וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שעתם של המפרקים / קריסת חברות ההיי-טק הגדילה התעסוקה של עו"ד המתמחים בפירוקים

21.3.2001 / 9:34

הארץ
ltpgt
lt/bgtמאת אסף ברגרפרוינדltbgt

לעורכי הדין העוסקים בפירוק חברות היתה בשנים האחרונות סיבה טובה לקנא בעמיתיהם מתחום ההיי-טק. אין ספק כי הנפקות, מיזוגים, תוכניות אופציות וגיוסי הון הם תחומים הרבה יותר זוהרים ורווחיים מתהליך פירוק חברה ארוך ומתיש, הכולל אינספור גיחות לבתי המשפט. עתה התהפך הגלגל. קריסת חברות ההיי-טק גדעה חלק ניכר מפרנסתם של משפטני ההיי-טק, ובמקביל גדלה התעסוקה של עורכי הדין המתמחים בפירוקים.
lt/pgt

ltpgt
עו"ד דן פרידמן ממשרד עורכי הדין חיים צדוק, המתמחה בפירוק חברות, מציין כי יש כמה הבדלים מהותיים בין פירוק חברות היי-טק לפירוק חברות מסורתיות, בשל המודל העסקי השונה שלהן. כך לדוגמה, בניגוד לחברות המסורתיות, מרבית חברות ההיי-טק אינן עובדות באמצעות קבלת אשראי מבנקים ואינן מפיקות רווחים. לכן, חלקם של הבנקים ורשויות המס, שהם הנושים העיקריים בכל הליך פירוק, מתגמד לעומת חלקם של עובדי החברה. עובדי החברות הם קבוצת הלחץ העיקרית, שיכולה אפילו לגרום לפירוק החברה.
lt/pgt

ltpgt
הצעד הראשון שנדרש מפרק זמני בחברת היי-טק לעשות, אומר פרידמן, הוא תפיסת כל נכסי החברה, איתור נכסים נוסשהוברחו מהחברה ובדיקת חובות שהחברה לא גבתה מהחייבים.
lt/pgt

ltpgt
בנוסף, על המפרק למנות מומחים - בהם רואי חשבון וכלכלנים - שיבדקו את מצב החברה וימליצו לו אם כדאי להמשיך ולקיים אותה. אם ההמלצה חיובית, על המפרק לנסות ולאתר משקיע שירכוש את נכסי החברה וימשיך להפעילה. אם המלצתם שלילית, עליו לממש את נכסי החברה ולחלק את הכספים המתקבלים בין הנושים.
lt/pgt

ltpgt
ואולם, מוסיף פרידמן, המפרק עלול להיתקל בקשיים בתפיסת נכסי החברה. למרבית החברות האלה אין נכסים, משום שעסקו בפיתוח רעיון שעדיין לא קיבל ביטוי בצורה גשמית של פטנט או סימן מסחרי. לכן, על המפרק לתפוס את הגרסה המאוחרת ביותר של המוצר ולבנות תיק מוצר מסודר שניתן יהיה להציגו בפני משקיעים פוטנציאליים.
lt/pgt

ltpgt
בעיה נוספת העומדת בפני המפרק היא הערכת שווי המוצרים שהחברה מפתחת. בשל השינויים התכופים בשוק ההיי-טק, עלול מוצר טכנולוגי מבטיח לקבל הצעות רכישה המסתכמות באלפי דולרים בודדים. תופעה זו גורמת למשקיעים לחוש כי כספם ירד לטמיון.
lt/pgt

ltpgt
גם חלוקת נכסי החברה בין הנושים אינה פשוטה במקרים של פירוק חברות היי-טק. חברות אלה מגייסות את כספן ממשקיעים פרטיים או מוסדיים בתמורה למניות בחברה, ואין להם ביטחונות על הכספים האלה. המשקיעים, כבעלי מניות, נמצאים בסוף הרשימה בסדר חלוקת התמורה בעת פירוק החברה.
lt/pgt

ltpgt
חלקן של רשויות המס נמוך יותר בפירוק של חברות ההיי-טק בהשוואה לפירוק חברות מסורתיות. במרבית המקרים הנושים המרכזיים של חברה מסורתית המגיעה למצב של פירוק הן רשויות המס. לעומת זאת חברות היי-טק, ובעיקר חברות סטארט-אפ, מתפרקות לפני שהספיקו להכניס כסף לחברה, ובמרבית המקרים אין הן חייבות מסים לרשויות.
lt/pgt

ltpgt
הנושים העיקריים בסופו של דבר, הם העובדים. "בדרך כלל, העובדים מקבלים את כל הכספים המגיעים להם בלי לערב בכך את בית המשפט", אומר עו"ד חגי אשלגי העוסק בפירוק חברות במשרד צדוק. לדבריו, קרנות ההון סיכון אינן מעוניינות שייצא להן שם רע בקרב עובדי התעשייה כאילו זרקו עובדים לרחוב. לכן הן מוכנות לספוג הפסדים ולשלם את מלוא חובות החברה לעובדים, ובלבד שהמוניטין הטובים שלהן יישמרו.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully