וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שמנו את ישראל על המפה

25.3.2001 / 12:38

דייוויד קולבורן, נשיא לפיתוח עסקי ומספר 3 ב-AOL-טיים וורנר / הארץ

הארץ
ltpgt
ltbgt
מרי שגיא-מידן
פאלו אלטו, קליפורניה
lt/bgt
הכסף הגדול הגיע לוועידת הטכנולוגיות ה
יות בעמק הסיליקון במטוס פרטי. הוועידה, שנועדה להציג חברות ישראליות בפני מקורות הון אמריקאיים, משכה משקיעים פוטנציאליים רבים - אבל רק אחד מהם, דייוויד קולבורן, האיש מספר שלוש באמריקה אונליין-טיים וורנר 10003651-MRQ, הגיע במטוסו הפרטי. הוא הודיע מראש למארגנות, רותי קורן ואורלי שני מחברת אוסכר, שיבחרו לאיזה יעד בארה"ב הן רוצות לטוס כדי לאכול ארוחת ערב.
lt/pgt

ltpgt
קולבורן, בתחילת שנות הארבעים שלו, מייצג את זן אנשי ההיי-טק של עידן הכלכלה החדשה; יש לו הרבה כסף והוא עשה אותו מהר. רבים מיזמי ההיי-טק נותרו אנשי מחשבים בנשמתם, שלא תמיד יודעים אפילו ליהנות מכספם, להוציא מותרות כמו צגי מחשב בגודל של קיר - קולבורן יודע היטב כיצד ליהנות ממנעמי החיים. להתנהגותו בענייני כסף מתאים הפתגם: easy go Easy come.
lt/pgt

ltpgt
ל-AOL (אמריקה אונליין) הגיע עוד לפני שנהפכה לתאגיד ענק, והוא משמש כיום נשיא לפיתוח עסקי של AOL-טיים וורנר, ועובד עם מנהל התפעול על פיתוח אסטרטגיות וניהול משא ומתן. מאחוריו 15 שנות ניסיון, הכוללות ניהול של קרן ההון סיכון גרייסטון פרטנרז, ושותפות במשרד עורכי הדין הניו יורקי ווייל גוטשל אנד מנג'ס. בווייל גוטשל עשה חיל ונשלח על ידי הפירמה להקים את סניף המשרד בעמק הסיליקון.
lt/pgt

ltpgt
בכנס שהתקיים בסנטה קלארה התוודה: "הסתכלתי מסביבי וראיתי אחד שעשה 100 מיליון דולר, ואחר שהרוויח 200 מיליון דולר. כולם עם המאות מיליונים שלהם - אז גם אני הייתי צריך לעשות כסף. עכשיו אני יכול לדבר אתכם כאשר ה-JET (מטוס הסילון) שלי מחכה לי בחוץ".
lt/pgt

ltpgt
עם הג'ט בחוץ ועם הון אישי הנאמד במאות מיליוני דולרים, הוא יכול להתפנות גם לראיון עיתונאי. "ישראל היא המולדת השנייה שלי", אמר קולבורן, שאביו שינה את שם משפחתם מכהן.
lt/pgt

ltpgt
"אני אוהב את ישראל. המשפחה שלי אוהבת את ישראל. כשהייתי בן 16 נסעתי לקיבוץ דפנה ותפרתי הרבה סנדלי דפנה".
lt/pgt

ltpgt
כיום הוא תופר עסקות. "מאז רכישת מיראביליס הצטרף יוסי ורדי למשפחה (ורדי משמש גם יועץ אסטרטגי של מנכ"ל AOL, סטיב קייס) וישראל נהפכה ליעד הכי חשוב של AOL להשקעות מחוץ לארה"ב. זרוע ההשקעות שלנו נכנסה לארבע קרנות הון סיכון ישראליות והשקיעה בעשר חברות".
ltbgt
הכבשים של אריק שרון
lt/bgt
ביחס לעסקת מיראביליס אומר קולבורן: "אני מכיר את הביקורת על יוסי שלא היה צריך למכור את החברה, אלא לבנות אותה. זה מטופש. הרי מיראביליס לא יכלה לבנות חברת מדיה.
lt/pgt

ltpgt
"המכירה, לעומת זאת, הכניסה כסף לישראל שחלקו מושקע מחדש בחברות סטארט-אפ נוספות. מבחינתנו, היא יצרה את הבסיס לפעילותנו בישראל. מיראביליס היא חברה נהדרת, ואחת הבודדות שאני יכול לחשוב שהיתה מסוגלת לקבל את אותו המחיר גם היום".
lt/pgt

ltpgt
אולי קולבורן הוא סמל היאפיות, אבל שורשיות מדברת אל ליבו. בעת ביקורו בדצמבר בישראל אורגנה עבורו פגישה בת חצי שעה בחווה של אריק שרון. בין השניים נוצרה כימיה מיידית, והביקור התארך לכמעט חצי יום באווירה משפחתית עם שרון, ילדיו ונכדיו - וקולבורן עם בני משפחתו. בכנס סיפר קולבורן בבדיחות: "פתאום שמעתי רעש עמום. חשבתי ששרון, כמו כל גנרל טוב, מענה פלשתינאים בחצר, אבל גיליתי לאכזבתי שפשוט יש לו כבשים".
ltbgt
"אתם עדיין קיימים?"
lt/bgt
אומרים על קולבורן שהוא מבריק. כשהוא רציני הוא חד כתער ואשף במשא ומתן. הוא עובד קשה ואת תאריו האקדמיים סיים בהצטיינות - אלא שכלפי חוץ הוא אוהב לטפח את תדמית הפרחח ואינו חושש להעליב.
lt/pgt

ltpgt
כשהציגו בפניו את בייגה שוחט ואמרו לו שהוא שר האוצר, השיב קולבורן: "אה באמת", והמשיך ללכת. אפילו לא זיכה אותו במבט נוסף. כשניגשה אליו אחת המשתתפות בכנס ואמרה את שם משרד עורכי הדין שלה, פירמה גדולה ומכובדת, הוא הגיב: "אתם עדיין קיימים?"
lt/pgt

ltpgt
בכנס בסנטה קלארה ביקשו קולבורן וורדי שהפאנל המשותף שלהם ייקרא: Experience E-Horror. הם הכינו שקפים אבל בפועל השיחה התפתחה אחרת. השניים החליפו ביניהם בדיחות ושיתפו את הקהל, שהירבה לצחוק.
lt/pgt

ltpgt
לקולבורן דעות מוצקות בכל תחום. "חשבתי על זה הרבה", הוא אמר למשל, מול פניו של עמי איילון - ראש השב"כ לשעבר ומנכ"ל הפעילות הישראלית של חברת ההשקעות ארגוקווסט - שנכח בקהל "והגעתי למסקנה מדוע כל כך הרבה גנרלים הופכים למנהלי קרנות. בצבא הגנרלים מסכנים את חייהם של אנשים אחרים. כשהם משתחררים לאזרחות הם מסכנים את כספו של מישהו אחר. זה סידור טוב".
lt/pgt

ltpgt
קולבורן זכה לפרסום כאשר עלה על דוכן העדים במשפט מיקרוסופט ולא חסך את שבטו מהענק מסיאטל. "אתם יודעים איך גורמים לתוכנה של מיקרוסופט להיתקע?", שאל וענה: "לוחצים על START" .
lt/pgt

ltpgt
מאות הנוכחים בכנס צחקו מבדיחותיו של קולבורן, אבל לא התעלמו מהמסר שניסה להעביר: הטכנולוגיה הישראלית מצוינת, היזמים מעוררי התפעלות ואמריקה אונליין-טיים וורנר שמה את ישראל על המפה.
lt/pgt

ltpgt
לא רק בגלל קולבורן, אך בוודאי שגם בזכותו, זכתה הוועידה להצלחה גדולה. מתוך עשרות החברות הישראליות שהציגו בכנס, שתיים חתמו על זכרון דברים להשקעה עוד לפני שהוועידה הסתיימה; אחרות דיווחו על תחילת מו"מ, וגם זה משהו בימים בהם הכסף יושב על הגדר והקרנות ממעטות להשקיע.
lt/pgt

ltpgt
ורדי וקולבורן קיבלו הצעות להופיע בכנסים נוספים, אלא שהמציעים ידעו בסתר ליבם שהדבר חסר תכלית. ככלות הכל, הם מופיעים כשהם מגויסים ורק מתוך רצון: אנשים שהונם האישי נאמד בעשרות או מאות מיליוני דולרים לא מתפתים להרצות תמורת כסף.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully