 אלף שקל). כניסת החוק לתוקף נדחתה ל-1 ביולי 2001, לבקשת מס הכנסה.
lt/pgt

ltpgt
לפיכך, עלות החוק, שבמתכונתו המקורית היתה כמיליארד שקל לשנה, תהיה ב-300 2001 מיליון שקל, ובשנים הבאות כ-650 מיליון.
lt/pgt

ltpgt
בהחלטה להקפיא את החוקים הפרטיים תמכו חמישה שרים, ושלושה התנגדו; תחילה היו אלה רק שלום והשר דני נוה שתמכו בהקפאה, אבל לאחר הפסקה שבמהלכה הפעיל שלום לחץ על השרים, תמכו בהקפאה גם השרים מתן וילנאי, מאיר שטרית וסאלח טריף. נתן שרנסקי, אביגדור ליברמן ושמואל אביטל התנגדו.
lt/pgt

ltpgt
לדברי שלום, החלטות הוועדה מבטאות את סדרי העדיפויות של הממשלה החדשה - עידוד הנגב ותמיכה בחיילים משוחררים; גם שר המשפטים, מאיר שטרית, הבטיח בוועדה כי יאיץ את החקיקה שתקשה על העברתם בכנסת של חוקים פרטיים שעלותם לתקציב גבוהה.
lt/pgt

ltpgt
בישיבת הממשלה דרשו כמחצית מהשרים לקיים דיון בחוק התקציב ל-2001 ובחוק ההסדרים בישיבת הממשלה בתחילת השבוע הבא, עוד לפני ששני החוקים יובאו להצבעה בכנסת בקריאה שנייה ושלישית, ביום רביעי או חמישי בשבוע הבא. השרים אמרו כי לא ייתכן שהכנסת תאשר תקציב שהממשלה לא דנה בו.
lt/pgt

ltpgt
12 מהשרים העלו דרישות לתוספות תקציב מיידיות למשרדיהם, תוספות המסתכמות במיליארדי שקלים, וגם דרשו הוצאת שורה של חוקים מחוק ההסדרים. שלום דחה את דרישות השרים, וזכה לתמיכה מראש הממשלה, אריאל שרון.
lt/pgt

ltpgt
לדברי שלום, רק לאחר שהתקציב וחוק ההסדרים יעברו, יהיה מוכן לשמוע מהשרים דרישות לתוספות תקציב; גם בהמשך השנה, הוסיף, יתקשה להיענות לבקשות השרים נוכח מצב המשק. בינתיים, אמר, מטרתו היא להעביר את התקציב ללא שינוי.
lt/pgt

ltpgt
לדברי שלום, על שולחן הכנסת מונחות כיום הצעות חוק פרטיות רבות, שעלותן הכוללת 30 מיליארד שקל; עד כה עברו בקריאה ראשונה הצעות חוק שעלותן 6 מיליארד שקל, ובקריאה טרומית הצעות שעלותן 24 מיליארד.
lt/pgt

ltpgt
"אם נעשה את מה שהשרים מבקשים", אמר שלום, "כלומר נעניק להם תוספות תקציב, נבטל חוקים בחוק ההסדרים, ולא נדחה את החקיקה הפרטית, לא יהיה מנוס מקיצוץ בתקציבי כל משרדי הממשלה. דבר זה עומד בניגוד גמור לצרכי המשק כעת, במצב של מיתון ואבטלה". אתמול בערב גם דחה שלום, בשיחה שקיים עם השר לביטחון פנים, עוזי לנדאו, את דרישת המשטרה לתוספת תקציב בשל האינתיפאדה. שלום שב ואמר, כי הנושא יידון רק לאחר אישור התקציב.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully