וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נוחי דנקנר משתלט

25.3.2001 / 17:00

קבוצת גנדן השלימה השתלטות ראשונה על חברה ציבורית

איש העסקים נוחי דנקנר לא נח לרגע. נוחי, העומד בראש קבוצת ההשקעות גנדן, שהוקמה רק בתחילת 2000, ממשיך במרץ לאסוף חברות נדל"ן לתיק ההשקעות הגדול והמגוון שלו, שלא היה מבייש אפילו את חברות ההחזקה הגדולות במשק.

לגנדן השקעות גדולות בתחום התעופה והתיירות, התקשורת וההיי-טק, אבל ללא ספק מרכז הכובד של הקבוצה הוא בתחום הנדל"ן. בקבוצת גנדן, כך מסתבר, לא נבהלים מהמשבר בתחום הנדל"ן, ומנסים דווקא לנצל את רמות המחירים הנוחות יחסית כדי לבצע רכישות אגרסיוויות.

כל זה בא לידי ביטוי בפעילות ענפה של גנדן בענף הנדל"ן, שמנוהלת למעשה באמצעות 4 ראשים: השתתפות בפרויקטים, החזקה בחברה קבלנית, החזקה בנכסי נדל"ן מניב והחזקה בחברות נדל"ן ציבוריות.

בעלת שליטה של ממש

היום הודיעה גנדן על רכישת השליטה בנכסי אזורים, מקבוצת אזורים. המדובר בחברה הציבורית הרביעית במספר שגנדן הופכת בה לבעלת מניות דומיננטית, והראשונה שבה גנדן הופכת לבעלת שליטה של ממש. בכל החברות מחזיקה גנדן באופציה להגדיל את החזקותיה בשיעור ניכר, בהתאם כמובן להתפתחות העסקית של החברה.

גנדן השקעות נשלטת על ידי נוחי דנקנר, אביו יצחק ואחותו שלי. בנוסף, שותפים בחברה ידידו הקרוב של נוחי עו"ד אבי פישר, רפי בריסקר (לשעבר מנכ"ל דנקנר השקעות), משפחת חבס, משפחות גלינסקי ושימל מלונדון ואפילו דווידי גילה, שמחזיק ב-7% ממניות החברה.

במקביל, הקים נוחי דנקנר את חברת גנדן תיירות, המחזיקה אף היא בשורה ארוכה של חברות תיירות ציבוריות, כאשר במקרה זה היהלום שבכתר הוא הבעלות על חברת התעופה ישראייר.

לשאת ביחד את הנטל הפיננסי הכבד

ובחזרה לנדל"ן: איתן סורוקה, מנכ"ל אזורים, מספר כי בחברה ביקשו מזה זמן להכניס שותף לנכסי אזורים, שבבעלותה כ-250 אלף מ"ר של קרקעות. לדברי סורוקה, באזורים חיפשו שותף שיוכל לשאת ביחד איתם את הנטל הפיננסי הכבד הכרוך בפיתוח הקרקעות הללו.

ההשקעה של גנדן, המחזיקה נכון להיום בכ-21% מנכסי אזורים, אמורה להתבצע בשני אופנים. ראשית, נכסי אזורים אמורה לבצע הנפקה פרטית לגנדן, במסגרתה תנפיק לה כ-20% מהון המניות שלה. ההנפקה הזו תדלל כמובן את אזורים, המחזיקה נכון להיום בכ-61% ממניות החברה, אולם היא תדלל במקביל גם את ההחזקה 'ההיסטורית' של גנדן בנכסי אזורים.

לכן, לאחר ביצוע ההנפקה הפרטית תמכור אזורים לגנדן מניות של נכסי אזורים, שיביאו את השתיים להחזקה של כ-40% ממניות נכסי אזורים כל אחת. סורוקה מעריך כי לקופתה של נכסי אזורים יזרמו כ-30-15 מיליון דולר - מה שיגדיל את ההשקעה של גנדן בנכסי אזורים לכ-50-45 מיליון דולר.

פתח תקווה במוקד

נכסי אזורים מעורבת כיום בשורה של פרויקטים שהגדול שבהם הוא פארק אזורים בפתח תקווה. הפארק כולל מספר בנייני משרדים, המיועדים רובם ככולם לחברות היי-טק. ברבעון הראשון של השנה הסתיים אכלוסו של הבניין הראשון בפארק. הבניין השני, המושכר במלואו לאינטל, מתאכלס בימים אלה. בנייתם של שני הבניינים הנוספים בפרויקט אמורה להסתיים בסוף הרבעון השלישי של השנה. בניינים אלה אמורים להיות מושכרים לחברת IBM ולכרומטיס.

ועוד בפתח תקווה: נכסי אזורים גם מתכננת להתחיל בקרוב בבניית מגדל משרדים בן 20 קומות הכולל כ-20 אלף מ"ר מעל קניון אבנת בעיר, שחלק ממניותיו מוחזקות בידי נכסי אזורים.

בנוסף, מעורבת החברה בבניית מלונית בת 100 חדרים בסמוך לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. בפרויקט זה שותפה נכסי אזורים עם בית החולים עצמו. בעיר כרמיאל מעורבת נכסי אזורים בבנייה של פארק היי-טק, לאחר שהשלימה לאחרונה בנייה של מרכז פאואר סנטר. בבית דגן מעורבת נכסי אזורים בבנית 8,000 מ"ר משרדים עבור חברת ברן הבורסאית.

היקף השקעותיה של גנדן עד עתה בחברות נדל"ן ציבוריות נאמד בחישוב גס בכ-80 מיליון דולר - סכום נכבד בהתחשב בעובדה שגנדן השקעות החלה את פעילותה בחודש ינואר אשתקד כשברשותה הון עצמי של כ-70 מיליון דולר.

לגנדן החזקה של כ-25% ממניות חבס, שבשליטת משפחת חבס, אותן רכשה בתמורה ל-19.5 מיליון שקל. לגנדן אופציה להגיע להחזקה של כ-88% ממניות החברה. גם בוילאר, שם מחזיקה גנדן ב-8.2% מהמניות, הסיפור חוזר על עצמו. לגנדן אופציה להגיע להחזקה של כ-20% ממניות החברה.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קופת החולים המובילה מציגה: השירותים שיהפכו את החיים שלכם לקלים יותר

בשיתוף כללית

אוסף מניות של אלרוב

ההחזקה השלישית של קבוצת גנדן היא בקרדן נדל"ן, מקבוצת קרדן, שבשליטת יוסי גרינפלד ואבי שנור. גנדן רכשה את מניותיה בקרדן נדל"ן (20%) בתמורה ל-81.9 מיליון שקל, ובידיה אופציה להגדיל את החזקותיה בחברה ובחברה הבת שלה GTC אינטרנשיונל.

GTC אינטרנשיונל מפעילה שורה של נכסי נדל"ן מניב במזרח אירופה. בין היתר, מחזיקה החברה בבתי מלון, בנייני מגורים, מגדלי משרדים וקניונים. אגב, אחת מהשותפות של קרדן נדל"ן ב-GTC היא חברת אזורים.

נוחי דנקנר עצמו לא מסתפק בפעילויות הללו, והוא החל לאסוף באחרונה מניות של חברת הנדל"ן אלרוב, שבשליטת אלפרד אקירוב. נוחי הוא כיום בעל המניות השני בגודלו באלרוב, עם החזקה של 7.6% ממניות החברה. הקשר של דנקנר לאלרוב בא לידי ביטוי גם בעובדה שמשרדיה של קבוצת גנדן ממוקמים בבית אלרוב החדש בשדרות רוטשילד בתל אביב.

4
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully