וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לוסנט פיתחה מוליך-על המבוסס על פלסטיק במעבדות בל

19.3.2001 / 13:01

פריצת הדרך המדעית לא תהיה שימושית בעתיד הנראה לעין - החומר פועל בטמפרטורות נמוכות מאוד

שירות TheMarker.com
ltpgt
מדענים של מעבדות בל (Bell Labs) , זרוע המחקר והפיתוח של לוסנט , הצליחו לפתח, לראשונה בהיסטוריה, מוליך על המבוסס על חומר פלסטי.
lt/pgt

ltpgt
מוליך על הוא חומר אשר מתחת לטמפרטורה מסוימת הוא חסר התנגדות לזרימת חשמל. התגלית של מעבדות בל נחשבת לפריצת דרך מדעית אמיתית, אולם המדענים שערכו את הניסוי במעבדות, בראשם ברטראם באטלוג, אומרים כי היישומים המעשיים לחומר זה הם רחוקים, מכיוון שהוא פועל בטמפרטורות נמוכות מאוד - 4 מעלות מעל האפס המוחלט (מינוס 271 מעלות צלזיוס).
lt/pgt

ltpgt
חומר פלסטי זה, שנחשף לראשונה במגזין המדע "Nature", הינו חומר לא יקר שתיאורטית יוכל לשמש בעתיד למגוון יישומים הכוללים מחשוב קוונטי וכמוליך על חשמלי.
lt/pgt

ltpgt
פריצת הדרך של מדעני מעבדות בל מציינת סיום של 20 שנות מחקר למציאת חומר אורגני בעל תכונות של מוליך על. פולימרים אורגניים הם מולקולות כימיות בעלות סיב פחמן ארוך שהופך אותו לחומר פלסטי רב תכליתי.
lt/pgt

ltpgt
בעוד הפולימרים האורגניים המוליכים חשמל כבר היו קיימים מאז שנות ה-70, הרי שבשנה שעברה הוענק פרס נובל בכימיה לחוקרים שפיתחו מוליכים פלסטיים העשויים מחומרים אורגניים בעלי התנגדות מסוימת לזרימת חשמל. אולם פיתוח פולימר אורגני בעל תכונות של מוליך על היתה משימה קשה בהרבה.
lt/pgt

ltpgt
המכשול שעמד בפני חוקרי מעבדות בל בפיתוח מוליך על פלסטי, היה נעוץ במבנה הפנימי האקראי של הפולימר, המזכיר בצורתו רצועות של ספגטי אפוי. מבנה זה מנע אינטראקציה חשמלית הנחוצה למוליכי העל. מדעני בל הצליחו להתגבר על הבעיה באמצעות חומר פלסטי הנקרא Polythiophene.
lt/pgt

ltpgt
חומר זה הוכנס באופן שכבתי כך שמולקולות הפולימר ייצמדו זו לזו כמו ספגטי לא אפוי. במקום להוסיף חומר פסולת כימי כדי לשנות את המבנה החשמלי של החומר, כפי שבדרך כלל נעשה, החוקרים השתמשו בטכניקה חדשה באמצעותה הם הסירו את האלקטרונים מה-Polythiophene.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully