וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסרט טוב, הבמאי לא

26.3.2001 / 14:00

הסרט הזוכה לקח רק 5 פסלים. טקס האוסקר השנה לא היה אופייני / הארץ

הארץ
ltpgt
lt/bgt מאת אורי קלייןltbgt
המצלמה, שליוותה ממרחק את עלייתם לבמה של חבורת מפיקי הסרט "גלדיאטור", שזכה בפרס הסרט הטוב ביותר בטקס חלוקת פרסי האוסקר שהתקיים אתמול, תיעדה את אחד מהם חולף על פני מושבו של במאי הסרט, רידלי סקוט, ומשדל אותו לעלות לבמה יחד עימם. אבל סקוט, שכמה דקות קודם לכן הפסיד את פרס הבימוי לסטיוון סודרברג, משך בכתפיו וסרב.
lt/pgt

ltpgt
בנאומי התודה שלהם הקפידו מפיקי הסרט להבליט את תרומתו של הבמאי שלו, אבל המצלמה התמקדה פעם אחר פעם בפניו החמוצות של סקוט, שהתקשה מאוד לקבל את העובדה שאת הסרט הטוב ביותר של שנת 2000 לא ביים הבמאי הטוב ביותר של שנת 2000. יתרה מזו, הסרט הטוב ביותר של השנה לא נכתב על ידי התסריטאי הטוב ביותר של השנה (פרס התסריט המקורי הוענק לקמרון קרואו, מחבר "כמעט מפורסמים"), לא צולם על ידי הצלם הטוב ביותר של השנה (פרס הצילום הוענק לפיטר פאו, הצלם של "נמר דרקון"), לא נערך על ידי העורך הטוב ביותר של השנה (פרס העריכה הוענק ל"טראפיק"), ואפילו המוסיקה שלו לא נכתבה על ידי המלחין הטוב ביותר של השנה (הפרס בקטגוריה הזאת הוענק לטאן דון, מחבר המוסיקה של "נמר דרקון").
lt/pgt

ltpgt
אז מה כן הבטיח את בחירתו של "גלדיאטור" לסרט הטוב ביותר של השנה הראשונה של המאה? התלבושות הטובות ביותר, הפסקול הטוב ביותר, האפקטים הוויזואליים הטובים ביותר והשחקן הטוב ביותר, ראסל קרואו. מה שאומר ש"גלדיאטור" ייזכר כאחת הבחירות המשונות ביותר בתולדות 73 שנות האוסקר.
ltbrgt
lt/bgt אף סרט לא הסתמן כראוי לזכותltbgt
אבל, כפי שכבר נאמר פעמים רבות בשבועות שקדמו לטקס, זו היתה שנה קולנועית משונה בתולדות הקולנוע האמריקאי. שנה שבה לא הסתמן אפילו סרט אחד שראוי היה לזכות, והטקס שיקף זאת. התחרות הוכרעה בדקותיו האחרונות. רגע לפני שמייקל דאגלס עלה לבמה, כדי להעניק את פרס הסרט הטוב ביותר, הסתמן תיקו בין שלושת הסרטים המובילים בטקס, "גלדיאטור", "נמר דרקון" ו"טראפיק", שעד אותו רגע זכו כל אחד בארבעה אוסקרים. רק הפרס האחרון קבע ש"גלדיאטור" יהיה הסרט היחידי שזכה בחמישה פרסים, ובהם האוסקר החשוב ביותר.
lt/pgt

ltpgt
סמוך לתחילתו של הטקס אירעה הפתעה כאשר מרשה גיי הארדן זכתה בפרס שחקנית המשנה הטובה ביותר על הופעתה ב"פולוק", ביוגרפיה של הצייר האמריקאי ג'קסון פולוק, ולא אחת משתי השחקניות שחזו להן ניצחון: קייט הדסון ("כמעט מפורסמים"), שזכתה בפרס גלובוס הזהב בקטגוריה הזאת או ג'ודי דנץ' ("שוקולד") שזכתה בפרס שחקנית המשנה הטובה ביותר על ידי איגוד השחקנים. הזכייה של הארדן עוררה אהדה כיוון שהיא אחת מאותן שחקניות טובות, שצוברות ותק קולנועי מרשים, אבל אינן זוכות תמיד להערכה לה הן ראויות. נאום התודה שלה היה מאופק ומכובד.
lt/pgt

ltpgt
בנוסף לפרסי הצילום והמוסיקה זכה "נמר דרקון" גם בפרס עיצוב התפאורה, וכצפוי בפרס הסרט הזר הטוב ביותר של השנה. מעולם לא נראו פנים סיניות רבות כל כך באולם ועל הבמה, וזאת כתוצאה מההצלחת סרטו של אנג לי.
lt/pgt

ltpgt
סטיוון סודרברג היה מועמד פעמיים בקטגורית הבמאי הטוב ביותר, על בימוי הסרטים "ארין ברוקוביץ'" ו"טראפיק", והסברה היתה שכתוצאה מחלוקת הקולות בין שני הסרטים האלה, יוענק הפרס לבסוף למועמד אחר: למשל, אנג לי, שאמנם זכה בפרס הבימוי בטקס חלוקת פרסי גלובוס הזהב ופרסי איגוד הבמאים. אבל סודרברג זכה עבור "טראפיק", והיה אחד היחידים שניצל את נאומו לא כדי למנות שורה ארוכה של שמות שראויים לתודות, אלא כדי להקדיש את האוסקר שלו לכל מי שמקדיש את עצמו ליצירה בכל אחד מתחומי האמנות. זה לא היה עמוק במיוחד, אבל זה היה מרענן.
lt/pgt

ltpgt
המפיק האיטלקי דינו דה לורנטיס, שקיבל את הפרס על שם אירווינג תאלברג מידי אנתוני הופקינס (כוכב סרטו האחרון, "חניבעל") הקדיש את האוסקר שלו לקולנוע האיטלקי, ואיחל לו שיחזיר עטרה קולנועית ליושנה. ואמנם דה לורנטיס היה מעורב בהפקתם של כמה מהסרטים החשובים ביותר של הקולנוע האיטלקי אחרי מלחמת העולם השנייה: "האורז המר" של ג'יוזפה דה סאנטיס, "אירופה 51" של רוברטו רוסליני, "לה סטרדה" ו"לילות כביריה" של פדריקו פליני ועוד, כך שהוא יודע על מה הוא מדבר.
lt/pgt

ltpgt
סטיב מרטין עשה את עבודתו באלגנטיות ובמיומנות הצפויות. חוש ההומור שלו מושחז ויבש יותר מזה של בילי קריסטל והוא עלול להיחשב מתוחכם מדי, מכדי להבטיח לטקס אטרקטיוויות בינלאומית עממית ורווחית. עוד לפני שנודע שראסל קרואו יזכה בפרס השחקן, וימנע מטום הנקס מלהיות השחקן הראשון שזכה בשלושה אוסקרים בקטגוריית השחקן הראשי, הכריז מרטין שהאפ-בי-איי הודיע שהתגלו האחראים לאיום לחטוף את קרואו - פרשה משונה שהסעירה את העיתונות האמריקאית בשבועות האחרונים - וכשהוא מפנה את מבטו אל הנקס אמר: "תתבייש לך"!
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully