וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זאבי התחייב לאפשר לצ'רנוי לרכוש מניות בבזק

27.3.2001 / 23:50

הערכות כי העסקה עם צ'רנוי הוסתרה, מכיוון שלכל המעורבים היה ברור שמשרד התקשורת לא יאשר לזאבי לרכוש שליטה בבזק, נכס אסטרטגי של ישראל

הארץ
ltpgt
ltbgt
מאת ניקול קראו
lt/bgt
גד זאבי ומיכאיל צ'רנוי הכירו ב-1999 באמצעות צד שלישי - ייתכן שאיש העסקים זאב רום, מקורבו של צ'רנוי - למטרה עסקית. זמן קצר אחר כך נחתם בין הצדדים הסכם שהסדיר את יחסיהם העסקיים: סיועו הכספי של צ'רנוי לזאבי ברכישת מניות בזק 230011-MRQ .
lt/pgt

ltpgt
אם נכונה טענת צ'רנוי כי לא ניסה להשתלט על בזק, ואם היוזמה לרכישת מניות החברה היתה של זאבי מלכתחילה - לא ברור בשלב זה מדוע נזקק זאבי לביטחונות של צ'רנוי כדי לקבל הלוואות מהבנקים.
lt/pgt

ltpgt
בחתימת ההסכם ייצג את צ'רנוי עו"ד גד נשיץ, את זאבי ייצג עו"ד מיקי קומיסר. מכיוון שזאבי אינו דובר רוסית וצ'רנוי אינו דובר עברית, נעשה שימוש במתורגמן. זה היה, ככל הידוע, זאב רום.
lt/pgt

ltpgt
עם פתיחת החקירה הגלויה - לאחר תקופה ארוכה של חקירה סמויה - הוחרמו מסמכים מבנקים, נעשו חיפושים במשרדי כל המעורבים, נלקחו מסמכים רבים, וביניהם נמצא ההסכם בין זאבי לצ'רנוי למימון רכישת מניות בזק.
lt/pgt

ltpgt
עורכי הדין נשיץ וקומיסר, כמו זאב רום, עוכבו לחקירה בחשד למעורבות בעבירה המיוחסת לזאבי וצ'רנוי: קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. זאת, לדברי בכירים במשטרה המצויים בפרטי החקירה, על רקע העובדה שכאשר זאבי ביקש ממשרד התקשורת היתר לרכישת מניות בזק, הוא הסתיר את מעורבותו הכספית של צ'רנוי בעסקת הרכישה.
lt/pgt

ltpgt
הנחת החוקרים היא כי העסקה עם צ'רנוי הוסתרה, מכיוון שלכל המעורבים היה ברור שמשרד התקשורת לא יאשר לזאבי לרכוש שליטה בבזק, נכס אסטרטגי של ישראל, כאשר שותפו במישרין או בעקיפין הוא צ'רנוי, ששמו נקשר במערכת המודיעין המשטרתית ובמדינות אחדות באירופה לעסקי המאפיה.
lt/pgt

ltpgt
לפי ההסכם בין זאבי לצ'רנוי, התחייב הראשון לאפשר לצ'רנוי לרכוש אחוז מסוים ממניות בזק כמה שנים לאחר העסקה, בתנאי שבזק הופרטה עד אז.
lt/pgt

ltpgt
מקורבי צ'רנוי טוענים כי מדובר בעסקה פיננסית כשרה למהדרין - אם החברה היתה עוברת הפרטה, לא היה צורך באישור משרד התקשורת לרכישת מניותיה. במשטרה טוענים כי הדברים אינם נכונים - גם אם בזק תופרט, בגלל אופי החברה מי שירכוש את מניותיה יהיה חייב לעמוד בתנאים מסוימים, ובהם שקיפות.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully