וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תכנוני מס למתקדמים

25.3.2001 / 17:44

על הטבות מס ועל הקשיים העומדים בפני מס הכנסה / הארץ

הארץ
ltpgt
lt/bgtבן ציון ציטרין ltbgt
lt/pgt

ltpgt
יוני קפלן נציב מס הכנסה, שהה באחרונה בסיור עבודה במרכז אירופה. בשובו סיפר כי הופתע מהיקף העסקים שישראלים מבצעים שם, באופן גלוי וחוקי; היתרונות שמוצאים שם הישראלים - קבלנים בעיקר - אינם נובעים רק מהמיתון במשק המקומי, אלא בעיקר מהטבות מס שמקבלים בפעילות מעבר לים.
lt/pgt

ltpgt
נכון לעכשיו, כל עוד לא אושר בכנסת המעבר משיטת מיסוי טריטוריאלית לשיטה פרסונלית, בכל הנוגע להכנסות המופקות מחוץ לישראל, ידיו של קפלן קצרו מלהושיע.
lt/pgt

ltpgt
רו"ח שלמה סמולסקי, עורך הירחון המקצועי ידע למידע, אומר כי הפחתת המס המוטל על פעילות במדינות זרות אפשרית לעסקים הקשורים עם גורם כלשהו בחו"ל. לדבריו, כדי לתכנן היטב את הפעילות בחו"ל יש לשים לב לשאלות הבאות: מהו המבנה המשפטי בישראל (יחיד או חברה); מהו המבנה המשפטי בחו"ל (סניף, שותפות או חברה זרה); האם יש אמנה למניעת כפל מס; היכן יהיו השליטה והניהול; כיצד למשוך רווחים; כיצד להשתמש במדינות שמהוות מקלטי מס; כיצד לממן את מחירי ההעברה בין ישראל לחו"ל; וכיצד לפעול בסוגיית רווחי ההון.
lt/pgt

ltpgt
לדברי סמולסקי, מבנה השקעות כזה מאפשר להעביר את הפעילות אל חברות שנרשמות בחו"ל - במדינות שבהן המס נמוך. את הרווח אפשר להעביר לישראל כדיווידנד בפטור ממס, משום שמדובר בהכנסה פאסיווית.
ltbrgt
לדברי סמולסקי, הדרכים המקובלות ליצירת הרווח הן:
ltbrgt
* קניית מוצרים בחו"ל באמצעות החברה הזרה, במחיר הנמוך ממחיר השוק (ההפרש נשאר כרווח של החברה הישראלית).
lt/pgt

ltpgt
* מכירת מוצרים בחו"ל באמצעות החברה הזרה, במחיר הגבוה ממחיר השוק (ההפרש נשאר כרווח של החברה הישראלית).
lt/pgt

ltpgt
* פיצול עסקות גדולות עם חו"ל, תוך העברת חלק מהרווח דרך חברה שתוקם לשם כך.
lt/pgt

ltpgt
* העסקת חברה זרה לבנייה בישראל, ותשלום לחברה זו במחיר הגבוה ממחיר השוק (הפרש הרווח יישאר במדינה שבה שיעור המס נמוך).
lt/pgt

ltpgt
* יבוא הפסדי הון כדי לקזז רווחי הון שנצברו בישראל.
lt/pgt

ltpgt
* יבוא הפסדים מפעילות רגילה לשם קיזוזם בישראל.
lt/pgt

ltpgt
סמולסקי מציין כי שלטונות המס בעולם מנסים - ללא הצלחה יתרה - להתמודד עם תכנון מס זה. לדבריו, נציבות מס הכנסה דנה בסוגייה, ובכוונתה להפעיל יחידה מיוחדת, שיועברו אליה תיקים מפקידי השומה, שבהם יש חשש לדליפת הכנסות לחו"ל.
ltbrgt
lt/bgtאטרקציה להשקעות נדל"ן פטורות ממס ltbgt
ד"ר גדעון קלוגמן ממשרד ד. פוטשבוצקי ושות', אומר שהמצב במדינה יצר פתח אטרקטיווי להשקעות בנדל"ן, ולהנאה מהטבות מס מופלגות בהשקעות אלה.
lt/pgt

ltpgt
לגבי משקיעי חוץ ההזדמנות מפתה במיוחד, אומר קלוגמן. לדבריו, ישראל מטילה מס על רווחים של תושבי חוץ המשקיעים בנדל"ן, ואמנות המס שהיא חתומה עליהן מאפשרות לה להמשיך בפרקטיקה זו. עם זאת, הוא מוסיף, קיימת דרך להשקיע במקרקעין בישראל מבלי לשלם כלל מס למדינה על עליית ערך הנדל"ן במימוש, ומבלי לשלם מס בכל מקום אחר בעולם.
lt/pgt

ltpgt
קלוגמן מסביר שתוצאה זו מושגת על ידי השקעה בנדל"ן בישראל באמצעות חברה ישראלית המוחזקת על ידי חברה ממדינה שעמה יש לישראל אמנת מס. מימוש הרווח נעשה על ידי מכירת מניות של החברה הישראלית. החוק מאפשר לקונה לפרק את החברה לאחר המימוש, לקבל את המקרקעין אישית לידיו, ולהדביק את מחיר הרכישה של המניות למקרקעין.
lt/pgt

ltpgt
לדברי קלוגמן, המדינות המתאימות ביותר לשיטה זו הן הולנד, בלגיה ודנמרק (גם גרמניה במקרה שההשקעה נעשית באמצעות חברה זרה). לדבריו, ניתן להקים בקלות חברה ישראלית שתחזיק בנדל"ן, ומכוח אמנת המס הרלוונטית מכירת מניותיה תהיה פטורה ממס בישראל. בכל שלוש המדינות, הוא מוסיף, קיימים משטרי מס המעניקים גם הם פטור ממס בעת מכירת מניות החברה הישראלית מחזיקת הנדל"ן.
lt/pgt

ltpgt
בנוסף, מדינות אלה מאפשרות למשוך דיווידנד מחברות האחזקה בפטור ממס, או בשיעורי מס נמוכים ביותר. המשיכה תבוצע בדרך כלל למקלט מס - ומשם קצרה הדרך לכיסו של המשקיע.
איך יוכל פקיד השומה להתמודד מול המשקיע המחלץ רווחים מישראל ללא תשלום מס? אחת הדרכים הנהוגות בעולם במצבים מקבילים היא לטעון שלפנינו ניצול לרעה של אמנת מס, לצורך הפחתה של המס הישראלי. ואולם כאן שוב משחק המצב הפוליטי לטובת המשקיע; הרפורמה במס, שכללה סעיף מפורש המסמיך את רשויות המס להתנגד לתחולה של אמנת מס כשלדעתן היא מנוצלת לרעה, לא עברה במליאת הכנסת.
lt/pgt

ltpgt
שאלה מעניינת היא אם תכנון המס שהוזכר פתוח גם בפני תושבי ישראל, כלומר האם תושב ישראל שישקיע בנדל"ן בישראל באמצעות שרשרת חברות, חלקן זרות, יהנה מפטור מלא ממס על עליית ערך המקרקעין? לדעת קלוגמן, אין להמליץ על ביצוע עסקה כזו כשהשליטה בחברת האחזקות היא של ישראלים, וכשרוב הנכסים הם מקרקעין בישראל.
lt/pgt

ltpgt
"ואולם", הוא אומר, "כאשר מדובר על חברת השקעות זרה פעילה, שבין השאר משקיעה בנדל"ן בישראל, ושרק חלק מבעלי מניותיה הם ישראלים, ניתן לחשוב על צעד כזה. זאת, כמובן, תוך גילוי מלא כלפי רשויות המס בישראל, ובשילוב בקשה לפרה-רולינג".
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully