וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: יום הפכפך הסתיים בירידה של 1.5% בנאסד"ק; אמדוקס איבדה 8.3%

22.3.2001 / 0:14

הירידה באמדוקס כנראה בעקבות שמועות על קיצוצים ופיטורים נרחבים; קומברס, צ'ק פוינט ומרקורי תיקנו כלפי מעלה; ECI כמעט לא הגיבה על הידיעות בדבר מו"מ למכירת לייטסקייפ לנורטל

אלון תבור
ltpgt
יום מסחר הפכפך מבחינת התנהגות המדדים המובילים עבר על וול סטריט, אבל בקרב המניות הישראליות לא נרשמו אירועים דרמטיים מדי. בסיכומו של יום, ולאחר ששינה כיוון לא מעט פעמים, סיים מדד הנאסד"ק בירידה של 1.5%, לרמה של 1830 נקודות. עוד שפל שלא נרשם כבר יותר משנתיים וחצי, לאחר שמהלך המסחר כבר הספיק כמעט לחצות את קו ה-1,900 נקודות כלפי מעלה.
lt/pgt

ltpgt
נראה שהמדדים ערכו משחק מסוים של חילופי תפקידים, כי דווקא מדד הדאו ג'ונס הכבד יותר בדרך כלל היה היום תזזיתי עוד יותר מהנאסד"ק. לאחר יום של חוסר החלטיות, הוא נכנע לבסוף ואיבד 2.4% ו-234 נקודות, לשפל עמוק עוד יותר, של 9,486 נקודות.
lt/pgt

ltpgt
לירידות היום אחראיות ככל הנראה שתי תופעות עיקריות. הראשונה, המשך השפעתה של האכזבה מהורדת הריבית הצנועה יחסית עליה בישר אמש נגיד הבנק הפדרלי המרכזי, אלן גרינספאן. המשקיעים ציפו וקיוו להורדת של 0.75%, אך גרינספאן הסתפק בחצי אחוז וברמיזה שלא יהסס לשוב ולהוריד שוב את הריבית בעתיד הקרוב, ככל שיעלה הצורך.
lt/pgt

ltpgt
ההשפעה השנייה, קשורה גם היא לראשונה, היתה של נתוני מדד המחירים לצרכן של ארה"ב, ה-CPI. אינדיקטור כלכלי זה לחודש פברואר פורסם היום לפני תחילת המסחר, ורשם עלייה של 0.3%, בהשוואה לציפיות ל-0.2% בלבד. הדבר מעלה חשש מפני התפתחויות אינפלציוניות במשק האמריקאי, ואם יוכח המצב ככזה, לא יהיה כל כך פשוט עבור הבנק המרכזי להמשיך ולקצץ בשיעורי הריבית.
lt/pgt

ltpgt
פעילות ערה היתה בקרב המניות הכבדות דווקא מבין הישראליות. קומברס (CMVT) וצ'ק פוינט (CHKP), שאתמול השילו יותר מ-8% כל אחת, התאוששו היום מעט. ההתאוששות היתה יכולה להיות הרבה יותר משמעותית, שכן שני הניירות ביקרו במהלך המסחר בעליות של יותר מ-8%, אך בסופו של דבר הסתפקו בהוספה של 3.7% ו-3.1%, בהתאמה. שתיהן יצרו עניין רב יחסית - המחזור בצ'ק פוינט עמד על כמעט פי-2 מהממוצע, ובקומברס על יותר מ-6 מיליון מניות, מספר גבוה משמעותית מהממוצע.
lt/pgt

ltpgt
עלייה יפה יחסית רשמה גם מרקורי (MERQ), שטיפסה 5.6% למחיר של 41.3 דולר. עדיין הרבה מתחת למחיר של כ-100 דולר שהחזיקה לא לפני זמן רב מדי.
lt/pgt

ltpgt
אמדוקס (DOX) סוגרת את רשימת הכבדות המעניינות להיום, אך אולי מתחילה סיפור חדש משל עצמה. במהלך היום הספיקה המניה להיסחר בירידה של 14%, ככל הנראה על רקע שמועות בדבר קיצוצים חריפים בחברה שעשויים להגיע עד כדי פיטורים המוניים, וסגרה בירידה מתונה יותר של 8.3%, למחיר של 50.5 דולר. גם פה נרשם מחזור חריג, של פי-3 מהממוצע עבור המניה.
lt/pgt

ltpgt
ביומה הראשון למסחר בנאסד"ק יצרה וריסיטי (VRST) עניין רב, כפי שבא לידי ביטוי גם במחזור - יותר מ-2 מיליון מניות החליפו ידיים. המניה שהונפקה אתמול במחיר של 7 דולרים, מתחת לגבול התחתון של הטווח הצפוי לה, פצחה בזינוק של יותר מ-20%. העליות בה התמתנו, וטיפסו שוב, ונסגרו ב-14.7%, למחיר של 8 דולר בדיוק.
lt/pgt

ltpgt
אי.סי.איי טלקום (ECIL) לא הגיבה כמעט לידיעות בדבר ניהול מו"מ למכירת לייטסקייפ, חטיבת התקשורת האופטית שלה, לנורטל הקנדית - ועלתה ב-2.3% בלבד ל-8.2 דולר. ככל הידוע, מבלה מנכ"ל לייטסקייפ בימים אלו בקנדה, בנסיון לסגור את העסקה, שהיקפה עשוי לנוע בין 600-800 מיליון דולר. כל שוויה של ECI היום עומד על כ-756 מיליון דולר.
lt/pgt

ltpgt
מנית ואיו (VYYO) המשיכה להישחט, ואיבדה היום 24% למחיר של 3.8 דולר, המשווה שווי חברה של כ-140 מיליון דולר בלבד. רק המשקיעים בה זוכרים כנראה שלא כל כך מזמן נסחרה ביותר מ-40 דולר, פי-10 ממחירה היום.
lt/pgt

ltpgt
רדוויו (RDVW) זינקה במהלך השעה הראשונה למסחר ביותר מ-80%, על רקע לא ברור. העלייה אומנם היתה במחזור קטן והתבטאה רק בכ-50 סנט, אך עדיין היתה מסקרנת. בסופו של יום נרשמה עלייה צנועה הרבה יותר, של 14%, שבסך הכל הביאה את החברה לשווי שוק של לא יותר מ-16.4 מיליון דולר.
lt/pgt

ltpgt
מג'יק (MGIC) איבדה יותר מ-6% לאחר שהאנליסטים של בנק הפועלים התבטאו היום בחריפות לגבי עתידה, מטאלינק (MTLK) השילה 7.5% והגיעה לשיא שלילי של 7.3 דולר - המחיר הנמוך ביותר מאז הנפקתה באמצע השנה שעברה. TTI (TTIL) ירדה יותר מ-11% למחיר של 11.8 דולר, ואטיוניטי (ATTU) ירדה מתחת לדולר וחצי, נפילה של כמעט 25%. עוד ירדו בחדות גם אי.סי טל (ECTX) (13.7%), ואלקטריק פיול (EFCX) (9.7%).
lt/pgt

ltpgt
המשקיעים בחברת הביואינפורמטיקה קומפיוג'ן (CGEN) רחוקים מללקק דבש, כשגם היא מצטרפת לרשימת רושמות השפל, עם ירידה של 16.9% למחיר של 3.5 דולר - כמעט 70% פחות מהמחיר שבו הונפקה לפני כחצי שנה.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully