וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המתחרה הבלגית של אינדיגו מדממת

20.3.2001 / 8:19


ltpgt
לפעמים, כשהזמנים לא קלים, אפשר להתנחם בצרות של אחרים. כך כנראה חושבים כיום בעלי המניות והמנהלים של חברת אינדיגו הישראלית, כשהם רואים לנגד עיניהם את הצלילה במנייתה של החברה המתחרה, זייקון הבלגית. להתפתחויות פנימיות אצלה הצלילה של זייקון בשנה האחרונה בבית.
lt/pgt

ltpgt
נראית כמו אירוע טראומטי. החברה שהצליחה לפני שנתיים לעקוף את אינדיגו הישראלית, בהיקף ההכנסות, ברווחיות ובשווי השוק שהתקרב למיליארד דולר, סיימה את 2000 בקול ענות חלושה. באינדיגו נוטים אולי לייחס את הקשיים של זייקון ליתרון התחרותי שמציבה מולה החברה הישראלית, אבל נראה שחלק ניכר מהנפילה של זייקון קשור דווקא
lt/pgt

ltpgt
הקשיים של זייקון נחשפו במלוא עוצמתם ברבעון הרביעי של 2000. החברה סיימה את הרבעון עם נפילה של 33% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל, ואלה הסתכמו ב-43 מיליון דולר בלבד. לשם השוואה, הכנסותיה של אינדיגו ברבעון הרביעי של 2000 דווקא צמחו ב-18% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו ב-49.4 מיליון דולר. הנפילה בהכנסות גררה את זייקון ברבעון הרביעי להפסד תפעולי של 7.2 מיליון דולר - וזאת לעומת רווח תפעולי קטן של 1.5 מיליון דולר אצל אינדיגו.
lt/pgt

ltpgt
תמונה דומה משתקפת גם מתוצאותיהן של שתי החברות לשנה כולה. כך, בשעה שאינדיגו הצליחה לצמוח ב-2000 בשיעור של כ-15% ושמרה על הפסד תפעולי קטן, אצל זייקון נרשמו ירידה של %14 בהכנסות, ומעבר מרווח נאה להפסד של 24 מיליון דולר.
lt/pgt

ltpgt
עוצמת החבטה שספגה זייקון ניכרת היטב במניית החברה, שצנחה באחרונה למחיר שפל של 4.1 דולרים. מחיר זה משקף כעת לחברה הבלגית שווי של 135 מיליון דולר בלבד. מניית אינדיגו רשמה אף היא תשואה שלילית מאז מארס 2000, אך במונחי שווי שוק החברה עדיין נסחרת בשווי גבוה פי 4 מזה של יריבתה.
lt/pgt

ltpgt
ההשוואה מול זייקון עושה כיום לא מעט חסד עם אינדיגו. החברה הישראלית אמנם לא נחלצה עדיין מכל מחלות הילדות שלה, ומנייתה עדיין נסחרת קרוב למחירי השפל ההיסטוריים. ואולם, כשבוחנים את הביצועים העסקיים של שתי החברות, קל לראות שבעוד אינדיגו נמצאת בקו עלייה ושיפור מתמיד, זייקון מתקדמת בינתיים בכיוון ההפוך. אם לפני שנתיים נדמה היה שזייקון תצליח לעקוף את אינדיגו, תיטול ממנה נתחי שוק ותוביל את תחום הדפוס הדיגיטלי בצבע, בשנה האחרונה מתקבל הרושם שאינדיגו נטלה לידיה מחדש את היוזמה.
lt/pgt

ltpgt
המאבק בין אינדיגו לזייקון ניטש בשוק שנחשב לבעל פוטנציאל צמיחה גדול בשנים הקרובות - הדפוס הדיגיטלי האיכותי להדפסות בצבע ובשחור לבן. אינדיגו, שנשלטת כיום על ידי היו"ר שלה, בני לנדא, היתה הראשונה שהוציאה לעולם את מכונת הדפוס הדיגיטלי הצבעונית. החברה הציגה את המכונות הראשונות שלה בתערוכת דפוס בשנת 93', והחלה לשווק אותן שנה אחת לאחר מכן.
lt/pgt

ltpgt
זייקון הבלגית הגיעה לשוק מעט אחרי אינדיגו. בעוד אינדיגו בחרה להתבסס על מערך שיווק ומכירות עצמאי יקר ומסובך, זייקון העדיפה אסטרטגיה שיווקית שונה.
שיטת השיווק של זייקון התבססה על שיתופי פעולה עסקיים עם שלוש שותפות מרכזיות - זירוקס, אגפא ו-IBM. השותפות של זייקון שיווקו את המכונות ומנועי ההדפסה של זייקון באמצעות הסכמי OEM, וסייעו לה להגדיל במהירות את נתח השוק מול אינדיגו. זייקון אמנם נאלצת לשלם על שותפויות אלה בכך שהיא מוכרת את המכונות במחירים נמוכים יותר, ולכן גם הרווחיות הגולמית שלה נמוכה יותר באופן מסורתי מזו של אינדיגו. אך מצד שני, היא נהנית מהוצאות שיווק נמוכות יותר, שמאפשרות לה, בניגוד לאינדיגו, להרוויח.
תוצאות האסטרטגיה של זייקון סייעו לחברה לצמוח ממכירות של 72 מיליון דולר ב-96' ל-201 מיליון דולר ב-99'. חלק מהגידול, כ-50 מיליון דולר מכירות, נבע אמנם מרכישתה של חברת ניפסון, יצרנית מדפסות בשחור לבן, על ידי זייקון לפני כשנתיים. ואולם, גם בלעדיה הגידול שרשמה החברה היה מרשים. הצמיחה במכירות של אינדיגו באותה תקופה היתה קטנה הרבה יותר - מ-104 מיליון דולר ב-96' ל-145 מיליון דולר ב-99'.
lt/pgt

ltpgt
הגידול המהיר של זייקון לווה גם ברווחים נאים, ובמהלך 98' ו-99' הצליחה החברה להרוויח 14 ו-21 מיליון דולר בהתאמה. אינדיגו, לעומתה, רשמה באותן שנים הפסדים, בעיקר בשל הוצאות השיווק הכבדות.
lt/pgt

ltpgt
שיטת השיווק של זייקון סייעה לה לגזול נתחי שוק מאינדיגו, אבל התלות בשותפות העסקיות החלה לגבות ממנה מחיר בשנה שעברה. הבעיות החלו כבר בראשית 2000, כאשר אחת השותפות, אגפא, החליטה לצאת מעסקי הדפוס הדיגיטלי, ומכרה לזייקון את מערך ההפצה שטיפל בשיווק המכונות הדיגיטליות שלה.
lt/pgt

ltpgt
העברת פעילות ההפצה מאגפא העמיסה על הוצאות השיווק של זייקון, ואלה תפחו מ-33 מיליון דולר ב-99' ל-43 מיליון דולר ב-2000. בניגוד למצופה, הפעילות פגעה בשולי הרווח הגולמי של זייקון, ולא סייעה לה בינתיים בהגדלת המכירות.
lt/pgt

ltpgt
גורם נוסף שפגע בזייקון הוא החולשה הגדולה שפקדה ב-2000 את זירוקס האמריקאית. זירוקס מהווה את ערוץ ההפצה החשוב ביותר של זייקון. ואמנם, זייקון הצליחה להסתייע בזירוקס כדי לחדור לשוק הארגוני ולהרחיב בו את אחיזתה לעומת אינדיגו.
lt/pgt

ltpgt
לדברי מנכ"ל זייקון, אלפונס באטס, חולשה נוספת ממנה סבלה החברה היתה מכירות נמוכות מהצפוי בשוק הדפוס המסחרי (בתי הדפוס המקצועיים). נראה שהחברה נתקלה ב-2000 בכמה בעיות טכניות במכונות החדשות שהוציאה, תופעה שפגעה קשות בעבר. בדו"ח השנתי שפירסמה זייקון אומר באטס: "החברה תתמקד בעתיד הקרוב באספקה סלקטיווית של מכונות הדפוס מסוג CSP (מכונות לשוק הדפוס המסחרי), ותנצל את התקופה הזו כדי לפתור את הבעיות הטכניות".
lt/pgt

ltpgt
אם ללמוד מהפגיעה הקשה במוניטין שספגה בשעתה אינדיגו עקב האספקה של מכונות דפוס בלתי תקינות, הרי שלזייקון צפויה כנראה תקופה קשה מאוד. כעת נותר רק לראות אם אינדיגו תשכיל לנצל את המומנטום החדש שנוצר בשוק, ותדע כיצד להגדיל את נתח השוק שלה על חשבון היריבה העיקשת

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully