וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המכירה נמשכת

21.3.2001 / 21:22

גם היום הבטיחה הפתיחה הפסימית בשוק האופציות ירידות שערים בשוק המניות. בינתיים, הזנב ממשיך לכשכש בכלב בבורסה בתל אביב

שלום אטיאס
ltpgt
ההמתנה מורטת העצבים שעברה על המשקיעים אתמול התפוגגה היום בקול רעש גדול, כשמדד ת"א 25 נסגר בסיום המסחר בירידה של 2.24%. הפתיחה הבוקר, בירידה של 1.34% בלבד, עוד הותירה מעט מקום לתקווה כי הבורסה בת"א תקבל בזרועות פתוחות את הורדת הריבית בארה"ב, למרות ההתייחסות הצוננת של המשקיעים שם. אולם, ככל שנקפו שעות המסחר והחוזים העתידיים על מדדי המניות בארה"ב הצביעו על ירידות, הלך השוק ונחלש.
lt/pgt

ltpgt
החיפוש אחר הגנה מפני ירידות נוספות הוביל לעודף של קונים באופציות ה-PUT ולעודף מוכרים באופציות ה-CALL, כשלחצים אלו מלבים את האש. הפסימיות החדה שנוצרה גרמה להתערבותם של שחקני הארביטראז' במכירות של סלי מניות, שהובילו את המדד אף לירידה של 3.15%. היפוך המגמה בחוזים העתידיים בחו"ל סייע להעלאת המדד אל מעל לרף 400 הנקודות, ומדד ת"א נסגר בסיומו של יום קשה ברמה של 401.66 נקודות ובמחזור של 200 מיליון שקל בנכס הבסיס.
lt/pgt

ltpgt
ברוב מדינות העולם בהן מתנהל שוק של נגזרים, נשמר הכלל לפיו הנגזרים מושפעים ממחיר נכס הבסיס - בהתאם להגדרתם התיאורטית. אולם, אצלנו מתברר, כי לעתים מתרחשת תופעה הפוכה. הפתיחה הפסימית של שוק האופציות טרפה כמעט מיד את קלפי המשחק, והשוק, שהצליח לתקן בכחצי אחוז על גבם של קונים שאינם שחקני ארביטראז' החל מהשעה 12:10 לאבד גובה במהירות. זרם הוראות המכירה של סלי מניות דחף את השוק בעוצמה כלפי מטה, כשמדי פעם מתגברים הקונים בשוק והוא מצליח לעלות קמעה, אך הפסימיות בשוק האופציות שבה ומכריעה אותו מחדש.
lt/pgt

ltpgt
יש שיאמרו כי אלמלא הימצאותם של הקונים במניות נכס הבסיס לא היה השוק יורד, היות שהפסימיות בשוק האופציות לא היתה מתגשמת לכדי ירידות כה חדות. אולם לעומתם עומדת הטענה, כי השוק היה בסופו של דבר מפתח פסימיות כה גדולה, שהיתה לבסוף גוררת ירידות חדות יותר. בכל מקרה, המכירות שהסתכמו ב-100 מיליון שקל היוו משקל נגד כבד מאוד לקונים העלומים שהצליחו להרים את השוק לקראת הסיום.
lt/pgt

ltpgt
סטיית התקן הגלומה באופציות שבכסף לחודש מארס עלתה היום ונסחרה ברמה של 25.8% כשבאופציות לחודש אפריל היא עולה לרמה של 27%. בשונה מתקופות אחרות, נפתחו אתמול והיום פערים גדולים בסטיית התקן הגלומה באופציות על מחירי המימוש השונים, כשתופעה זו מאפשרת לשחקנים ליטול פוזיציה בעלת יתרון סטטיסטי, ולנצל את המהלך הצפוי של התכווצות פערים אלו.
lt/pgt

ltpgt
באופן די מובן קפצו היום מחזורי המסחר לרמה של 165 אלף אופציות וריכזו מחזור כספי של 127 מיליון שקל (כ-60% ממחזור המסחר בנכס הבסיס). יחס P/C המשיך היום לעלות ועמד על 1.1 כשהוא מחזק את ההשערה על תיקון צפוי בטווח הקרוב (רק שיבוא כבר).
lt/pgt

ltpgt
הדולר, שנסחר במהלך השבוע האחרון תחת ההנחה כי הנגיד האמריקאי יוריד את הריבית בשיעור שבין חצי לשלושת רבעי האחוז קפץ היום בחדות לנוכח החלטת הנגיד להיצמד לרף התחתון ושערו היציג נקבע על 4.212 שקל. במסחר הבין בנקאי שלאחר קביעת השער היציג, ירד הדולר לרמה של 4.202 שקל, כשהחוזים הסינתטיים מגלמים אף הם צפי לירידה של אגורה בשערו של הדולר.
lt/pgt

ltpgt
העניין הגובר בדולר תרם לגידול חד במחזורי המסחר שהסתכמו ב-42 אלף אופציות, ולמסחר בסטיית התקן גלומה ברמה של 5.5% באופציות לחודש מארס, וברמה של 6% באופציות לחודש אפריל.
lt/pgt

ltpgt
העלייה התמוהה לכאורה בשער הדולר, גרמה גם לעלייה בהיקפי המסחר באופציות ה-PUT לטווחי המימוש הרחוקים יותר, כשהקונים מניחים כי הירידה בשער בוא תבוא ומנגד המוכרים מצפים ליציבות או עלייה נוספת.
lth5gt lthrgt
שלום אטיאס הוא מנהל יחידת המעו"ף של בנק המזרחי. הכותב והחברה בה הוא מועסק עשויים להחזיק בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.
lt/pgt

ltpgt
lthrgt
lth5/gt
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully