וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גיורא דישון, מנכ"ל נובה: "מנענו פיטורים ע"י קיצוצים שהעובדים קיבלו בהבנה"

18.3.2001 / 14:18

החברה הודיעה על השבתה במפעליה בכל העולם בימי א' ועל קיצוץ של 15% משכר המנהלים; "אין לכך אימפקט פיננסי גדול, אך זה בהחלט צעד סמלי שמקרין אמון בחברה"

גתית פנקס
ltpgt
"המצב לא קל ולא ברור מתי הוא יהפוך לפשוט יותר; יכולת החיזוי שלנו היום נמוכה מאוד", כך אומר היום ל-TheMarker.com מנכ"ל ומייסד חברת נובה 10003403-MRQ, גיורא דישון, בתגובה לאזהרת הרווח החמורה שפירסמה החברה ביום חמישי לאחר
המסחר.
lt/pgt

ltpgt
אך מעבר לתוצאות הפיננסיות העגומות שהחברה צפויה להציג בתקופה הקרובה, היא הודיעה על נקיטה בצעד דרמטי יחסית - השבתה של כל משרדיה ומפעליה בימי ראשון, קיצוץ של 15% משכר מנהליה הבכירים וכמובן, עצירת גיוס כוח אדם חדש.
lt/pgt

ltpgt
"ההודעה על סגירת המפעלים התקבלה בהבנה על ידי העובדים, שכן הם יודעים שבכך עשינו הכל כדי למנוע את הפיטורים בחברה", אומר היום דישון. "אנחנו רואים את ההשבתה כמשהו זמני, כאשר מעבר החברה ל-4 ימי עבודה יהיה על חשבון ימי חופשה".
lt/pgt

ltpgt
לדברי דישון, מספר לא מבוטל של עובדים הגיע היום, יום ראשון, בצורה וולונטרית לעבודה. דישון אף מעריך שסגירת המפעלים לא תחול על ההנהלה, שתוסיף לבוא - אף היא "בהתנדבות" - בימי ראשון. "כולנו מאמינים בטווח הארוך בחברה וביציאה שלה מהמשבר", הוא אומר.
lt/pgt

ltpgt
לגבי הקיצוץ בשכר המנהלים, אומר דישון כי צעד זה לא נכפה על ההנהלה - קבוצה המונה 12 איש - על ידי אף גורם, כולל מועצת המנהלים של החברה, והיה מדובר בהחלטה שהתקבלה פה אחד - שוב, "בצורה וולונטרית".
lt/pgt

ltpgt
נובה מכשירי מדידה מעסיקה כיום 240 עובדים בכל העולם, כאשר כ-190 עובדים נמצאים במטה החברה, פארק תעשיות המדע של רחובות. לדברי דישון, שבוע העבודה המקוצר יחול על עובדי החברה בכל העולם, כולל ביפאן, ארה"ב, טייוואן, קוריאה וסינגפור.
ltbgt
מה האימפקט הכספי של החלטה מסוג הקיצוץ בשכר המנהלים? האם צעד
זה גורר אחריו שינוי במחיר מימוש האופציות של העובדים או של ההנהלה?
lt/bgt
דישון: "לא מדובר בהשפעה כספית גדולה מאוד, והאימפקט הפיננסי הוא זניח יחסית, אבל זה בהחלט אקט סמלי, שמראה גם את האמון שלנו בחברה ואת ההזדהות עם העובדים, שיספגו פגיעה כספית מהמעבר ל-4 ימי עבודה.
lt/pgt

ltpgt
"יש אצלנו בחברה אופציות לכל העובדים, וכיום זה עדיין לא נדרש להפחית את מחיר המימוש של האופציות. באופן עקרוני, אנחנו נמצאים כעת בתוכנית האופציות החמישית שלנו, שמחיר המימוש שלה הוא פחות או יותר מחיר המניה היום - כ-6 דולרים, בעוד האופציות שחולקו בשנים האחרונות, ואפילו טרם ההנפקה, היו במחירי מימוש של משקל ועד 7-6 דולרים. אני מעריך שלקבוצת הניהול שהקיצוץ חל עליה יש כ-200-100 אלף מניות, אבל חלקם כבר מימשו במהלך הזמן חלקים שונים".
lt/pgt

ltpgt
נובה מפתחת מערכות מדידה לתעשיית המוליכים למחצה, המאפשרות לשלוט ולבקר שלבים מוגדרים בתהליכי ייצור שבבי מחשב, מיד לאחר שבוצעו, וללא צורך להמתין עד להשלמת ייצור השבב. מערכות המדידה הגדולות הוקטנו על ידי החברה עד לגודל שאינו עולה על זה של פרוסת סיליקון המצויה בתהליכי ייצור. החברה נסחרת היום בנאסד"ק לפי שווי של כ-90 מיליון דולר.
ltbgt
בניתוחים שערכתם, האם אתם מאמינים שיכולתם לעשות את הדברים
בצורה אחרת? האם מדובר בביטולי הזמנות מנובה בצורה גבוהה, או שמא מדובר בהזמנות שלא זורמות אליכם כלל?
lt/bgt
"לא יכולנו לעשות כלום, מאחר ומדובר במשבר עולמי גורף. אנחנו נמצאים בקצה הסופי של שרשרת המזון, ולכן אומנם בוטלו מעט הזמנות מאיתנו, אבל הפגיעה העיקרית היא בכך שהן כלל אינן מגיעות אלינו מאחר והן 'נתקעות' בשלבים מוקדמים יותר.
lt/pgt

ltpgt
"בקצה האחד של שרשרת המזון שלנו נמצאות חברות כמו נורטל , לוסנט , נוקיה (סימול NOK) ומוטורולה (סימול MOT) . בהמשך, נמצאות יצרניות שבבים כמו אינטל ומיקרון. ובסוף, אנחנו ויצרני ציוד אחרים שאנחנו מספקים להם ציוד.
lt/pgt

ltpgt
"לא ניתן היה, להערכתנו, לנקוט בצעדים אחרים כדי להגיע בסופו של דבר לסצנריו אחר. אנחנו נמצאים עכשיו במצב בו, באופן תיאורטי, אנחנו יכולים לספק ציוד ככל שידרשו מאיתנו, אבל הלקוחות לא דורשים זאת. עם זאת, אנחנו מרוצים מכך שאין לנו בעיה של מלאי גדול, חובות אבודים או בעיה לגבות את מה שמגיע לנו".
ltbgt
כלומר, לא לקחתם בחשבון בקצב הגידול עליו דיברתם אפשרות כלשהי של האטה?
lt/bgt
"לא יכולנו לנבא את מה שיקרה, שהרי ידוע שהנבואה ניתנה לשוטים. היו סימנים, נערכנו לכך, ואף הודענו בפברואר שנצמח פחות מהתכנון. השוק הופתע מהמהירות שבה הדברים קרו, וגם אנחנו, וכך, התעשייה בה אנו פועלים צמחה שנה שעברה בכ-80%, אבל כעת ההערכות הפסימיות מדברות אף על ירידה של 20% או על דריכה במקום.
lt/pgt

ltpgt
"השוק לא מת, הוא רק לא יצליח להציג את אותם מספרים שחזו לו. אני מקווה שתוך 4-3 חודשים המצב יתבהר, וחברות יחליטו לגבי ההשקעות העתידיות שלהן. אנחנו גם לא מאמינים שההאטה בתחום שלנו תימשך זמן רב, שכן יש ביקוש למוצרים הללו: אנשים ימשיכו לקנות מכשירים סלולריים ומחשבים, וחברות ימשיכו לרכוש ולייצר צ'יפים - רק פחות מהמתוכנן. השוק אף טומן בחובו אפשרויות רבות להתרחבות.
lt/pgt

ltpgt
"אין לנו היסטוריה של שנים בחיזוי ההכנסות שלנו, אבל אנחנו רואים שזורמות אלינו פחות הזמנות, ולכן מעריכים שלא נוכל להציג את אותם המספרים שקיווינו להציג. בערך 50% מההכנסות שלנו נסגרות בחודש האחרון של הרבעון, וגם לכן רק בתקופה האחרונה הבנו את המימדים של הנפילה בשוק".
ltbgt
לא סיפקתם תחזיות מדויקות לגבי הרבעון. אתם מרגישים בנוח עם תחזיות ג'יי.פי מורגן להפסד של 8 סנט למניה ולהכנסות של 9 מיליון דולר ברבעון הראשון?
lt/bgt
"כן, זה בהחלט סדר הגודל עליו אנחנו מדברים".

אגב, לשם השוואה, כבר ברבעון הראשון של 2001 הצליחה החברה להציג רווחיות של סנט אחד, וברבעון הרביעי של השנה דיווחה על רווח של 15 סנט. התחזית הקודמת של בית ההשקעות דיברה על הכנסות של 11 מיליון דולר ברבעון ורווח של 11 סנט למניה.
lt/pgt

ltpgt
נובה נוסדה על ידי ד"ר גיורא דישון וד"ר משה פינרוב בשנת 1993 והונפקה באמצע שנת 2000 לפי מחי

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully