וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנהל משאבי אנוש בגלילאו: פרק הזמן האידיאלי לעובד בחברה - 5-4 שנים

26.3.2001 / 10:00

לדבריו, מחפשי עבודה בוחנים את יציבותה הכלכלית ואת חוסנה של החברה - ולא רק את התגמול הכספי, שעלול להשתנות לרעה כשהחברה נקלעת לקשיים

הארץ
ltpgt
המשבר בענף ההיי-טק, הנמשך כבר 8 חודשים, מתבטא בפיטורים של אלפי עובדים מחברות שצימצמו את היקף פעילותן, ושמקצתן אף נסגרו. על פי הערכה שמרנית, מספר המפוטרים בענף הוא 5,000-3,000 איש. לא ברור בכמה יגדל מספר המפוטרים עד סוף 2001, אך כמה מנהלי חברות מעריכים כי מדובר ב-2,000-1,500 עובדים.
lt/pgt

ltpgt
מוטי ליברמן, מנהל משאבי אנוש בחברת גלילאו, העוסקת בפיתוח רכיבי תקשורת לשבבי מחשב, אומר כי "כעת אנשים מחפשים מקום עבודה באופן שקול יותר מאשר לפני פרוץ המשבר". לדבריו, "מחפשי עבודה השוקלים אם להצטרף לחברה, בוחנים את יציבותה הכלכלית ואת חוסנה - ולא רק את התגמול הכספי, שעלול להשתנות לרעה כשהחברה נקלעת לקשיים".
lt/pgt

ltpgt
"בשיא הצמיחה של הענף - במחצית הראשונה של 2000 - השכר בהיי-טק הגיע למימדים קיצוניים שיצרו פערים בחברה", אומר ליברמן. לדבריו, נוצר מצב שבו עובד היי-טק השתכר יותר מרופא בבית חולים. "אנשים עזבו מקומות עבודה לטובת חברות אחרות, שהציעו להם שכר גבוה ב-40%-30%, וזאת מבלי לתהות באמת על קנקנה של החברה בעלת ההצעה המפתה", הוא מוסיף. לדבריו, הפיתויים הכלכליים גרמו לשיעור תחלופה גבוה בין החברות השונות.
lt/pgt

ltpgt
"כיום", מסביר ליברמן, "לצד התגמול הכספי, נשקלים מרכיבים נוספים שבעבר לא נבדקו לעומק. אנשי היי-טק שפוטרו מחברתם, ומחפשי עבודה שמבקשים להצטרף לענף לאחר סיום לימודיהם, בודקים גם את מצבה הפיננסי של החברה (בעיקר מהמתפרסם בעיתונות); את רמת העניין בעבודה; את האתגר הטכנולוגי בתפקיד; את אופן הניהול של החברה; ואת האפשרות ללמוד ולהתפתח בה".
lt/pgt

ltpgt
"אחד השינויים שגרם המשבר", אומר ליברמן, "הוא התארכות משך הזמן שבו עובד נשאר לעבוד באותה חברה". לדבריו, משך הזמן הממוצע כיום הוא כפול מזה שהיה לפני פרוץ המשבר בענף. ליברמן מציין כי הישארות ממושכת בחברה מאפשרת לעובד להתפתח מבחינה מקצועית. "זו עסקת חבילה לא רעה", הוא אומר. להערכתו, מנקודת המבט של חברת ההיי-טק, פרק הזמן האידיאלי להישארות העובד בה הוא 5-4 שנים.
lt/pgt

ltpgt
לדברי ליברמן, חברות המעוניינות להשאיר אצלן את העובד חייבות לגרום לו "הישארות שמחה". כדי להצליח בכך, לדבריו, על החברה למלא את חמשת התנאים הבאים:
lt/pgt

ltpgt
* סיפוק אתגר מקצועי משמעותי לעובד לאורך זמן - ולא רק בחצי השנה הראשונה לעבודתו, כפי שקורה בחברות רבות. מיד כאשר מסתיים פרויקט מסוים, על החברה להציב לעובד את הפרויקט הבא.
lt/pgt

ltpgt
* מתן תחושת השפעה לעובד: עליו לחוש כי הוא מעורב בתהליכים המתרחשים בחברה - ולא בורג קטן במערכת.
lt/pgt

ltpgt
* שיבוץ העובד בתפקיד משמעותי בחברה, שיאפשר לו להבין במה הוא תורם לצמיחתה (בחברות רבות העובד מבצע משימות מאתגרות, ואולם אינו תורם לחברה באופן משמעותי).
lt/pgt

ltpgt
* יצירת אווירת עבודה נעימה מבחינה חברתית: בסביבה שבה יחסי האנוש הם מרכיב מרכזי, העובדים יודעים לשלב ידיים.
lt/pgt

ltpgt
* התגמול הכספי חשוב בכל זאת: רצוי שהשכר בחברה יהלום את הנתונים המופיעים בסקרי השכר התקופתיים שמפרסמים גורמים מקצועיים בענף.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully