וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צרפת מציעה להטיל סנקציות כלכליות על ישראל

19.3.2001 / 7:54

על רקע המצב ברשות; בין הסנקציות - ביטול הסכמי הסחר ואי הכללה בתוכנית המו"פ השישית

הארץ
ltpgt
lt/bgtמאת אורה קורןltbgt

ממשלת צרפת הפיצה לממשלות האיחוד האירופי מסמך תקיף, הקורא להטיל סנקציות כלכליות על ישראל, על רקע מה שהגדירה "הפרת זכויות האדם בשטחים" - כך אמרו אתמול מקורות מדיניים בישראל. ליוזמה זו הצטרפה גם בלגיה. לדברי המקורות, בין הסנקציות הכלכליות ששוקלות ממשלות צרפת ובלגיה להטיל על ישראל - ביטול הסכם האסוציאציה (הכולל הסכם סחר והסכמה להעמקת שיתוף הפעולה הכלכלי והמדיני), שנחתם ב-95', ואי הכללתה של ישראל בתוכנית המו"פ הששית של האיחוד האירופי, שתחל ב-2003.
lt/pgt

ltpgt
היום, בכינוס החודשי של שרי החוץ האירופיים, ידווח לשרים כריס פטן, הנציב ליחסי חוץ של האיחוד האירופי, על ביקורו בישראל בשבוע שעבר; פטן ביקש מממשלת ישראל לשחרר את כספי ההעברות לרשות הפלשתינית, אך נענה בשלילה.
lt/pgt

ltpgt
מחר, יום לאחר כינוס שרי החוץ של האיחוד, צפוי להיערך מפגש ישראלי-אירופי להכנת הכינוס הראשון של הוועדה האסטרטגית המשותפת לישראל ולאיחוד האירופי, שאמורה להתקיים ב-21 במאי בהשתתפות שרי החוץ של המדינות השונות.
lt/pgt

ltpgt
מטרת הכינוס היא לפעול ליישום ההסכמים להעמקת הדיאלוג המדיני בין ישראל לאיחוד האירופי; את ישראל ייצג בדיוני ההכנה הסמנכ"ל לכלכלה במשרד החוץ, ויקטור הראל. בשלב זה לא ברור בירושלים אם השיחות יושפעו מכינוס שרי החוץ, ומהלחצים שמפעילות ממשלות צרפת ובלגיה.
lt/pgt

ltpgt
היקף תוכנית המו"פ של האיחוד האירופי, שבצרפת ובבלגיה מבקשים כאמור שלא להכליל בה את ישראל, הוא כמה מיליארדי דולרים לארבע שנים; בתוכנית המו"פ החמישית של האיחוד, שבה נכללה ישראל, הובטחו בסך הכל כ-14 מיליארד יורו. חברות וגופים ישראליים זכו במסגרת התוכנית בשנתיים האחרונות למענקים בסכום כולל של 105 מיליון יורו (כ-95 מיליון דולר).
lt/pgt

ltpgt
ישראל נאבקה בעבר כדי להיכלל בתוכנית, שבה זכו למענקים, בין היתר, האוניברסיטאות בתל אביב, ירושלים, בן גוריון ובר אילן, הטכניון, מכון ויצמן, וחברות כמו בריזקום, גילת רשתות וסאיטקס. התוכנית נועדה, בין היתר, ליצור בסיס קשרים משותף לחברות ישראליות ואירופיות, המפתחות במשותף תוכניות מו"פ.
lt/pgt

ltpgt
בתגובה למסרים התקיפים שהעבירו ממשלות צרפת ובלגיה, אמר אתמול ויקטור הראל כי המסרים הישירים שמעביר האיחוד לממשלת ישראל שונים מהמסרים העקיפים שמועברים אליה; פטן, אמר הראל, אף הבהיר בביקורו בישראל לשר החוץ, שמעון פרס, כי הסכם האסוציאציה נשמר וכי האיחוד מעוניין לקדמו. "אני מקווה", הוסיף הראל, "שבאירופה יעשו הפרדה מוחלטת בין היחסים הדו צדדיים עם ישראל, לבין התהליך המדיני".
lt/pgt

ltpgt
במפגש הישראלי-אירופי שייערך מחר, יידון בין היתר שילובה של ישראל בתוכנית החלל האירופית, וייעשו הכנות לכנס ארגון הסחר העולמי, שייערך בסוף השנה בקטאר; ישראל אמורה להשתתף בכנס, ללא קשר למצב התהליך המדיני.
lt/pgt

ltpgt
כמו כן, יימשכו במפגש השיחות על שיתוף הפעולה הפיננסי בתחומי הבנקאות והביטוח, והדיונים על יצירת מסגרת רשמית לקשרים בין רשויות ההגבלים העסקיים. עוד ידונו במפגש בהקלות נוספות ליצוא חקלאי (בעיקר פרחים) מישראל, ובנכונות האירופית להכיר בשיתוף פעולה בייצור בין ישראל למדינות מזרח ומרכז אירופה, לצורך הקלות במכס.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully