וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשם האגודות: הקו אופ יישאר אגודה; מחזיקי המניות יפוצו בכספי מכירת גרעין השליטה

22.3.2001 / 11:05

עו"ד אורי זליגמן מתנגד להפיכת האגודה לחברה ציבורית נסחרת; מתנגד גם לפירוק האגודה על ידי מכירת הנכסים למשקיע, וחלוקת התמורה שתתקבל בין החברים

הארץ
ltpgt
רשם האגודות השיתופיות, עו"ד אורי זליגמן, שוקד בימים אלה על הכנת תגובתו העדכנית לעתירה לבג"ץ בעניין הפתרון המועדף לסוגיית הבטחת השווי הריאלי של המניות שבידי חברי האגודה השיתופית קו אופ.
lt/pgt

ltpgt
משיחות שמקיים זליגמן עם גורמים שונים, לקראת הדיון ב-30 באפריל, מצטיירת התוכנית הבאה:
lt/pgt

ltpgt
* האגודות הצרכניות-שיתופיות לא יפורקו ולא ייהפכו לחברות ציבוריות, אלא יישארו במתכונת הקואופרטיווית הנוכחית, תוך התאמת מסגרתן העסקית והמשפטית לעידן הנוכחי. מדובר באגודות הצרכניות קו אופ הרבוע הכחול, קו אופ צפון וקו אופ ירושלים, שבהן חברים עשרות אלפי ישראלים ואלפים נוספים של יורשי חברים, שמעמדם המשפטי כבעלי זכויות עדיין לא הוגדר.
lt/pgt

ltpgt
* בעיית מתן שווי ריאלי למניות שבידי בעלי המניות בקו אופ הרבוע הכחול המבקשים לפדות אותן - שהיא עילת הבג"ץ - ובאגודות האחרות, תיפתר על ידי מכירת גרעין השליטה בחברה הציבורית.
lt/pgt

ltpgt
הכסף שיתקבל ישמש לתשלום לחברים שיבקשו לפדות את המניה שבידיהם. היקף גרעין השליטה שיימכר יהיה 49%-25%, בהתאם להיקף הכספי של העסקה ולמספר החברים שירצו לפדות את המניה שבידיהם.
lt/pgt

ltpgt
הרשם הוא שיחליט על שווי המניה לפדיון לחבר, וגם על גודל הסכום שיישמר מהעסקה בנאמנות לטובת חברים שחברותם לא ברורה, יורשים שמעמדם לא סוכם עדיין או עובדים שביקשו להצטרף כחברים.
lt/pgt

ltpgt
דרך זו מועדפת על ידי הרשם על פני האפשרות של חלוקת דיווידנד לכלל החברים או של פדיון המניות מכספי האגודה, מחשש שתהיה פנייה המונית למימוש המניות - מהלך שיכניס את האגודה לקשיים וללחצים מימוניים מיותרים, ויחייב אותה לאתר משקיע חיצוני בכל מחיר.
lt/pgt

ltpgt
* אגודת קו אופ תפתח שורותיה במבצעים שיווקיים לחברים חדשים, שיוכלו לרכוש תעודת חבר בשווי נומינלי של 1,000-500 שקל - ובתמורה לכך ייהנו מחברות במועדון הנחות והטבות, דוגמת מועדון שקם גאלרי, או כרטיס האשראי לייף סטייל של עסקי ליאון קופלר בשיתוף ישראכרט.
lt/pgt

ltpgt
לחברים באגודה יובהר כי הם משתייכים למועדון חברים בלבד, וכי לתעודה שבידיהם אין ולא יהיה שווי ריאלי שנגזר מערך המניה של החברה הציבורית. לטענת זליגמן, מבדיקת פעילותן של אגודות צרכניות-שיתופיות בחו"ל עולה כי החברים שם לא נהנים משווי ריאלי למניה שבידיהם, אלא רק מהנחות צנועות בעת ביצוע קניותיהם.
lt/pgt

ltpgt
הרשם יסביר בדיון בבג"ץ כי על מנת לתת תוכן משפטי, חשבונאי ומיסויי לתוכניתו, הקים את הוועדה הציבורית לבחינת עתיד הקואופרציה הצרכנית, בראשות ד"ר יהודה פז, מומחה בעל שם עולמי בתחום. חברי הוועדה קיבלו השבוע את כתב המינוי והתבקשו להגיש את מסקנותיהם לרשם בתוך 60 יום. לכן, צפוי שזליגמן יבקש, בפעם הששית, דחייה בדיון בבג"ץ, עד שיהיו בידיו מסקנות ועדת פז.
lt/pgt

ltpgt
זליגמן יבהיר לבג"ץ כי הצעד המתחייב עתה הוא עריכת בחירות למוסדות האגודה, בעקבות עדכון פנקס הבוחרים. דו"ח החוקר המיוחד, רו"ח יהודה ברלב, שיוגש בימים הקרובים לרשם במתכונתו הסופית, מונה כ-15 אלף חברים מאותרים בעלי זכות הצבעה. זליגמן מעדיף כי הבחירות יתקיימו עוד ב-2001, מוקדם ככל האפשר, על מנת שניתן יהיה להרכיב מוסדות נבחרים ומזכירות פעילה.
lt/pgt

ltpgt
תוכניתו של זליגמן אינה מקובלת על הוועד הממונה המנהל כיום את האגודה ואת החברות הבנות שלה. קיום בחירות משמעותו הפסקת פעילות הוועד, הכולל את ד"ר ליפא מאיר, דוד ברודט והשופטת בדימוס מרים פורת. על רקע זה התקררו עד מאוד היחסים בין זליגמן לוועד הממונה - ובעיקר בינו לד"ר מאיר, עמו היו לזליגמן יחסי ידידות והערכה מקצועית.
lt/pgt

ltpgt
זליגמן מתנגד לתפישת העולם של מאיר, התומכת בהפיכת האגודה לחברה ציבורית שמניותיה נסחרות בבורסה, תוך מכירת גרעין שליטה שיבטיח רצף ניהולי לרשת. כמו כן, הוא מתנגד לאפשרות שהועלתה על ידי מאיר, לבצע מעין פירוק האגודה על ידי מכירת הנכסים למשקיע, וחלוקת התמורה שתתקבל בין החברים.
lt/pgt

ltpgt
לא מן הנמנע שהקרע בין זליגמן לוועד הממונה יגיע עד בג"ץ, כשהרשם יציג בפני בית המשפט את עמדתו ואת עמדת הוועד הממונה; הדיון בבג"ץ מתקיים בעתירתו של חבר האגודה, אליעזר לויט, המבקש כי בית המשפט יורה לרשם להפוך את האגודה לחברה ציבורית, כדי לאפשר לחברים לפדות את המניות שבידיהם לפי שווי החברה בבורסה.
lt/pgt

ltpgt
לויט גורס כי מבנה הקואופרציה פס מן העולם וכי יש לבטל את האגודה. עו"ד הרצל כספי, המייצג עשרות חברים ויורשים, פועל זה שנים להביא לפירוק האגודה תוך חלוקת התמורה בין החברים. לעומת זאת, ההסתדרות תומכת בתוכניתו של זליגמן.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully