וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גם כבלים הם חופש

26.3.2001 / 13:38

בחודש הבא יתחילו חברות הכבלים להציע חבילות ערוצים לפי בחירה/ הארץ

הארץ
ltpgt
מאת אריאל ויס
lt/pgt

ltpgt
חברות הכבלים יציעו בקרוב למנויים אפשרות להרכיב בעצמם את חבילות הערוצים שישודרו לביתם, כמו בשידורי הלוויין. אם עד כה קיבלו כל מנויי הכבלים חבילה אחידה של ערוצים (על פי החברה שלשירותיה הם מחוברים), ורק בשידורי הלוויין ניתנה אפשרות בחירה, מאמצע אפריל יספקו את האפשרות הזאת גם החברות מת"ב, ערוצי זהב ותבל. ואולם השירות החדש יהיה
lt/pgt

ltpgt
כרוך בתשלום נוסף, שעדיין לא נקבע במלואו, ומנויים שלא יתחברו לשירותים הדיגיטליים של הכבלים לא יוכלו ליהנות ממנו כלל.
lt/pgt

ltpgt
עם תחילת שידורי הטלוויזיה בכבלים בישראל, בראשית שנות ה-90, ניצלו החברות את כוחן ושיכנעו את רשויות הפיקוח כי הצרכן הישראלי ייצא נשכר אם יקבל חבילה אחת של ערוצים במחיר אחיד, ואלה יועברו אליו דרך ממירים זולים ופשוטים יחסית.
lt/pgt

ltpgt
עם פתיחת השוק לתחרות ותחילת שידורי הלוויין בשנה שעברה, קבעה מועצת הכבלים והלוויין כי כדי לעודד את חברת הלוויין יס בתחילת פעילותה, רק היא תוכל להציע חבילות ערוצים לבחירה במשך תשעה חודשים. בחודש הבא תסתיים תקופת החסד הזאת וחברות הכבלים ישוחררו ממגבלה זו.
ltbgt
השקעה של מאות מיליוני דולרים בשיפור תשתית
lt/bgt
בשנתיים האחרונות השקיעו החברות מאות מיליוני דולרים בשיפור תשתית הכבלים שלהן והפיכתה לדיגיטלית. צעד זה נועד בעיקר לאפשר להן לנצל את התשתית ואת מספר מנוייהן הגבוה כדי לספק בעתיד שירותי טלפון ואינטרנט מהיר ולהתחרות בבזק.
lt/pgt

ltpgt
ואולם התשתית הדיגיטלית נועדה גם להתחרות בחברת יס, שמספקת לכל מנוייה שירותי שידור דיגיטליים, המציעים איכות גבוהה יותר של צליל ותמונה, מדריך שידורים אלקטרוני משוכלל ועוד.
lt/pgt

ltpgt
התשתית החדשה מאפשרת לחברות הכבלים גם לשווק חבילות ערוצים, אבל הבחירה בהן תתאפשר רק למי שיחליטו להצטרף לשירות הדיגיטלי, שיהיה כרוך בתשלום פיקדון על ממיר ערוצים דיגיטלי, וכן בתשלום תמורת תוספות לחבילה הבסיסית - הזהה לחבילה המשודרת כעת לכל מנויי הכבלים.
lt/pgt

ltpgt
אמנם למנויים שיישארו מחוברים לרשת האנלוגית ימשיכו החברות לספק את הערוצים הקיימים, אבל התכנים בהם עשויים להיפגע. ערוץ 4, למשל, לא יוכל להתמודד על רכישת סרטים מבוקשים ויקרין אותם זמן רב אחרי ערוצי הטלוויזיה הציבורית והמסחרית וערוצי תשלום לפי צפייה בלוויין ובכבלים עצמם (וכל זה הרבה אחרי ההקרנה בבתי קולנוע וההשכרה בווידיאו ובדי-וי-די).
lt/pgt

ltpgt
תמורת פיקדון של 750 שקל, במזומן או בתשלומים, בערוצי זהב ותבל דיגיטל, או 1,200 שקל (299 שקל בתוספת 60 תשלומים חודשיים של כ-15 שקל) במת"ב דיגיטל, יקבל כל מנוי ממיר דיגיטלי ושלט רחוק חדש.
lt/pgt

ltpgt
לדברי סמנכ"ל השיווק והתוכניות של מת"ב דיגיטל, דורון אדמתי, הציוד הזה יאפשר למנוי גישה למגוון רחב יותר של ערוצים, וכן לשירותים אינטראקטיוויים, כמו דפי מידע, משחקי מחשב ודואר אלקטרוני על מסך הטלוויזיה.
ltbgt
הביקוש בערוצי סרטים ואירוטיקה
lt/bgt
אף כי חברות הכבלים מכריזות על "מהפכה דיגיטלית", מתברר שהן נמצאות רק בתחילתו של תהליך קבלת האישורים לשידור הערוצים החדשים ממועצת הכבלים והלוויין. לפיכך, נראה כי בשלב זה, עיקר החידוש בשידוריהן יהיה ערוצי סרטים נוספים וערוצי אירוטיקה ופורנוגרפיה. "אלה התחומים שבהם ניכר ביקוש", מסבירה סמנכ"ל השיווק בערוצי זהב, אורלי דקל.
lt/pgt

ltpgt
הכבלים יציעו בינתיים בשידורים הדיגיטליים חבילה חדשה של שלושה ערוצי סרטים (גובה התשלום תמורתה עדיין לא נקבע). עורך ערוצים אלה הוא יוסי עוזרד, לשעבר מנכ"ל חברת התוכן של הכבלים איי-סי-פי. חברות הכבלים הגיעו להסכם עם האולפנים האמריקאיים פוקס, קולומביה והאחים וורנר, וישדרו בערוצים אלה את סרטיהן. תבל תשדר גם את ערוץ הסרטים של חברת אם-ג'י-אם. כמו כן יציעו שלוש החברות ערוצי תשלום לפי צפייה.
lt/pgt

ltpgt
בתחום סרטי המין רכשה תבל שני ערוצים של חברת פלייבוי (ערוץ פליבויי וערוץ ספייס, הנועז יותר). כמו כן היא תציע ערוץ נוסף, בוטה עוד יותר, שמוגדר בחברה "הארד קור" - כלומר, פורנוגרפיה קשה. נראה כי חברות הכבלים האחרות יאמצו את המודל הזה. בכל מקרה, על פי החלטת מועצת הכבלים והלוויין, ערוצי המין יהיו מוגבלים לצפייה והגישה אליהם תתאפשר רק לאחר הקשת קוד אישי.
lt/pgt

ltpgt
בחבילות הערוצים ייכללו כנראה גם חלק מהערוצים המשודרים בלוויין, כמו ערוץ ההיסטוריה (שמופק בשביל יס על ידי זכיינית ערוץ 2 טלעד באמצעות חברת התוכן ספייק) וערוץ ההיי-טק (שמופק על ידי חברת יזמות 68', המשותפת לתיא תקשורת ולענני תקשורת). שלוש החברות יציעו לילדים את ערוץ פוקס קידס, ותבל ומת"ב יציעו גם את ערוץ הנוער ביפ, שמופעל על ידי אולפני מימד. שני ערוצים אלה אינם משודרים בלוויין.
lt/pgt

ltpgt
ערוץ הספורט של הכבלים, ערוץ 5, מחזיק בידיו זכויות שידור של אירועי ספורט רבים. על פי התכנון, חברות הכבלים ישתמשו בהן גם כדי להקים ערוץ ספורט בשיטה של תשלום לפי צפייה. על פי ההסכם בינן לבין ההתאחדות לכדורגל, משחקי ליגת העל בכדורגל אמורים להיות משודרים בעתיד בשיטה זו.
ltbgt
נבחנות הצעות של מפיקים פרטיים
lt/bgt
בחברות הכבלים אומרים כי נבחנות הצעות של מפיקים פרטיים להקים ערוצים מקוריים חדשים. מת"ב, למשל, בודקת אפשרות להקים ערוץ לנשים. ואולם בשל מצבן הכלכלי של חברות הכבלים, שדיווחו באחרונה על הפסדים והסבירו אותם בעלויות הגבוהות של התוכן המיובא, הן הודיעו שהערוצים החדשים יופקו בשיטת חלוקת הרווחים.
lt/pgt

ltpgt
כלומר, עלות ההקמה וההפקה תכוסה על ידי היזם, וחברות הכבלים ישתתפו ברווחי הערוץ, שישודר למנויים תמורת תשלום נפרד. שיטה זו עלולה להרתיע משקיעים, שכן היא לא מאפשרת להשיג הכנסות נוספות - מפרסום, למשל.
lt/pgt

ltpgt
לצד השירות הדיגיטלי ימשיכו החברות לשרת את המנויים שיסתפקו בשירות האנלוגי. מנויים אלה ימשיכו לקבל את חבילת הערוצים הקיימת, ששופרה בשנה האחרונה, במחיר אחיד.
l

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully