וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רואי דין ועורכי חשבון

25.3.2001 / 15:54

האם בג"ץ עדי כהן יאפשר מיזוגים בין משרדי רואי חשבון לעורכי דין

אמיר הלמר
ltpgt
האם העתירה לבג"ץ שהגיש עדי כהן לאפשר לו לעסוק הן בעריכת דין והן בראיית חשבון, במידה שתתקבל, תשנה את כללי המשחק בין משרדי עריכת הדין וראיית החשבון בישראל? גישת הלשכות המאגדות את הפועלים בכל תחום שוללת אפשרות שכזו אך יש הסוברים כי התשובה לכך היא חיובית.
lt/pgt

ltpgt
אחד מאלו הסוברים כך הוא עו"ד ד"ר אבי אלתר, בעל משרד עורכי דין המתמחה בתחום המסים ובעבר היועץ המשפטי של סגן נציב מס הכנסה. לדעתו של ד"ר אלתר העתירה באם תתקבל תפתח את האפשרות לביצוע מיזוגים בין משרדי עורכי דין ומשרדים של רואי חשבון.
lt/pgt

ltpgt
"ברגע שזה יהיה אפשרי, אנחנו נתמזג עם משרד רואי חשבון גדול. כבר ביצענו שיחות גישוש, לא רציניות, עם שלושה משרדים", אומר אלתר.
lt/pgt

ltpgt
אלתר מציין כי אומנם הבג"ץ אינו תוקף ישירות את האיסור לבצע מיזוג שכזה אך לדעתו האיסור לעסוק בשני המקצועות מקרין ישירות על האיסור למיזוג בין משרדי רואי חשבון לעורכי דין. שכן אם אין מניעה לעסוק בשני המקצועות אין גם כל מניעה להתמזג ולהשתתף בהכנסות.
lt/pgt

ltpgt
לגבי הטענות כי קיים ניגוד עניינים מובנה בין שני המקצועות אשר צריך שימנע את האפשרות לעסוק בשניהם בצוותא, אומר אלתר כי ניגוד אינטרסים כמעט שאינו קיים בפועל ויש לפתור את העניין באופן נקודתי ולא בהוראה גורפת האוסרת על העיסוק באופן קיצוני.
lt/pgt

ltpgt
ד"ר אלתר טוען כי המיזוגים הללו למעשה הם בלתי נמנעים ולראיה הוא טוען כי חמישה מתוך עשרת משרדי ראיית החשבון הגדולים בארה"ב רכשו משרדי עריכת דין או לחילופין בנו מחלקה משפטית פנימית.
lt/pgt

ltpgt
עו"ד עמיחי פרי, ממשרדו של ד"ר אלתר, מציין כי בכדי למצוא דרך חוקית, למרות החוק הקיים האוסר על שיתוף ברווחים של משרדי עורכי דין עם מי שאינו עורך דין, לעבודה משותפת, חשבו במשרד על קונסטרוקציה משפטית לפיה תוקם חברה בת של משרד רואי החשבון ומשרד עורכי הדין בבעלות משותפת. החברה הבת תספק את השירותים המשפטיים של משרד רואי החשבון ולמעשה תחלק דיווידנד לחברות האם שהם המשרדים עצמם. לדעתו של פרי מדובר בדרך אפשרית חוקית.
ltbrgt
lt/bgtמגמה עולמיתltBgt
גם פרופ' יוסף גרוס מציין כי כיום, כאשר יש גלישה בין שני התחומים, ממילא אין מניעה אמיתית לאסור על מיזוגים שכאלו. אף הוא טוען כי קיים ניגוד עניינים בין שני המקצועות אך לדעתו ניתן לפתור זאת באמצעות הגבלות מסוימות שימנעו את מצב ניגוד העניינים. "זוהי המגמה העולמית והיא תגיע גם לכאן", אומר פרופ' גרוס.
lt/pgt

ltpgt
גם במשרדי ראיית החשבון ממתינים כנראה לתוצאות בג"ץ כהן, כך אומר אילן בירנפלד, ראש מחלקת ההיי-טק בברייטמן אלמגור דלוייט טוש. בירנפלד טוען כי הדבר עולה בקנה אחד עם רצונם של משרדי ראיית החשבון לתת "רוחב פס של שירותים" ללקוחות. "אנחנו ממתינים וכבר בודקים את השטח לקראת נקודת הזמן שהדבר יהיה אפשרי", אומר בירנפלד.
lt/pgt

ltpgt
המתנגדים לאפשרות של מיזוגים בין משרדי רואי חשבון למשרדי עורכי דין טוענים כמובן טענות דומות לטיעוני הלשכה בבג"צ כהן. מה שמחזק את התחושה כי על בג"צ זה יקום ויפול דבר. בין המתנגדים לכך ניתן למצוא את ראש לשכת עורכי הדין, ד"ר שלמה כהן, ואף את נשיא לשכת רואי החשבון, רו"ח עופר מנירב.
lt/pgt

ltpgt
מנירב מצדד מצד אחד בביטול האיסור הגורף על עיסוק בשני המקצועות, אך מחזיק בדעה שאין לאפשר מיזוגים בין משרדים בגלל הפגיעה האפשרית בעיקרון האי-תלות של רואה החשבון בלקוח.
ltbrgt
lt/bgtבג"ץ כהן - פגיעה בחופש העיסוקltbgt
כזכור לאחרונה עתר כהן, המוסמך לעסוק הן במקצוע ראיית החשבון והן בעריכת דין, לבג"ץ. בעתירה שהוגשה, באמצעות משרד עורכי הדין ראב"ד מגריזו בנקל כספי ושות', ביקש שביהמ"ש יקבע כי הוא רשאי לעסוק במקביל הן בעריכת דין והן בראיית חשבון, ללא כל מגבלה או במגבלה: שלא יהיה בעיסוקו ניגוד עניינים בין עיסוקו כעורך דין לעיסוקו כרואה חשבון.
lt/pgt

ltpgt
את עתירתו סומך כהן על הוראות חוק יסוד חופש העיסוק הקובע כי כל אזרח רשאי לעסוק בכל עיסוק. בחוק אף קבועה פסקת הגבלה כמובן, הקובעת כי חריגה מחוק זה חייבת להיעשות בחוק ההולם את ערכיה של מדינת ישראל שנועד לתכלית ראויה ובמידה שאינה עולה על הנדרש.
lt/pgt

ltpgt
כהן טוען כי סעיף 60(1) האוסר במפורש על עו"ד לעסוק במקצוע ראיית החשבון סותר את חוק היסוד ואינו עומד בתנאיה של פסקת ההגבלה, שכן הוא אינו לתכלית ראויה ולבטח שפוגע בחופש העיסוק במידה שעולה על הנדרש.
lt/pgt

ltpgt
לטענת כהן, העיסוק הכפול בשני המקצועות הינו "מעשיר ומפרה את כושרו של עורך הדין במתן השירות, מעמיק את הידע המשפטי שלו ומגדיל את נסיונו", ובכך למעשה יוצא אף ציבור הלקוחות הפוטנציאלי נשכר. כהן מוסיף וטוען כי ההוראה האוסרת אינה מביאה להסדרת מקצוע עריכת הדין ושומרת על כבודו, שכן היא מעלה חשש ליצירת "גילדת עורכי דין" המונעת תחרות חופשית עם רואי החשבון בנושאים המשיקים לשני התחומים.
lt/pgt

ltpgt
כהן טוען כי גם אם קיים ניגוד עניינים אפשרי בין שני המקצועות לא ניתן לומר כי הוא נמצא בכל פעולה ופעולה, ולכן אימוץ גורף כל כך ופסילה מוחלטת של כל אפשרות לעסוק בשני המקצועות היא בהחלט גזירה למעלה מהנדרש.
ltbrgt
lt/bgtתגובת הלשכה - לא ניתן ולא צריך לבטל את האיסורltbgt
את תגובת הלשכה לעתירה הגיש בשמה עו"ד איל רוזובסקי ממשרד עוה"ד של חיים צדוק. בתשובה טוענת הלשכה כי האיסור הקבוע בחוק, אף אם הוא פוגע בחופש העיסוק, הוא בלתי ניתן לביטול ע"י ביהמ"ש בהיותו מוגן מביטול עד לשנת 2002 ע"פ הוראת חוק חופש היסוד בעצמו.
lt/pgt

ltpgt
אבל יתרה מכך אין האיסור הזה עומד בתנאי פסקת ההגבלה, שכן קיימת חובה להפריד בין שני המקצועות. החובה לטעמה של הלשכה טמונה בניגוד האינטרסים המובנה שקיים, לטענתה, בין שני המקצועות כאשר עוה"ד מחויב בחובת נאמנות בסיסית ללקוח ואילו רו"ח חייב את חובת נאמנותו לציבור הקורא את דו"חותיו ומסתמך עליהם. תלות לעומת אי תלות זה הסיפור כאן.
lt/pgt

ltpgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully