וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרון תומך בצווי ריתוק לעובדי בנק ישראל

19.3.2001 / 8:01

שטרית: "העיצומים נמשכים יותר מדי זמן והם עלולים לגרום לשיבושים במשק. העיצומים אינם מוצדקים. עובדי בנק ישראל הם ממקבלי השכר הגבוה במשק"

הארץ
ltpgt
lt/bgtמאת מוטי בסוקltbgt

ראש הממשלה, אריאל שרון, ושר המשפטים, מאיר שטרית, הודיעו אתמול בישיבת הממשלה כי הם תומכים בהוצאת צווי ריתוק לעובדי בנק ישראל; ועד העובדים בבנק ביקש אתמול מבית הדין האזורי לעבודה בירושלים להוציא צווי מניעה נגד סדרת מינויים בבנק.
lt/pgt

ltpgt
בישיבת הממשלה העלה השר שטרית את בקשת נגיד בנק ישראל, דוד קליין, להוציא צווי ריתוק לעובדים בבנק.

הבקשה הופנתה ביום חמישי האחרון לראש הממשלה ולשר המשפטים. בקשה דומה, שהופנתה לפני הבחירות לראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, ולשר האוצר לשעבר, אברהם שוחט, לא נענתה.
lt/pgt

ltpgt
"העיצומים נמשכים יותר מדי זמן", אמר שטרית. "הם עלולים לגרום לשיבושים במשק, בעיקר בתחום קביעת הריבית וניהול יתרות המט"ח של המדינה. העיצומים אינם מוצדקים. עובדי בנק ישראל הם ממקבלי השכר הגבוה במשק".
lt/pgt

ltpgt
ראש הממשלה אמר כי גם הוא תומך בהוצאת צווי ריתוק; לדבריו, הורה לעוזריו לבדוק את העניין מבחינה משפטית. העניין הועבר להכרעת הדרג המשפטי במשרד המשפטים. בעבר הרחוק הוצאו צווי ריתוק לעובדי בנק ישראל.
lt/pgt

ltpgt
מקורות משפטיים אמרו אתמול כי הוצאת צווי ריתוק לעובדים הנוקטים בעיצומים כחוק, במוסד דוגמת בנק ישראל, מעוררת שאלות משפטיות לא פשוטות.
lt/pgt

ltpgt
הסכסוך בבנק ישראל החריף אתמול מאוד, לאחר שעובדי הבנק פנו לבית המשפט האזורי לעבודה וביקשו ממנו להוציא צווי מניעה נגד שורה של מינויים של הנגיד, שפורסמו ב-5 במארס, ועתידים להיכנס לתוקף ב-19 במארס. נראה כי העובדים החליטו לנקוט בצעד חריף זה, חסר תקדים בתולדות הבנק, בעקבות פניית הנגיד לראש הממשלה ולשר המשפטים להוצאת צווי ריתוק.
lt/pgt

ltpgt
בהודעה שפירסמו אתמול העובדים נכתב כי "סדרת המינויים, שתורצו על ידי הנגיד בצורך בהתאמת המבנה הארגוני של בנק ישראל לנסיבות המשתנות בשווקים הפיננסיים, נעשתה תוך הפרה בוטה של ההסכמים הקיבוציים בבנק ואי קיום מכרזים הנדרשים על מנת לשמור על סדרי מינהל תקינים".
lt/pgt

ltpgt
העובדים מציינים עוד כי המהלך של הנגיד נעשה בזמן סכסוך עבודה הקשור בקידום עובדים, ומשמעותו פגיעה באפשרויות הקידום של עובדי הבנק, שכן נחסמים בפניהם תפקידים פוטנציאליים.
lt/pgt

ltpgt
בהודעת הוועד נכתב כי "ועד העובדים מאשים את הנגיד בחוסר תום לב ובשימוש במינויים אלה ככלי נגד הוועד. הנגיד דואג למעמדו האישי במקום לדאוג לחיזוק מעמדו של הבנק. הנגיד מוכיח שוב את חוסר יכולתו לנהל את המוסד שעליו הוא מופקד".
lt/pgt

ltpgt
הנהלת בנק ישראל דחתה את הדברים בתוקף. לטענתה, "לנגיד יש סמכויות למנות מנהלים. אין בכך כל הפרה של הסכמים קיבוציים בבנק. הוועד תמיד הכיר בסמכות זו. המינויים המוזכרים הם מתוך עובדי הבנק, דבר שיאפשר בעתיד קידום של עובדים נוספים בסולם התפקידים. אין במינויים דבר הנוגע למעמדו האישי של הנגיד. השיקולים למינויים היו טובת הבנק. חבל שמערבים בסכסוך העבודה דברים שאינם ממין העניין".
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully