וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנפלאות הרישום הכפול: איך להפיל את מדד היתר ב-5% בהשקעה של 2,500 שקל?

22.3.2001 / 20:38

מניית פוליקום שפותחת כעת פער ארביטראז' של כ-50% מהווה כ-10% ממדד מניות היתר; סגירת הפער תפיל את המדד

ליאור כגן
ltpgt
לפני כחודש כתבנו על חוסר העניין של המשקיעים במניית פוליקום , שניצלה את הרישום הכפול, ונרשמה למסחר בבורסה בתל אביב. חוסר העניין מתבטא בימים שלמים בהם לא מתבצעת עסקה במניית החברה בבורסה בתל אביב, למרות שנפח המסחר היומי הממוצע שלה בנאסד"ק מגיע ליותר מ-1.5 מיליון מניות.
lt/pgt

ltpgt
מניית פוליקום ירדה חדות בתקופה האחרונה במסחר בנאסד"ק, ואילו בתל אביב לא התבצעה אף עסקה. התוצאה היא שנפתח פער בין מחיר המניה בתל אביב למחיר המניה בנאסד"ק (פער ארביטראז'). פער זה הגיע הבוקר ל-20%, ואילו בשעה זו צונחת מניית פוליקום בנאסד"ק ב-30% נוספים. במידה שפער זה יישמר, מחיר המניה בנאסד"ק יהיה נמוך ב-50% ממחיר המניה בתל אביב.
lt/pgt

ltpgt
הבעיה היא, ששווי השוק של מניית פוליקום הוא כ-4 מיליארד שקל - כ-10% משווי השוק של כלל המניות הכלולות במדד היתר. אם תתבצע עסקה בתל אביב לפי מחיר המניה בנאסד"ק (דהיינו, בירידה של 50%), יירד מדד היתר בכ-5%. בימים האחרונים אומנם לא מבוצעות עסקות, אך מספיקה עסקה אחת של 2,500 שקל בשער זה, כדי לגרום לנפילה במדד.
lt/pgt

ltpgt
ירידה זו תעוות את ביצועי מדד היתר, שכן המדד אמור לשקף את התנודה הממוצעת של המניות, אך בפועל פוליקום גורמת לעיוות התמונה. יש לציין שמדד היתר מהווה גם אינדיקציה למשקיעים בקרנות נאמנות המשקיעות במניות היתר, ועיוות ביצועי המדד יקשה עליהם לעקוב אחר ביצועי הקרן ולהשוותם.
lt/pgt

ltpgt
כזכור, פוליקום נרשמה למסחר על מנת לא לפרסם תשקיף בעברית, דבר שהיתה מחויבת לעשות, לאחר שרכשה בחודש דצמבר האחרון את חברת אקורד הישראלית תמורת 339 מיליון דולר.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully