וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חמש שנות מיתון בענף הנדל"ן: הבנקים מגדילים את ההפרשה לחובות

23.3.2001 / 10:46

בחודשים האחרונים ספג הענף מכה קשה נוספת, כשמשבר ההיי-טק הביא לביטול עסקות רבות לשכירת משרדים באזורי תעשייה

הארץ
ltpgt
lt/bgtסמי פרץ וזיו מאורltbgt
מאז החל המיתון בענף הנדל"ן, בסוף 1995, ירד היקף ההשקעות ב-10 מיליארד שקל - מ-37 מיליארד שקל ב-1995 ל-27 מיליארד בלבד ב-2000. מדובר במיתון הממושך ביותר שידע הענף, אך עם זאת, הוא פחות חריף מקודמיו מבחינת ירידת המחירים ומספר פושטי הרגל.
lt/pgt

ltpgt
הבנקים הם מהנפגעים העיקריים מהמשבר. מדו"חות בנק הפועלים שפורסמו אתמול, עולה כי ההפרשות לחובות מסופקים בענף הנדל"ן בבנק, גדלו בשיעור חד של 48% ב-2000, והסתכמו ב-214 מיליון שקל. זאת, לעומת הפרשות של 145 מיליון שקל ב-1999. נתוני בנק הפועלים מצטרפים לדיווחים דומים של הבנקים האחרים בעניין ההפרשות לחובות מסופקים.
lt/pgt

ltpgt
היקף החובות הבעייתיים לבנקים הגיע בסוף 1999 ל-10 מיליארד שקל. הסיכוי לפרוע חובות אלה קטן ככל שנמשך המיתון. המשבר מתאפיין בקשיי מכירות של הקבלנים, בירידת מחירים בכל המגזרים ובירידה חדה בהיקף הפעילות בענף.
lt/pgt

ltpgt
קיטון משמעותי נרשם ברמת המכירות בענף: בשנות ה-90 נמכרו בישראל כ-120 אלף דירות לשנה, ובשנתיים האחרונות הגיעו המכירות ל-100 אלף דירות לשנה (כשני שלישים מהן דירות יד שנייה). ירידת המחירים הגיעה לכל המגזרים כמעט; במכירת דירות יוקרה נרשמה ירידת מחירים של 20% ב-5 השנים האחרונות, ובמכירת קרקעות באזורי תעשייה - של 70%-60%.
lt/pgt

ltpgt
קבלנים ופעילים אחרים בענף אינם חוזים שהמיתון יסתיים בקרוב - מה שעלול להביא להתמוטטות של חברות שנקלעו לקשיים. עם זאת, בשל העובדה שאין בידי הקבלנים מלאי לא מכור בהיקף גדול - ההערכה היא כי לא מדובר בחברות רבות.
lt/pgt

ltpgt
המיתון גם דחף חברות בנייה גדולות לעבור לפעול בחו"ל על חשבון השקעות בישראל. יו"ר דירקטוריון בנק ירושלים, דוד בלומברג, מעריך כי הישראלים השקיעו בחו"ל כ-2 מיליארד דולר בשנים האחרונות. לדבריו, מדובר בעיקר בפרויקטים במזרח ובמרכז אירופה, ואולם גם בבריטניה ובארה"ב.
lt/pgt

ltpgt
נשיא התאחדות הקבלנים, שמואל אולפינר, קרא לקבלנים לא למהר לבנות, ולא לרכוש קרקעות באזורים לא מבוקשים. זאת, לדבריו, עד שתנקוט הממשלה צעדים שיוציאו את המשק מהמיתון ויעוררו את השוק.
lt/pgt

ltpgt
המיתון הממושך בענף משפיע לא רק על הקבלנים, אלא גם על ענפים נלווים רבים. כך לדוגמה, היקף המכירות של חומרי הגלם לבנייה ירד ב-50% ב-3 השנים האחרונות. גם חברות רהיטים, עורכי דין ובעלי מקצועות נוספים נפגעו.
lt/pgt

ltpgt
בחודשים האחרונים ספג הענף מכה קשה נוספת, כאשר משבר ההיי-טק הביא לביטולים של עסקות רבות לשכירת משרדים באזורי תעשייה רבים בישראל. קבלנים רבים חדרו בשנתיים האחרונות לתחום הבנייה לתעשיית ההיי-טק, כתחליף לירידה בביקוש לדירות. אצל חלקם עלול להצטבר מלאי לא מכור, שייאלץ אותם להוריד מחירים כדי לשווקו.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully