וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממונה על ההגבלים העסקיים נתן פטור להסכם הפצה משותפת בין דנשר לאגיס

22.3.2001 / 10:45

השתיים יקימו חברה בבעלות משותפת לשירותי הפצה, קבלת הזמנות, הובלת סחורה ללקוחות וגביית תשלומים

אמיר הלמר
ltpgt
הממונה על הגבלים עסקיים פטר מהחובה לקבל את אישורו של בית הדין להגבלים עסקיים להסדר כובל בין דנשר לבין אגיס הפצה ושיווק .
lt/pgt

ltpgt
דנשר ואגיס עוסקות בשיווק והפצה של מוצרי צריכה אותם הן מייבאות, רוכשות בארץ או מייצרות. דנשר משווקת מוצרים בתחומים מגוונים, בהם טואלטיקה, תכשירים לתינוקות, מזון, חומרי ניקוי, נייר, סוללות ופילמים. אגיס משווקת מוצרים בתחומי הטואלטיקה, קוסמטיקה, הגנה מן השמש וחומרי ניקוי.

בהסכם לגביו התבקש הפטור, מקימות דנשר ואגיס חברה בבעלות משותפת, אשר תספק להן - ואולי ללקוחות נוספים בעתיד - שירותי הפצה, קבלת הזמנות, הובלת סחורה ללקוחות וגביית התשלומים.
lt/pgt

ltpgt
פעילויות השיווק וקידום המכירות של אגיס ודנשר אינן עוברות לחברה המשותפת. כל אחת מהחברות תמשיך לנהל פעילות זאת בנפרד ובאופן עצמאי. קביעת המחיר הסופי של המוצרים ללקוח תיעשה גם היא באופן עצמאי על ידי כל אחת מהחברות לגבי מוצריה שלה.

בדיקת רשות ההגבלים העסקיים העלתה כי במקרה זה ההסכם אינו מקים חשש לפגיעה משמעותית בתחרות, בשל נתחי השוק המצומצמים של הצדדים.
lt/pgt

ltpgt
ככלל, נוטים דיני ההגבלים העסקיים שלא להתיר הסכמים בהם מכתיב הספק למפיץ את מחירו של המוצר ללקוח, מחשש לפגיעה בתחרות בין מפיצים על המחיר ללקוח. עם זאת, מכיוון שההפצה בהסכם נעשית בדרך של קונסיגנציה, כלומר בשיטה בה הספק הוא זה שנושא בסיכונים עד מכירת המוצרים - ולא המפיץ - יש היגיון כלכלי בקביעת המחיר הסופי על ידי הספק, ולא על ידי המפיץ.
lt/pgt

ltpgt
בהינתן נתחי השוק הנמוכים של הצדדים, ולאור העובדה כי קיים רק מפיץ אחד, ולא ריבוי מפיצים ביניהם יכולה להתקיים תחרות פוטנציאלית, העניק הממונה פטור גם לתנאי בדבר קביעת המחיר ללקוח על ידי כל ספקית.
lt/pgt

ltpgt
הממונה על ההגבלים העסקיים סירב לאשר שני תנאים בהסכם, אשר מצא כי אינם נחוצים לשם מימוש הסכם ההפצה המשותפת, ואשר עיקרם בהפחתת התחרות בין הצדדים. תנאים אלו אסרו על כל אחת מהחברות מלהתקשר עם גופים עימם קשורה החברה האחרת, וקבעו כי אגיס לא תפיץ מוצרים בתחומים מסוימים, בהם דנשר פעילה.
lt/pgt

ltpgt
למעט שני תנאים אלו, הוענק להסכם ההפצה פטור מאישור בית הדין להגבלים עסקיים.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully