וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שיינין: המשך המדיניות הכלכלית הנוכחית, יכניס את המשק לכלכלת "מיתון וניוון" נוסח יפאן

20.3.2001 / 13:07

כך מזהירה מודלים כלכליים בעדכון ללקוחות. "במצב זה צפויים לחול בהדרגה עודפי ביקוש למט"ח עקב הקיפאון הצפוי בענף ההיי-טק וירידה בקצב הגידול ביצוא"

כתב TheMarker.com
ltpgt
"המדיניות הכלכלית, בשלב זה, אינה מעודדת צמיחה. התפוצצות בועת "הכלכלה החדשה" גורמת לנסיגת ענף ההיי-טק בישראל. אם תבוצע לאחר אישור התקציב תוכנית כלכלית מקיפה לעידוד הצמיחה באמצעות השקעות בתשתית יוכל המשק להימצא בקצב צמיחה של 5% כבר מהמחצית השנייה של השנה. המשך המדיניות הקיימת יקבע את המיתון ויביא לשיעור אבטלה של מעל 10% עם כל ההשלכות החברתיות הנובעות מכך".
lt/pgt

ltpgt
כך קובעת הסקירה הכלכלית האחרונה שהוציאה שלשום חברת המחקר "מודלים כלכליים" בראשותו של ד"ר יעקב שיינין.
lt/pgt

ltpgt
שיינין חוזר על טענתו הידועה כי המדיניות הכלכלית (הפיסקלית והמוניטרית) ב-5 שנים האחרונות היא מדיניות שאינה מעודדת צמיחה, ואכן התוצאה היא בהתאם- המיתון הארוך ביותר מאז הקמת המדינה. ענף ההיי-טק בישראל שהתפתח בקצב מהיר בשנים האחרונות, תודות להשקעות האדירות בתעשייה הבטחונית בשנות השבעים והשמונים, הוא שמנע מהמשק הישראלי הידרדרות חריפה והוא שסיפק כמויות גדולות של מטבע חוץ ללא כל קשר למדינות הכלכלית. למעלה ממחצית הצמיחה לשנת 2000 היתה בענף ההיי-טק שמהווה 10% בלבד מהכלכלה הישראלית ושצמח בכ-35% (ובכך תרם כ-3.5 נקודות לצמיחה).
lt/pgt

ltpgt
עם התפוצצות בועת "הכלכלה החדשה" ונפילת מדד הנאסד"ק ביותר מ-60%, להערכת מודלים חברות ההיי-טק הישראליות: לא תהיינהו מסוגלות לגייס הון בחו"ל בתקופה הקרובה, תתקשנה למכור "רעיונות ישראליים" (Start-up) מקוריים במחירים דמיוניים וייעצר קצב הצמיחה שלהן. עתה, בשנת 2001 נשארה הכלכלה המסורתית לבדה (מהווה כ-90% מהמשק) שהיא, כאמור, נמצאת במיתון מתמשך.
lt/pgt

ltpgt
המאורעות בשטחים והשפל בתיירות אינם תורמים למצב אבל הם לא שורש הבעיה. הבעיה האמיתית היא שאין, ולא היתה, כל אפשרות לבסס צמיחה בת קיימא של משק לאומי, על ענף ההיי-טק המעסיק כ-5% בלבד מכוח העבודה כאשר 95% מכוח העבודה (שרובו המכריע גם אינו יכול לעבוד בענף ההיי-טק) מצוי במיתון עמוק ומערכות התשתית של המדינה מפגרות וקורסות. את האופוריה ששררה במשק רק לפני 6 חודשים, מחליף עתה חוסר האונים מהחמורים ביותר שידעה המדינה. הטלת האשם בתהליך השלום, במאורעות בשטחים, בתיירות, בנאסד"ק ובגורמים אחרים, אינה מהווה פתרון לבעיה, לעומת זאת, הפעלת מדיניות כלכלית נאותה, כן.
lt/pgt

ltpgt
למרות התנאים הסביבתיים הקשים טוען שיינין כי תנאי המקרו של המשק הישראלי הם טובים למדי, וקצב הצמיחה הפוטנציאלי של הכלכלה המסורתית, לשנים הקרובות, הינו גבוה מאוד. בעזרת מדיניות כלכלית מתאימה ניתן כבר עתה (למרות המשך האלימות בשטחים) להאיץ את המשק לקצב של מעל 5% כאשר ענפי התשתית והבינוי יהוו את המאיץ הראשוני.
lt/pgt

ltpgt
הוא אומר כי נדרשת תוכנית מפורטת להשלמת כל הפיגור בתשתית התחבורתית בתוך 10 שנים ללא כל הגדלה של הגירעון הממשלתי. ניתן ליישם תוכנית זו גם להתפלת מים, טיהור מי שופכין, טיפול בזבל ובאנרגיה. השקעות בתשתיות ובעידוד הבנייה יכולים להאיץ את המשק, כבר מהמחצית השנייה של 2001 בקצב של מעל 5% וזאת למרות משבר הנאסד"ק ולמרות המאורעות בשטחים.
lt/pgt

ltpgt
עם זאת, אומר שיינין כי נכון להיום, אין רואים כל שינוי במדיניות הכלכלית והדבר מעורר דאגה. ניתן אולי להסביר את מדיניות שר האוצר החדש, סילבן שלום, בכך שהוא מעוניין להעביר את תקציב 2001 (שאינו מעודד צמיחה) עד לסוף החודש באופן חלק וללא כל רעשים במערכות הפקידותיות והפוליטיות ומיד בתחילת אפריל הוא צפוי להגיש תוכנית כלכלית כוללת לחידוש הצמיחה שתהיה אגרסיווית ובעלת עוצמה רבה (כדוגמת תוכנית מארשל באירופה לאחר מלחמת העולם).
lt/pgt

ltpgt
בתוואי זה מעריכים במודלים שקצב הצמיחה יהיה כ-5% ואם תיפסק האלימות בשטחים בקרוב ויהיה הסכם ביניים, הצמיחה בשנת 2001 יכולה להיות מעל ל-4%. אי השגת הסדר והמשך האלימות לאורך כל השנה לא יאפשרו את מיצוי מלוא פוטנציאל הצמיחה והמשק יצמח השנה בכ-3% בלבד אם כי קצב הצמיחה יחזור במחצית השנייה של השנה לכ-5%. בתוואי זה האינפלציה תסתכם בשנת 2001 בכ-2.5% כאשר מדד מארס צפוי לעלות ב-0.2% ומדד אפריל ב-0.6%. שער החליפין של הדולר לסוף השנה ינוע בתחום של 4.2-4.25 שקל ואנו לא צופים זעזועים משמעותיים בתחום המט"ח. הריבית המוניטרית צפויה לרדת בהדרגה בחודשיים הקרובים לכ-7% ועד לסוף השנה לכ-6.5%. זו צפויה להיות ירידה של כ-50% בריבית הריאלית בהשוואה לשנת 2000 ולירידה משמעותית זו צפויה השפעה חיובית על הפעילות במשק.
lt/pgt

ltpgt
אבל, וזה החלק המשמעותי בתחזית של מודלים - "אם תימשך המדיניות הכלכלית הנוכחית, צפוי המשק הישראלי להישאר במיתון מתמשך. שיעור האבטלה יעלה מעל ל-10% וההשלכות החברתיות של מצב זה הנמשך כבר 5 שנים יהיו חמורות ביותר. קשה שבעתיים יהיה להניע את הכלכלה בשנת 2002 וייתכן מאוד שאנו נתכנס לכלכלת "מיתון וניוון" כדוגמת המשק היפאני. במצב זה צפויים לחול בהדרגה עודפי ביקוש למט"ח עקב הקיפאון הצפוי בענף ההיי-טק וירידה בקצב הגידול ביצוא. בטווח הקצר עודפי הביקוש למט"ח עלולים להתבטא גם בפיחות מואץ אולם, בנק ישראל צפוי להגיב בהקפאת הריבית או בהעלאתה כך שהפיחות לא יהיה קיצוני (עד 4.4 שקל לדולר) אולם הריבית תהיה גבוהה, מעל ל-7% והצמיחה במשק תעמוד על כ-2.5% בלבד".
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully