וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סקר: עלות עובד המוצב בחו"ל מטעם החברה - כ-170 אלף דולר בשנה הראשונה

19.3.2001 / 9:27

2000 היתה שנת שיא במספר הישראלים שנשלחו לחו"ל מטעם החברות המעסיקות אותם - מספרם הגיע ל-8,000

הארץ
ltpgt
lt/bgtמאת חיים ביאורltbgt

חברה ישראלית המציבה עובד בחו"ל מוציאה בשנה הראשונה לשליחותו 170 אלף דולר בממוצע - כך עולה מסקר שערכה חברת ORI, העוסקת בייעוץ בתחום הצבת עובדים בחו"ל.
lt/pgt

ltpgt
2000 היתה שנת שיא במספר הישראלים שנשלחו לחו"ל מטעם החברות המעסיקות אותם, ומספרם הגיע ל-8,000. המשבר בענף ההיי-טק, שהחל באמצע 2000, מעמיד בספק את המשך הגידול במספר העובדים הישראלים שיישלחו לחו"ל, ומאות מהעובדים הישראלים שכבר מוצבים בארה"ב עלולים להיות מפוטרים בקרוב. הסקר קובע כי יותר ממחצית מחברות ההיי-טק והפיננסים מציינות ששיגור עובד לחו"ל הוא הבעיה המסובכת ביותר עבורן.
lt/pgt

ltpgt
מנכ"ל ORI, איתן לוצקי, אומר כי חברות רבות נוטות לבחור כשליח מטעמן את העובד המקצועי ביותר, אותו עילוי טכנולוגי שהחברה חבה לו חלק גדול מהצלחתה העסקית. "אין טעות קשה מזו", אומר לוצקי. "השליחות לחו"ל, בין אם למטרת הקמת בסיס לשלוחה חדשה של החברה במדינת היעד, ובין אם למטרת סיוע ללקוח בפרויקט עתיר ממון, אינה בהכרח תפורה למידותיו של העובד בעל היכולות הטכנולוגיות המבריקות.
lt/pgt

ltpgt
"אם האיש הנבחר לשמש כשליח החברה בחו"ל אינו מכיר את המנטליות והתרבות הארגונית הקיימת במדינה אליה הוא נוסע, או שאינו מסוגל לגלות גמישות כדי להסתגל אליה, ואם הוא אינו שולט די הצורך בשפה המקומית, תהיה זו שגיאה לשלוח אותו לחו"ל מטעם החברה", אומר לוצקי. "ככלות הכל השליחות אינה בבחינת פרס לעובד המצטיין".
lt/pgt

ltpgt
טעות נוספת שחברות עושות, לדברי לוצקי, היא אי מתן משקל הולם לבעייתם של מועמדים לשליחות שהם בעלי משפחות. "לעובד עצמו קל יותר להסתגל לתנאים החדשים בחו"ל מאשר למשפחתו", הוא אומר. "מבחינת העובד, ההצבה בחו"ל אינה משנה הרבה: הוא ממשיך לעבוד וניתנת לו הזדמנות להתפתח מבחינה מקצועית. לעומת זאת, בת/בן הזוג עלולים להיתקל בקשיי הסתגלות: הם נאלצים לקטוע את הקריירה בישראל, ונותרים מחוסרי עבודה. ילדיהם אמורים לעבור תהליך לא פשוט של קליטה בבית ספר מקומי, בסביבה חברתית ולשונית זרה", אומר לוצקי.
lt/pgt

ltpgt
לדבריו, אם לא מוודאים זמן ניכר לפני מועד תחילת השליחות כי המשפחה כולה יודעת אילו קשיים מצפים לה במדינת היעד ושיש לה מוטיווציה לצאת לשליחות, יש לוותר על שליחות העובד. לוצקי אומר כי רצוי לזמן את בני המשפחה, או לפחות את בת הזוג, לפגישה עם הממונה על העובד, בדרך כלל מנהל משאבי האנוש, כדי שיציג את הצפוי להם בחו"ל. לחילופין, הוא אומר, רצוי להעביר לבני הזוג סדנא מיוחדת בנושא השליחות. לדבריו, אם המשפחה אינה מגלה מוכנות לצאת לשליחות, עדיף להשאיר את העובד בישראל.
lt/pgt

ltpgt
לאחר שנבחר העובד שיוצב מטעם החברה בחו"ל, על החברה להיות מודעת לכך שביצוע חוקי של השליחות מותנה בהשגת עבודה וויזה. לדברי לוצקי, מאחר שזה הליך ביורוקרטי העלול להימשך זמן רב, יש לטפל בו מוקדם ככל האפשר, ולזהות את הקשיים שמדינות היעד עורמות לעתים על מתן אשרת עבודה.
lt/pgt

ltpgt
לוצקי מצביע על מקרה שבו חברת היי-טק איתרה עובד מתאים כדי שייצגה באנגליה והשקיעה משאבים בהכשרתו לתפקידו החדש בחו"ל. סמוך למועד שבו היה עליו לצאת לאנגליה, התברר שהשלטונות הבריטיים לא נהגו באותה עת להעניק אשרת עבודה לעובד שאינו בעל תואר אקדמי.
lt/pgt

ltpgt
בכדי לעקוף הליכים ביורוקרטיים, כמה חברות ישראליות שולחות עובדים לחו"ל באמצעות אשרת תייר, שהיא קלה להנפקה. "חברות אלה אינן לוקחות בחשבון שהשלטונות המקומיים רואים תופעה זו בחומרה רבה", אומר לוצקי. "כל מפגש אקראי עם הרשויות, כגון דו"ח על עבירת תנועה, תאונת דרכים או סתם בדיקה מדוקדקת של רשויות ההגירה, עלול להוביל לסירוב הבקשה לאשרת עבודה, לגירוש העובד מהמדינה, ובמקרים חמורים אף לאיסור המשך פעילות החברה באותה מדינה".
lt/pgt

ltpgt
קביעת שכרו של העובד המוצב בחו"ל ותנאי שליחותו הם לב ליבו של התהליך, ואחד מסעיפי העלות הנכבדים ביותר. חברות רבות נדהמות כאשר נחשפת העלות האמיתית של השליחות", טוען לוצקי. "סמנכ"ל הכספים עלול לאבד את שיווי משקלו כשהוא מבין שעל החברה לשלם לעובד נשוי עם שני ילדים הנשלח לארה"ב, שכר בגובה 140 אלף דולר בשנה, עלויות שכר דירה בסך 5,000 דולר בחודש, ועלויות חינוך בגובה 18 אלף דולר בשנה", הוא אומר.
lt/pgt

ltpgt
לדבריו, כדי לקבוע את שכרו של העובד, ניתן לראות כבסיס לחישוב את שכרו בישראל. לבסיס זה יש להוסיף את העלויות הכרוכות במעבר, כגון דיור, הבדלי יוקר מחייה והיבטי מס, ולקזז את החסכון הגלום במעבר למדינת היעד, אם קיים כזה. שיטה נוספת היא לקבוע את שכר העובד הנשלח לחו"ל בהתבסס על השכר המשולם לעובד מקביל בתפקיד מקביל. לכך יש להוסיף את העלויות הנוספות של העובד-השליח, ולקזז את החיסכון הגלום במעבר, אם קיים כזה.
lt/pgt

ltpgt
לוצקי ממליץ לשלוח את העובד ובן/ בת זוגו לביקור מקדים במדינת היעד, מכיוון שביקור זה עשוי להביא את העובד למסקנה שעליו לסרב לקבל על עצמו את השליחות - ועדיף להתמודד עם בשורה שכזו לפני יציאת העובד ולא לאחריה. לחילופין, עשוי הביקור המקדים להגביר את נכונות העובד לצאת לשליחות ולהקל את קליטתו בחו"ל.
lt/pgt

ltpgt
לאחר שהעובד יצא למקום שליחותו, נודעת חשיבות לקיצור הזמן הנדרש לקליטת העובד באותה מדינה. "קליטה מרובת מכשולים, עלולה ליצור קונפליקט בין העובד לחברה, מכיוון שהעובד ניצב בין הפטיש לסדן", אומר לוצקי. "מצד אחד החברה דורשת שייכנס במהירות לתפקידו, ומצד שני בני משפחתו, החשים כמקריבי קורבן, דורשים את נוכחותו, עד שייפתרו בעיות כמו דיור, מוסד חינוכי מתאים לילדים (כמעט כל השליחים הישראלים מעדיפים שילדיהם ילמדו בבתי ספר יהודיים) ותעבורה". לדבריו, קיצור זמן הקליטה ינטרל קונפליקטים אלה, יאפשר לעובד להתרכז בתפקידו ויעלה את רמת שביעות הרצון שלו ושל משפחתו.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully