וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מסע במנהרת הזמן / רמות שפל היסטוריות למניות ישראליות בוול סטריט

21.3.2001 / 9:09

בועז לוי, הארץ
ltpgt
ההיסטוריה חוזרת. בחודשים האחרונים שבה שורה ארוכה של מניות ישראליות לרמות שפל היסטוריות הלקוחות מעברן הרחוק בוול סטריט. גל אזהרות הרווח והחששות המתעצמים מהאטה כלכלית הפיל כמה מהמניות הוותיקות בוול סטריט לרמות מחירים נמוכות ביותר, וזאת למרות ההתקדמות העסקית הגדולה שעברו בינתיים.
lt/pgt

ltpgt
ECI אי.סי.איי נסחרת למשל בשפל של תשע שנים, גילת רשתות בשפל של שש שנים, וטקנומטיקס נסחרת בכשליש מהמחיר לפיו הונפקה לפני שמונה שנים. כל החברות האלה הכפילו את היקפי הפעילות שלהן כמה פעמים בשנים האחרונות, ועל פניו לפחות נראה כאילו השוק הגיב תגובת יתר כלפי מטה.
lt/pgt

ltpgt
אחרים יכולים לטעון שרמות המחירים הנוכחיות הגיוניות, ונראות זולות מדי רק בהשוואה לרמות תמחור אסטרונומיות שאיפיינו את וול סטריט בשנתיים-שלוש האחרונות.
lt/pgt

ltpgt
אפשרות שלישית היא שרמות המחירים של לפני ארבע, חמש ושש שנים היו כבר אז לא כלכליות, והשוק התיישר עתה לרמות ההגיוניות. ככלות הכל, מכפיל של כ-0.75 על המכירות ב-2000, יכול להיות הגיוני לחברה אם מביאים בחשבון את ההאטה הכלכלית והמשבר בהיי-טק.
lt/pgt

ltpgt
אחת הדוגמאות הבולטות למניות שאפשר לאתר בהן תגובת יתר היא גילת רשתות. בשבוע שעבר פירסמה החברה אזהרת הכנסות חמורה ל-2001 והמניה התרסקה לרמות של 12 דולר - בערך כמו בתחילת 95' .
lt/pgt

ltpgt
גילת של לפני שש שנים היתה עדיין חברה קטנה יחסית, שנאבקה על מקומה בשוק צלחות זעירות לקליטת תקשורת לוויינית. מחזור המכירות שלה היה כ-55 מיליון דולר בשנה. מאז עשתה גילת רשתות כברת דרך ארוכה, ועד 2000 הכפילה את מחזור המכירות שלה פי תשע.
lt/pgt

ltpgt
נכון, החברה פירסמה אזהרת רווח חמורה למדי, ונראה שרמת הסיכון של מיזם סטארבאנד עלתה משמעותית בחודשים האחרונים. נכון גם שהחברה תצמח רק ב-15% ב-2001, אבל האם תמחור של חברה
שתמכור השנה ב-575 מיליון דולר שווה לתמחור של חברה שמכרה לפני שש שנים ב-55 מיליון דולר?
lt/pgt

ltpgt
דוגמה נוספת היא מלכת ההיי-טק הישראלי של תחילת שנות התשעים - ECI. החברה מצויה במשבר עמוק, ועל כך יעידו אזהרות הרווח האחרונות שלה והמחיקות הענקיות. גם סיכויי ההצלחה של תוכנית הפיצול הגרנדיוזית לחמש חטיבות, עליה החליטו בעלי השליטה, נראים מעורפלים במקרה הטוב.
lt/pgt

ltpgt
הבעיות ב-ECI גרמו למשבר אמון בינה לבין המשקיעים, ולנפילה במניית החברה לרמות של 8.5 דולר בשבועות האחרונים. ליונתן קולבר, בעל השליטה בכור, בוודאי מוכרות רמות מחירים אלה, מהסיבוב הקודם שלו במניית ECI, אי שם בתחילת שנות התשעים.
lt/pgt

ltpgt
אבל למרות המשבר ב-ECI, מתעוררת השאלה האם חברה שמכרה ביותר ממיליארד דולר ב-2000 שווה כמו חברה שמכרה ב-114 מיליון דולר ב-91'? אמנם לפני עשר שנים ECI היתה באמת הכוכבת הבלתי מעורערת של ההיי-טק הישראלי, ונהנתה מתנופה אדירה, אבל ההבדלים בסדרי הגודל של הפעילות העסקית יכולים אולי לאותת על קיומה של הזדמנות השקעה מעניינת.
lt/pgt

ltpgt
גם נייס פירסמה לאחרונה אזהרת רווח חמורה, וקיצצה 20% מכוח האדם שלה כדי לחזור לרווחיות לקראת סוף 2001. המשבר שעוברת נייס לא צפוי למוטט אותה, אך הוא החזיר את המניה לרמה של 12.5 דולר, כמו בתחילת 96' .
lt/pgt

ltpgt
מחזור המכירות של נייס בשנה שעברה היה גדול כמעט פי ארבעה מהמכירות ב-96'. בחמש השנים שעברו מאז, החברה פיתחה מוצרים חדשים, פרצה לשווקים חדשים ולא נראה כי הפוטנציאל העסקי שלה הצטמצמם - להיפך. האם מניית נייס נסחרת בדיסקאונט משמעותי? אולי.
lt/pgt

ltpgt
טקנומטיקס היתה חברה מבטיחה מאוד באמצע שנות התשעים. החברה, שמפתחת כלי לתכנון ייצור באמצעות מחשב הצליחה בשנים האחרונות לבסס את עצמה כאחת המובילות העולמיות בתחום, ונכנסה לאולמות התכנון של מרבית יצרניות הרכב הגדולות בעולם.
lt/pgt

ltpgt
ב-99' החליטה ההנהלה להרחיב את הפעילות, ולפתח מוצר שיביא לשיתוף הלקוחות והספקים בתהליך הייצור במפעל. ההימור לא עלה בינתיים יפה, והחברה נאלצה לפרסם כמה אזהרות רווח.
lt/pgt

ltpgt
מניית טקנומטיקס, שהתנפחה עם בועת ההיי-טק רשמה התרסקות כואבת, והיא נסחרת כיום ברמות של 4.5 דולר - נמוך יותר ממחיר ההנפקה לפני שמונה שנים. עם זאת המצב העסקי של החברה השתפר משמעותית בשמונה השנים מאז ההנפקה: ממכירות של 17 מיליון דולר ב-93' למחזור שנתי של 89 מיליון דולר ב-2000. הייתכן שהמשקיעים קיצצו את המניה בחריפות יתר ומגיע לה תמחור קצת יותר הולם?
lt/pgt

ltpgt
דוגמה חמישית ואחרונה היא פאנדטק. באמצע פברואר פירסמה פאנדטק תוצאות רבעוניות שהיו גרועות בהרבה מהתחזיות ומנייתה נפלה לכ-6 דולר - מחצית מהמחיר לפיו הנפיקה לראשונה בתחילת 98' . בשנתיים שעברו מאז הכפילה החברה את מחזור המכירות שלה.
lt/pgt

ltpgt
רמות השפל אליהן הגיעו מניות אלה יכולות להיות מוסברות כתערובת של אלמנטים שליליים. זה מתחיל בהאטה הכלכלית בארה"ב, עובר דרך האי-ודאות בעולם ההיי-טק, ומגיע עד לאכזבה מהתוצאות הספציפיות של כל חברה וחברה.
lt/pgt

ltpgt
על השאלה האם יש כאן הזדמנויות השקעה יוצאות דופן וחד פעמיות קשה לתת תשובה חד משמעית. "מניסיון העבר הן במפולות והן בעליות חזקות השוק מפריז לשני הכיוונים", אומר מנכ"ל לידר ניתוח פיננסי, איתן בן-דוד. "מכאן שככל הנראה יש מציאות בשוק, אבל צריך לבדוק היטב כל מקרה לגופו", הוא אומר.
ltbgt
"לא לשכוח את סאיטקס"
lt/bgt
המקרה של ECI למשל, מעלה חששות כבדים בקרב המשקיעים משום שהוא נראה חמור במיוחד. נראה כי השוק מעריך שהתאוששות החברה לא יהיה עניין של כמה חודשים. "הפיצול של ECI מסייע לחברה לכסות על בעיות עמוקות בתוך החטיבות, שלחלקן פשוט נגמר השוק", אומר בן-דוד.
lt/pgt

ltpgt
הוא מזכיר את המקרה של סאיטקס, שלפני כמה שנים נקלעה למשבר, המניה נסוגה לאחור ולא הצליחה להתאושש. "זה שנופלים חמש או עשר שנים אחורה לא אומר כלום. מה שקרה לסאיטקס יכול לקרות גם לאי.סי.איי".
lt/pgt

ltpgt
אלמנט

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully