וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עתירה לבג"ץ: אלפי בני אדם בעלי מוגבלות נפשית מאושפזים בכפייה ללא ייצוג משפטי

27.3.2001 / 13:01

האגודה לזכויות האזרח דורשת להפיץ בין כל הוועדות הפסיכיאטריות הפועלות לפי חוק טיפול בחולי נפש רשימה של עורכי דין למינוי בהליכים של אשפוז כפוי

אמיר הלמר
ltpgt
האגודה לזכויות האזרח בישראל וארגון "בזכות" - המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלויות - עתרו היום לבג"ץ נגד משרד המשפטים. העתירה הוגשה בדרישה להפיץ בין כל הוועדות הפסיכיאטריות הפועלות לפי חוק טיפול בחולי נפש רשימה של עורכי דין, מתוכה ימונו עורכי דין לכל מי שכנגדם מתנהלים הליכים לאשפוז כפוי לפי החוק והם אינם מיוצגים על ידי עו"ד. העתירה הוגשה ע"י עורך דין דורי ספיבק מהתוכנית לזכויות אדם בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב.
lt/pgt

ltpgt
מדי שנה נלקחים אלפי אנשים, בניגוד לרצונם, ומושמים מאחורי סורג ובריח במסגרת אשפוז פסיכיאטרי כפוי. מנתונים עדכניים המפורטים בעתירה עולה, למשל, שבשנת 1999 אושפזו בכפייה 4,602 אנשים. ברחבי הארץ מתקיימות ב-6 מחוזות שונים ועדות פסיכיאטריות לפי החוק. במהלך שנת 1999 דנו הוועדות הפסיכיאטריות בעניינם של כ- 3,600 חולים.
lt/pgt

ltpgt
בעתירה מתוארת מצוקה קשה ותחושת השפלה וחוסר אונים בקרב המתנגדים לאשפוזם הכפוי, המנסים ללא סיכוי של ממש להגן על חירותם ועל כבודם. האגודה לזכויות האזרח וארגון בזכות מציינים בעתירה כי בשנים האחרונות נתגלו פגמים ועיוותים קשים בעבודתן של הוועדות הפסיכיאטריות. מדו"חות שונים עולה כי כללי צדק יסודיים לא נשמרים בהליך האשפוז הכפוי, ובעיקר לא נשמרת זכות הטיעון לאדם המובא בפני הוועדה. כתוצאה מכך מקבלות הוועדות הפסיכיאטריות לעתים קרובות החלטות לא מנומקות או החלטות שנתקבלו לאחר בדיקה קצרה ודיון לא ממצה בעניינו של אותו אדם.
lt/pgt

ltpgt
עו"ד ספיבק מציין בעתירה כי ועדת שניט, ועדה ממשלתית בין משרדית בראשות עו"ד שניט, פרקליטת מחוז תל אביב, אשר דנה בפגמים שנתגלו בעבודת הוועדות, המליצה עוד בחודש יולי 2000 באופן חד משמעי על מינוי עורכי דין מייצגים בהליכי אשפוז כפוי, אך עד כה טרם יושמו המלצות הוועדה.
lt/pgt

ltpgt
עו"ד ספיבק מוסיף כי מבין אלפי האזרחים המובאים מדי שנה בפני הוועדות רק מיעוט זעום זוכה לייצוג על ידי עורכי דין. רבים מהעומדים בפני הוועדות הם בעלי מוגבלות נפשית ואינם מודעים לזכותם לקבל ייצוג משפטי. למרביתם אין מידע כיצד ניתן ליצור קשר עם עורכי דין - על אחת כמה וכמה כאשר בעת הבאתם בפני הוועדה הם כבר בתוך מוסד פסיכיאטרי סגור.
ltbrgt
lt/bgtהייצוג המשפטי מביא לשינוי בעמדת הרשויות ltbgt
עוד מודגש בעתירה, כי אף על פי שהחוק קובע במפורש שלכל מאושפז בכפייה יש את הזכות לערער על החלטות הוועדה הפסיכיאטרית בפני בית משפט מחוזי, בפועל זוכים לאותה נגישות לערעור רק מאושפזים המיוצגים על ידי עורך דין. בהתבסס על נסיונן המתמשך של האגודה לזכויות האזרח ושל התוכנית לזכויות אדם בייצוג בפני הוועדות הפסיכיאטריות ובערעורים, מתברר כי עצם הייצוג המשפטי של אדם בהליכים המתנהלים בפני הוועדה הפסיכיאטרית גורם לשיפור משמעותי של איכות הדיון. עוד נאמר בעתירה כי הייצוג מביא להקפדת יתר על זכויותיהם של המובאים לדיון, ובמקרים רבים של הגשת ערעור, הייצוג המשפטי מביא לשינוי בעמדת הרשויות עד לכדי הודאת המדינה כי האשפוז נעשה שלא כדין ושחרור המאושפז מבלי לקיים דיון כלל.
lt/pgt

ltpgt
במהלך החודשים האחרונים פנה עו"ד ספיבק מספר פעמים אל היועץ המשפטי לממשלה ואל פרקליטת המדינה ופירט את הפגיעה הקשה בזכויות החוקתיות והחוקיות של אנשים עם מוגבלות נפשית, כתוצאה מהיעדר ייצוג בהליכים לפי החוק. בתגובה השיב מנכ"ל משרד המשפטים כי "ייצוגם המשפטי של מטופלים בהליכים המתנהלים בפני ועדות פסיכיאטריות לפי החוק לטיפול בחולי נפש הינו מהלך ראוי, אך לכך נדרשים תיקון חקיקה וגיבוי תקציבי הולם". עו"ד ספיבק מציין בעתירה כי לכל אלפי האנשים שמאושפזים בכפייה ישנה הזכות להליך הוגן בפני הוועדה הפסיכיאטרית, אשר במסגרתו יתברר אם קיימת הצדקה חוקתית ועילה חוקית לשלול את חירותם ולכפות עליהם לעבור טיפולים קשים וליטול תרופות פסיכיאטריות.
lt/pgt

ltpgt
בעתירה מדגיש ספיבק כי ההליכים המתקיימים כיום בפני הוועדות הפסיכיאטריות המחוזיות בישראל אינם מספקים את ההגנה הפרוצדוראלית המינימלית וגורמים לפגיעה חמורה ולזלזול ממשי בזכויות האדם של אלה המוצאים את עצמם מאושפזים בכפייה. זאת, בניגוד לעקרונות הקבועים בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות ובחוק שיקום חולי נפש בקהילה, ובשונה מהמשפט הבינלאומי והמשווה. לנוכח ריבוי הפניות הקשות, מבקשים האגודה לזכויות האזרח וארגון בזכות מבג"ץ להוציא צו על תנאי ולקבוע דיון דחוף בעתירה.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully