וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבינלאומי מציע גישה ישירה למסחר בנאסד"ק

21.3.2001 / 8:11

זאת באמצעות רשת ה-E.C.N; הבנק יציע מסחר אלקטרוני כחלופה למסחר באמצעות ברוקרים ועושי שוק, ויתחרה בנציגי ברוקרים זרים כגון אוסקר גרוס ואופנהיימר

הארץ
ltpgt
lt/bgtמאת יורם גביזוןltbgt

הבנק הבינלאומי הפך אתמול לגוף הראשון בישראל המציע גישה ישירה למסחר במניות נאסד"ק באמצעות רשת ה-E.C.N - Electronic Communications Network. הרשת תאפשר למשקיעים פרטיים ומוסדיים לחסוך את עמלת התיווך של גופים כמו אוסקר גרוס ואופנהיימר ולקבל מחיר טוב יותר תוך צמצום משמעותי במירווחים בין מחיר הקנייה למחיר המכירה (BID ו-ASK) .
lt/pgt

ltpgt
רשתות ה-E.C.N פועלות בארה"ב החל ב-97'. זוהי רשת המהווה פלטפורמה אלטרנטיווית למסחר ישיר, המציגה מחיר וכמות של הוראות קנייה ומכירה ומשדכת בין הקונים למוכרים באופן אלקטרוני.
lt/pgt

ltpgt
הלקוחות יוכלו לשלוח הוראות דרך חדר עסקות ניירות ערך זרים של הבנק הבינלאומי או דרך סניפי הבנק, ובעתיד הקרוב דרך האינטרנט.
lt/pgt

ltpgt
עיקרון הפעולה של רשת ה-E.C.N דומה לזה של שיטת הרצף הנהוגה במסחר בתל אביב, ועיקר השיפור שהיא מציגה הוא ביתרונותיה לעומת המסחר מעבר לדלפק המתבצע באמצעות ברוקר, דילרים ועושי שוק.
lt/pgt

ltpgt
הבנק הבינלאומי מציע את השירות ללקוחותיו הקיימים וללקוחות שיפתחו חשבון ניירות ערך בבנק, בעקבות הסכם שחתם עם חברת Leeds Kellogg & Spear, שבבעלות בנק ההשקעות האמריקני גולדמן סאקס וספקית ECN מובילה בארה"ב. ההסכם מאפשר גישה לרשת
REDIBook ECN, בעלת מחזור של יותר מ-140 מיליון מניות ביום ושבין השותפים בה נמנים גולדמן סאקס, צ'רלס שוואב, קרדי סוויס פירסט בוסטון ולהמן ברדרס.
lt/pgt

ltpgt
רשת ה-REDIBook נחשבת לשלישית בגודלה מבין רשתות ה-ECN, לאחר INSTINET ו-ISLAND.
lt/pgt

ltpgt
ביצוע עסקה באמצעות המערכת מותנה בהוראה מינימלית של 100 מניות ובכפולות של 100 מניות. הבנק הבינלאומי יגבה עמלות בשיטה האמריקאית של סנטים או דולרים למניה, ולא כאחוזים מתמורת העסקה - כפי שנהוג בישראל.
lt/pgt

ltpgt
זאב גוטמן, ראש אגף שוק ההון והמט"ח בבנק הבינלאומי, העריך שהשקת שירות ECN תביא לשינוי דרמטי במסחר בני"ע זרים. לדבריו, עד להצגת השירות נאלץ משקיע שרצה לקנות או למכור מניות לפנות לבנק שלו בישראל. הבנק העביר את ההוראה באמצעות אחד מהברוקרים-דילרים האמריקאיים בעלי הגישה לעושה שוק בנאסד"ק או לנציגיהם בישראל כגון אוסקר גרוס ואופנהיימר.
lt/pgt

ltpgt
כל אחד מהבנקים היה נצמד לאחד מבין 6-2 עושי שוק. לדבריו, סיכוייו של לקוח ישראלי לא היו גבוהים לרכוש מניה אם ההוראה שלו ניתנה במחיר שנפל במרווח שבין מחיר הקנייה והמכירה. כך למשל, הוראת קנייה במחיר של 60.25 דולר שהיתה מועברת לעושה שוק שציטט מחירים של 60 דולר (קנייה) ו-60.5 דולר (מכירה) היתה נשמרת בספר הפקודות של עושה השוק ולא מוצגת כשאף לא אחד, למעט עושה השוק, יודע על קיומה.
lt/pgt

ltpgt
סיכוייה של ההוראה להתבצע היו נמוכים כי אם היה מספק עושה השוק את הביקוש במחיר של 60.25 היה צריך להציג את העסקה על המסכים ולפגוע בכך ביכולתו לקיים מרווח של 0.5 דולר בין מחיר הקנייה ולמחיר המכירה שלו.
lt/pgt

ltpgt
מערכת אלקטרונית דוגמת ECN, לעומת זאת, מציגה את ההוראה בפני כל עושי השוק שקיימים בנאסד"ק. המערכת סורקת את ספר הפקודות של כל החברים ברשת, שהם בדרך כלל עושי שוק, מנהלי קרנות גידור וכל גוף מוסדי אחר. ברגע שלא מתבצעת עסקה רואות את ההוראה כל קבוצות ECN האחרות; זאת, בניגוד למצב כיום כשההוראה נשארת בספר הפקודות של עושה שוק בודד. אם לא מתבצעת העסקה בין חברי כל הקבוצות שמפעילות רשת מסחר אלקטרונית עוברת ההוראה לכל עושי השוק בנאסד"ק תחת שמה של REDIBook ותוך פרטיות וסודיות מוחלטת.
lt/pgt

ltpgt
בדרך זו הוראת קנייה של לקוח שניתנת בהגבלת מחיר (limit) של 60.25 דולר כאשר הציטוט למניה הוא 60.5/60 הופכת אוטומטית את הלקוח לעושה שוק בעל הצעת הקנייה הטובה ביותר. מערכת ECN מאפשרת בכך לכל משקיע להפוך לעושה שוק, ולסייע בכך לחתוך במרווחים ולבצע עסקות במחירים טובים יותר. רשת ECN מאפשרת בכך, במקרה הטוב השגת עסקה טובה יותר, ובמקרה הרע ביותר השגת עסקה במחירי נאסד"ק.
lt/pgt

ltpgt
לימור בונופייל, מנהלת יחידת ני"ע זרים בבנק הבינלאומי, אמרה שכיום מתבצע 30% מסך הפעילות בבורסת נאסד"ק דרך רשתות ה-E.C.N לעומת 15% מהפעילות ב-1998.
lt/pgt

ltpgt
החסכון במרווחים ובעמלות יהיה משמעותי במיוחד לשחקני המסחר התוך יומי שמבצעים מסחר בהיקפים גדולים ושרווחיותם תלויה במידה רבה ברמת העמלות שהם משלמים. יתרון נוסף הוא בהרחבת השעות בהן ניתן להעביר ולבצע הוראות קנייה או מכירה מעבר לשעות המסחר הרשמיות; יתרון שמוצע רק באמצעות רשת REDIBook ECN.
lt/pgt

ltpgt
הבורסה לני"ע בת"א הודיעה ביוני 2000 על כוונתה לחבר את מערכת הרצף לאחת מהבורסות האלקטרוניות. לדברי אסתר לבנון, המשנה למנכ"ל הבורסה והאחראית על המחשוב והתפעול, הבורסה נסוגה מכוונתה הקודמת לאחר שחברי הבורסה לא גילו עניין רב בכך. נראה שההתלהבות המוגבלת קשורה לירידה הדרמטית בהיקף העסקות בעקבות נפילת נאסד"ק. לדבריה, הבורסה מתכוונת לשנות כוון ולהיכנס לסליקה של עסקות בני"ע זרים. הבורסה מנהלת מגעים עם כמה גורמים שיפעלו כגלובל קסטודיאן עבור הבורסה שתרכז את כל פעילות הסליקה עבור כל חברי הבורסה. ריכוז הפעילות עם גלובל קסטודיאן יאפשר, להערכתה, לחברי הבורסה לשלם מחירים נמוכים משמעותית עבור שרותיו של גלובל קסטודיאן דוגמת צייס מנהטן ודויטשה בנק.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully