וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"בהיי-טק מפטרים כדי להפגין ייעול בפני הבעלים"

26.3.2001 / 7:22

ברב שיח שנערך בשבוע שעבר נאמר עוד כי השאלות של מועמדי העבודה לחברות ההיי-טק מתמקדות בחוסנן הכלכלי

הארץ
ltpgt
"חברות בענף היי-טק ממהרות לפטר עובדים. מילא סטארט-אפים, שאזלו להם המזומנים. אבל חברות גדולות, שבסך הכל מפרסמות אזהרת רווח, ממהרות לפטר, בהיקפים גדולים, כדי להפגין התייעלות כלפי בעלי המניות". כך אמר שלומי בן חיים, מנהל משאבי אנוש בחברת אלפא CPS, המתמחה בטכנולוגיית ג'אווה ומעסיקה 170 איש.
lt/pgt

ltpgt
בן חיים, שאמר את הדברים ברב שיח שהתקיים בשבוע שעבר מטעם השבועון Information Week, טען שמהלך זה של החברות עלול לגרום להן נזק, מכיוון שהמפוטרים הם שגרירים רעים מאוד כלפי מי שפיטר אותם, במיוחד אם הפיטורים נעשו מסיבה בלתי משכנעת. "אם כבר חייבים לפטר, צריך להסביר לעובדים המפוטרים שהמשך העסקתם אינו מתיישב עם מטרות החברה", אמר בן חיים.
lt/pgt

ltpgt
לדבריו, יזמים ועובדים בחברות סטארט-אפ שנקלעו לקשיים או נסגרו, מתקשים לעבור לעבוד בחברות גדולות. "סטארט-אפיסטים הם טיפוסים שינסו שוב שוב באותו תחום", טען.
הילה זיו, מנהלת גיוס בחברת טריפלטק להשמת עובדים, אמרה שקיימת ירידה ניכרת בביקוש לעובדים בתחום האינטרנט. לדבריה, מתחזקי אתרי אינטרנט (וובמאסטרים), מעצבי אתרים (וובדיזיינרים) ומתכנתים, שלפני פרוץ המשבר בענף ההיי-טק מצאו עבודה בדרך כלל אחרי קורס קצר, יתקשו כיום לקבל משרה בלא ניסיון בעבודה של שנתיים לפחות. עם זאת, אמרה, ניכרת דרישה גדולה למומחים ב-Real Time, בחומרה, ברשתות וכן למתכנתי C ++DBA, ומתכנתי סיסטם. הדרישה חזקה במיוחד לבוגרי האוניברסיטאות ופחות לבוגרי המכללות והמכונים להסבה מקצועית.
lt/pgt

ltpgt
"אם כבר צריך לפטר, יש לדעת לעשות זאת לא באופן משפיל, אלא תוך ליווי העובד ומתן סיוע להיקלטותו בחברה אחרת", אמרה זיו. "כשחברת אי.סי.איי פיטרה עובדים, הוקם בתחומי החברה מרכז שהעניק יעוץ למפוטרים והכוונה לחברות אחרות", הוסיפה.
lt/pgt

ltpgt
דפנה מלמד, מנהלת משאבי אנוש בחברת הסטארט-אפ Eplication, אמרה שלמרות הפיטורים בענף, היא עדיין מתקשה לגייס עובדים חדשים. "מאז פרוץ המשבר אני מקבלת הרבה יותר קורות חיים ממועמדים, 70 טפסים מדי יום, לעומת עשרה בלבד לפני שנה", אמרה מלמד. "אלא שרובם אינם מתאימים לדרישותינו. אנו מחפשים את בוגרי ממר"ם, את משתחררי יחידה 8200 ובעלי תארים בתחום היוניקס וה-C++, אך כדי להגיע אליהם ולקלוט אותם אני יורקת דם", טענה.
lt/pgt

ltpgt
לדבריה, גדל מספר המועמדים שבראיון עמם שואלים על אורך הנשימה של החברה לפי התסריט הגרוע ביותר. רבים מייחסים חשיבות לטכנולוגיה המתקדמת בחברה, שעיסוק בה יכול להגדיל את ערכם בשוק העבודה העתידי בענף.
lt/pgt

ltpgt
גיל סהר, ממנהלי חברת ההשמה מלכית משאבים ומחשבים, אמר שעודף העובדים הוא בתחום האינטרנט, בעיקר של בוגרי ההסבות המקצועיות.
lt/pgt

ltpgt
לדבריו, מאז המשבר קיימת ירידה של 60% בפניות של ארגונים לחברות השמה כדי שיפנו אליהם עובדים. "אם בעבר כמעט כל המועמדים שריאיינו היו עובדים המחליפים מקום עבודה, כיום בולטים המפוטרים בקרב המרואיינים. מדי יום מגיעים אלינו עשרות מפוטרים של חברה שנסגרה או החליטה לצמצם הוצאות מטעמי התייעלות", אמר סהר. לדבריו, גם השאלות שמציגים המועמדים מתמקדות יותר בחוסן הכלכלי של החברה ובתוכניתה העסקית. "יש מועמדים שלא ישקלו עבודה בחברה אם זו לא תסכים להיחשף בפניהם", אמר.
lt/pgt

ltpgt
איילת ורשביאק, סמנכ"ל חברת ההשמה חבר, טענה כי "אחרי השתוללות של כמה שנים, שוק העבודה בענף היי-טק מוריד שומנים". לדבריה, אם לפני פרוץ המשבר, כל ראש צוות לקח עוזר וגם עוזר לעוזר בצירוף ארבע מזכירות, כיום התופעה נעלמת. "הסתיימה ההיסטריה, שבה חברות מראיינות מועמד לעבודה ומנסות להחתים אותו בו ביום על חוזה העסקה, או שמועמדים שולחים קורות חיים בתפוצת נאט"ו, כדי להיות ראשונים להתקבל לראיון. עכשיו חברות ההשמה ממיינות עובדים בקצב מתון, ולא עסוקות במשלוח פקסים כל היום. כיום החברות זהירות יותר, ואילו המועמדים רוצים יעוץ בבניית מסלול הקריירה".
ורשביאק אמרה כי למרות שהפיטורים בולטים יותר בחברות אינטרנט, לפיטורים יש השלכה פסיכולוגית.
lt/pgt

ltpgt
"עובדים מתחילים לפחוד, ובאחרונה הם שולחים קורות חיים לחברות השמה עוד לפני שקיבלו את מכתב הפיטורים", טענה.
lt/pgt

ltpgt
לדבריה, אמצעי התקשורת מלבים את האש: "לעתים ניתן להבין מהעיתון שכל הבסיס הטכנולוגי קורס. זו בגדר זריעת פאניקה. הרי המשכורות לא ירדו ובפורים האחרון כל החברות השקיעו סכומים גבוהים בארגון מסיבות לעובדים".
lt/pgt

ltpgt
דוד ארן, ממנהלי רשת מרכזי ההדרכה סיון, אמר שקיימת ירידה בהיקף ההתעניינות בקורסים, בעיקר בתחומי האינטרנט. עם זאת, אמר, אלה שכן נרשמים לקורסים, הם אנשים רציניים יותר. גם הוא טען ש"העיתונים יוצרים אווירה שלילית וגורמים בפרסומיהם להחרפת המשבר בענף".
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully