וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעקבות גל הפיטורים חשש בעמק הסיליקון שהקונגרס יקצץ באשרות לעובדים זרים בטכנולוגיה

19.3.2001 / 8:32

הארץ
ltpgt
ltbgt
מאת עודד חרמוני
סנטה קלרה, קליפורניה
lt/bgt
גל הפיטורים הגדול השוטף את תעשיית ההיי-טק האמריקאית מאיים על מעמדם של אלפי העובדים הזרים בעמק הסיליקון ובהם ישראלים רבים. לפי הערכות של בכירים בעמק, הפיטורים ההמוניים של עובדים אמריקאים בתעשייה יעלו לדיון ציבורי את עניין מכסת אשרות העבודה (גרין קארד) הניתנות לעובדים זרים בחברות היי-טק אמריקאיות, דיון שילווה בדרישה לבטל את מכסת האשרות שאישר הקונגרס באוקטובר 2000.
lt/pgt

ltpgt
להערכת עו"ד לנס נגל, שותף ומנהל מחלקת ההגירה במשרד עורכי הדין קולי וגודוורד - ממשרדי עורכי הדין הגדולים בקליפורניה, המעסיקה 750 עובדים - אם יימשך גל הפיטורים ותגבר ההתנגדות הציבורית להגירה, ידון הקונגרס שנית בעניין אשרות העבודה. "זה עניין מאוד טעון, ולכן הקונגרס יכול להחליט מהר מאוד לבצע שינויים", אמר נגל.
lt/pgt

ltpgt
עד לפני חודשים ספורים התמונה היתה שונה לחלוטין. תעשיית ההיי-טק האמריקאית התריעה על מחסור ניכר בעובדים מיומנים בתחומי הטכנולוגיה, והזהירה שהדבר יפגע בכושר התחרות שלה. הלחץ השפיע, ובאוקטובר 2000 החליט הקונגרס להגדיל את מספר הזכאים לאשרת עבודה מסוג H-1B, מ-115 אלף ל-195 אלף בשנה, למשך שלוש השנים הקרובות. אשרת העבודה ניתנת לשלוש שנים, עם אפשרות להאריכה בשלוש שנים נוספות.
lt/pgt

ltpgt
החלטת הקונגרס איפשרה גם לדלג על המכשול הביורוקרטי שמנע מעבר של עובדים זרים בין חברות, וחייב המתנה של שלושה חודשים עד לקבלת אישור לאשרה על שם מעביד חדש.
lt/pgt

ltpgt
השינוי בחוק הביא לחיזוק מעמדם של העובדים הזרים בתעשייה: מ"עבדי היי-טק", כפי שנתפשו בעיני הרשויות, התחילו אלה להיות מחוזרים על ידי חברות הטכנולוגיה, ויכלו לדרוש משכורות גבוהות יותר מבעבר. לפי החוק האמריקאי, עובד זר בתעשיית ההיי-טק זכאי למשכורת שאינה נופלת מהשכר הממוצע של עובד אמריקאי במעמד מקביל; זאת, על מנת למנוע העדפת עובדים זרים זולים על פני עובדים אמריקאים.
lt/pgt

ltpgt
אלא שמאז קיבל הקונגרס את השינוי בחוק, השתנו פניה של התעשייה האמריקאית. המשבר בשוק ההון הביא לפיטורי עשרות אלפי עובדים אמריקאים בתוך פרק זמן קצר. לפי הערכות, מספר המפוטרים בחברות ההיי-טק הגדולות בחודשיים האחרונים מסתכם בכ-65 אלף.
lt/pgt

ltpgt
העובדים שנותרו בחברות הענק הם בדרך כלל עובדי המחקר והפיתוח, המהווים את ליבת הארגון. מרבית העובדים הזרים המועסקים בחברות ההיי-טק האמריקאיות מועסקים במחלקות אלה, שבהן קיים גם כיום מחסור בכוח אדם משכיל ומנוסה.
lt/pgt

ltpgt
חלק מהמפוטרים טוענים כי העובדים הזרים נוטלים מהם את עבודתם וכי החברות מעדיפות להעסיקם במקום עובדים אמריקאים. עם המתנגדים להגדלת מספר אשרות העבודה נמנים גם מהנדסים מבוגרים, הטוענים כי החברות מעדיפות בוגרי אוניברסיטאות צעירים על פניהם, כשרבים מבוגרים אלה הם עובדים זרים שהגיעו לארה"ב כסטודנטים.
lt/pgt

ltpgt
נגל סבור שהעובדים הזרים אינם מחליפים את האמריקאים במקצועות שבהם יש חלופה להעסקת עובדים מקומיים. "כדי להעסיק עובד זר, חברה אמריקאית צריכה להוכיח שאין עובד אמריקאי שיכול לבצע את התפקיד. הבעיה שבאמת אין מספיק בוגרי אוניברסיטאות אמריקאים בתחומים הטכנולוגיים שיכולים לספק את צורכי התעשייה - גם כיום, כשהמצב גרוע. בדרך כלל מפטרים קודם את אנשי השיווק והתמיכה", אמר.
lt/pgt

ltpgt
עובדים זרים שפוטרו נתקלים בבעיה חדשה: כשעובד במעמד זה מפוטר, סטטוס אשרת העבודה שלו משתנה מיידית לאשרת תייר ואין באפשרותו לעבוד, שכן הדבר נוגד את הוראות האשרה. עובדים זרים שאשרות העבודה שלהם אינן תקפות נאלצים לעזוב את ארה"ב או לשהות בה ללא אפשרות תעסוקה.
lt/pgt

ltpgt
משרד ההגירה האמריקאי, שאך באחרונה נתקל באירועים מסוג זה, מצהיר שלא יכפה על העובדים הזרים לעזוב את ארה"ב בתוך עשרה ימים כפי שקובעות תקנות האשרה. "אנחנו נתעלם מהדברים האלה כרגע", אמרה לא מכבר דוברת המשרד, איילין שמידט. לדברי נגל, באחרונה הגיעו למשרדו פניות רבות בעניין.
lt/pgt

ltpgt
בשלב זה עדיין לא נחזות פעולות מאורגנות של מפוטרים וארגונים אחרים נגד הנפקת אשרות עבודה נוספות לעובדים זרים. "אין בתעשייה הזו כמעט ארגונים מקצועיים, וקשה להם להיאבק כגוף אחד", אמר נגל. "עם זאת, יש הרבה מאוד קבוצות לובי נגד מהגרים, שישמחו 'לתפוס טרמפ' על פיטורי העובדים האמריקאים ולהאשים בכך את הזרים.
lt/pgt

ltpgt
"יש חברי קונגרס רבים, ממדינות הממעטות בהעסקת זרים, כמו יוטה ונברסקה, העשויים להתנגד לחוק שקיבל הקונגרס ולדרוש את שינויו. מצד שני, תעשיית ההיי-טק לא תוותר בקלות על העובדים הזרים - בשנה האחרונה היא הוכיחה שיש לה כוח רב בקונגרס".
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully