וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ה-BSA פשט על ביתם של מפעילי אתר Rotter.net שאיפשר הורדת תוכנות בניגוד לחוק

27.3.2001 / 15:08

ארגון חברות התוכנה הגיש כנגד מפעילי האתר, נועם רוטר ואביו, תביעה על הפרת זכויות יוצרים; ישעיהו רוטר: "מאז הגשת התביעה לא נעשה כל שינוי באתר"

אמיר הלמר
ltpgt
ארגון חברות התוכנה ה-BSA, באמצעות עו"ד סער פלינר, הגיש לפני כשבוע תביעה לבית המשפט המחוזי בחיפה כנגד אתר האינטרנט Rotter.net המופעל ע"י הנער החיפאי נועם רוטר ואביו, בגין הפרת זכויות יוצרים של תוכנות מוגנות.
lt/pgt

ltpgt
הארגון העמיד את סכום תביעתו על כ-100 אלף שקל, אך ביקש מביהמ"ש שיורה לישעיהו רוטר להמציא לו חשבונות בדבר כמות ההורדות של התוכנות המופרות שנמצאו באתר, ובהתאם לכך יתוקן סכום התביעה לנזק האמיתי שיכול אף להסתכם, לטענת פלינר, במיליוני דולרים.

הארגון, שעם החברות בו נמנות אדובי, אוטודסק, מיקרוסופט 10003604-MRQ וסימנטק, ביקש מביהמ"ש להוציא כנגד האתר צווי מניעה שיאסרו עליו לעשות כל שימוש בתוכנות מוגנות וימנע מלהפיצן או לאפשר הורדתן באתר.
lt/pgt

ltpgt
כמו כן, שופט ביהמ"ש המחוזי בחיפה, גדעון גינת, איפשר לארגון לבצע חיפוש ותפיסה בביתו של רוטר - של תוכנות המפירות זכויות יוצרים.
lt/pgt

ltpgt
לפני מספר ימים פשטו הארגון ומשטרת ישראל על דירתם של משפחת רוטר. במהלך הפשיטה נבדקו הדיסקים הקשיחים של המחשבים ששימשו את רוטר להפעלת האתר, והוחרמו תקליטורים אשר הכילו לכאורה תוכנות שונות של חברות תוכנה אשר חברות ב-BSA. כמו כן, הארגון טוען כי הוסרו העמודים באתרו של רוטר אשר איפשרו הורדת תוכנות בחינם.
lt/pgt

ltpgt
הארגון טוען בתביעתו כנגד רוטר, כי האתר מאפשר לגולשים בארץ ובעולם להוריד עשרות רבות של תוכנות מן הרשת בחינם, הן מהאתר עצמו והן באמצעות הפניה לאתרים פיראטיים להורדת תוכנות, ובכך, למעשה, מפר האתר את זכויות היוצרים השייכות לבעלי התוכנה.
ltbrgt
lt/bgtחוות דעת מומחהltbgt
הארגון הסתייע בחוות דעת מומחה שהוגשה בתמיכה לצווים הזמניים, ממנה עולה כי על שרתי האתר של רוטר או בקישורים הניתנים באתר, נמצאות תוכנות שונות של חברות התוכנה החברות ב-BSA, בהן תוכנת Windows Millennium ו-Office 2000 של מיקרוסופט, נורטון אנטי וירוס של סימנטק, פוטושופ של אדובי, אוטוקד של אוטודסק ועוד.
lt/pgt

ltpgt
הארגון טוען כי התוכנות לוו בהסברים, וחלקן אף במספרים הסדרתיים הנדרשים להתקנתן. התוכנות שהופצו באמצעות האתר איפשרו, על פי דעת מומחה המחשבים, לכל גולש לאתרו של רוטר, להתקינן ולהפעילן על מחשבו האישי, ללא תשלום עבור התוכנה וללא רכישת רישיון כחוק. על פי הצו, הורה בית המשפט להסיר לאלתר את כל העמודים באתרו של נועם רוטר עליהם הותקנו תוכנות לא חוקיות.
lt/pgt

ltpgt
"ארגון ה-BSA שם לעצמו מטרה להילחם עד חורמה במסחר בתוכנות גנובות על גבי האינטרנט", אומר גיל מי-טל, נציג ארגון ה-BSA בישראל ומוסיף כי "פיראטיות באינטרנט חושפת את הגולשים לסכנה שכן הם עלולים להיפגע מווירוסים שונים, לא לקבל תמיכה טכנית ולשלם כסף עבור תוכנה פגומה.
lt/pgt

ltpgt
"זכויות היוצרים חייבות להישמר", מוסיף מי-טל, "בין אם מדובר בתוכנה, מוסיקה, סרטים או ספרים, על מנת שהכלכלה והמסחר ברשת יוכלו להמשיך ולצמוח".
lt/pgt

ltpgt
ישעיהו רוטר הכחיש את האמור בתביעת הארגון, והוסיף כי למרות הצווים לא נעשה כל שינוי באתר ולא הורדו עמודים. טרם הוגש כתב הגנה אך מחר יתקיים דיון בעניין צווי המניעה הארעיים שהוצעו בתיק.
ltbrgt
lt/bgtהצעה לרכוש את האתר ב-3 מיליון דולרltbgt
Rotter.net הוקם לפני מספר שנים ע"י הנער נועם רוטר בן ה-17 מחיפה אשר שמו נקשר בשנה האחרונה למספר שערוריות. אחת מהן נגעה להפרת צווי איסור פרסום בפרשת נמרודי, בעקבות זאת הגיש העיתונאי יואב יצחק תלונה במשטרה כנגד רוטר ובין הצדדים היה מאבק מתוקשר, כאשר כל צד השמיץ את השני באתר האינטרנט שלו.
lt/pgt

ltpgt
ישעיהו רוטר מסר היום ל-TheMarker.com כי ההצלחה של האתר מנקרת את עיני המתחרים הגדולים, אשר בוחרים לתקוף את האתר בכל דרך שהיא. לטענתו, הפופולריות של אתר רוטר כבר עברה את זה של נענע, ויש לאתר כיום בין 20 ל-30 אלף כניסות.
lt/pgt

ltpgt
רוטר מוסיף כי האתר שלו אף רווחי, שכן אין לו הוצאות על משכורות וטכנולוגיה, וכל הוצאותיו מסתכמות בכ-400 דולר בחודש בעוד ההכנסות מפרסומות הן יותר מפי 10. רוטר מציין כי קיבל בתקופה האחרונה הצעות לרכוש את האתר מידיו ע"י גורמים דתיים מוכרים, המעוניינים לפתח את האתר כעיתון חרדי, בסכום של כ-3 מיליון דולר אך הוא סירב.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully