וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מכבים מחשב, מדליקים טלוויזיה

28.3.2001 / 9:59

המשבר בשוק דוחף חברות לטלוויזיה האינטראקטיווית

הארץ
ltpgt
ltbgt
מאת סמי פרץ
lt/bgt
אם תעשיית ימי העיון והכנסים היא מדד לזיהוי שווקים אופנתיים, הרי שהטלוויזיה האינטראקטיווית (ITV), היא אחד התחומים החמים ביותר. בשבועיים האחרונים נערכו שני כנסים בעניין זה בהשתתפות רבים מהפעילים בענף, ובחודשים הקרובים מתוכננים אירועים נוספים.
lt/pgt

ltpgt
ההתרחשות הגדולה נובעת בעיקר מכוונת חברות הכבלים לספק בחודשים הקרובים שירותים אינטראקטיוויים, על אף שכבר עתה ברור כי אין לצפות להיצע יוצא דופן של שירותים, כל עוד לא נמצא מודל הכנסות ברור. סיבה נוספת לעניין הרב בטלוויזיה האינטראקטיווית היא כנראה הסטת פעילותן של חברות מפיתוח יישומים אינטראקטיוויים לאינטרנט ולטלפון הסלולרי לעבר פיתוחים לטלוויזיה הישנה והטובה.
lt/pgt

ltpgt
נראה כי הקשיים הטכנולוגיים והפיננסיים בתחומים האלה גורמים לחברות להסב פתרונות מתחומי האינטרנט והסלולר לכיוונה של הטלוויזיה האינטראקטיווית. אחרי הכל, על אף ההתפתחות המואצת של המחשוב והאינטרנט, שיעור החדירה של המחשבים נאמד ב-40% לעומת שיעור חדירה של 95% לטלוויזיות.
lt/pgt

ltpgt
בט ארז, סגן נשיא לשיווק בחברת NDS, שערכה כנס בעניין הטלוויזיה האינטראקטיווית לפני כשבועיים, מסכימה שבשלב זה ההתרחשות בתחום הטלוויזיה האינטראקטיווית בישראל היא בעיקרה מהומה רבה על לא מאומה. עם זאת היא מעריכה כי מרגע שחברות הכבלים יעברו לשידורים דיגיטליים ויתחילו להציע שירותים אינטראקטיוויים, תתחיל ההתרחשות האמיתית.
lt/pgt

ltpgt
"בשנים האחרונות הוקמו בישראל חברות סטארט-אפ רבות המספקות ומפתחות פתרונות לטלוויזיה האינטראקטיווית", היא אומרת. "חברות הסטארט-אפ רואות כיום בטלוויזה האינטראקטיווית תחום חם, אך גם חברות גדולות, דוגמת קומברס, מחפשות את דרכן בשוק זה. אין ספק שההתלהבות מהתחום נובעת במידה מסוימת מהאכזבה מתחומים אחרים".
lt/pgt

ltpgt
ארז, ששימשה בעבר כמנהלת תחום האסטרטגיה באלרון, עוקבת אחר שוק הטלוויזיה האינטראקטיווית העולמי, במיוחד בבריטניה, שם כבר מדברים על חדירה מוצלחת של שירותי ITV. כיום מחוברים לשירותי ITV כ-60 מיליון בתי אב בעולם ועד סוף השנה מספרם עשוי להגיע ל-70 מיליון.
lt/pgt

ltpgt
ארז מבחינה בין שני פרמטרים למדידת הצלחתה של הטלוויזיה האינטראקטיווית: שימוש והכנסות. במונחי שימוש, השירות הנפוץ ביותר בבריטניה הוא ספורט אקטיב שמפעילה רשת סקאיי. צרכני הספורט מוצאים תועלת רבה באפשרויות הגלומות בטלוויזיה האינטראקטיווית, ובכלל זה הילוכים חוזרים על פי דרישה, אינפורמציה על השחקנים והקבוצות המשתתפות ובחירת זוויות הצילום.
lt/pgt

ltpgt
בתחום ההכנסות הפעילות הבולטת היא הימורים. במחצית השנייה של שנת 2000 רשמה BSKYB הכנסות של כ-50 מיליון דולר משירותי טלוויזיה אינטראקטיווית, רובן הגיעו מהימורים. להערכת ארז, ההימורים יוכלו לייצר הכנסה בישראל רק בעוד זמן רב, לנוכח המגבלות הרגולטוריות. לדבריה, הראשונים שייהנו מהשינויים הרגולטוריים יהיו מוסדות ההימורים הרשמיים, כמו מפעל הפיס והטוטו.
lt/pgt

ltpgt
"קצת מוגזם לומר כיום שהימורים זה ה'מאני מייקר' העיקרי של הטלוויזיה האינטראקטיווית, שכן כרגע זה פשוט המודל היחיד הקיים", אומרת ארז. "בימים אלה החל ערוץ הקניות הבריטי לאפשר הזמנת מוצרים באמצעות השלט, ולהערכתם, שירות זה יגדיל את המכירות. אבל לדעתי, אחד היישומים שיחדרו במהירות הגבוהה ביותר הוא הרחבת אינפורמציה. יישום זה יאפשר לצופה השומע במהדורת החדשות משהו שמעניין אותו, ללחוץ על כפתור ולקבל אינפורמציה נוספת באותו עניין".
lt/pgt

ltpgt
NDC רשומה בבריטניה ומפעילה מרכז פיתוח בהר חוצבים המעסיק 600 עובדים מתוך 1,150 עובדי החברה בעולם. החברה הוקמה על בסיס טכנולוגיה שפיתח פרופ' עדי שמיר ממכון ויצמן, והמוצר העיקרי שלה הוא כרטיס חכם המותקן בתוך הממיר הדיגיטלי ומאפשר גישה מותנית לשידורים דיגיטליים. ללא כרטיס זה, ספקיות השירות אינן יכולות לגבות תשלום מלקוחותיהן. עד כה התקינה החברה כ-22 מיליון כרטיסים חכמים ברחבי העולם, ובכלל זה בשתי החברות הגדולות בתחום ה-ITV - דיירקט טי.וי ו-BSKYB.
lt/pgt

ltpgt
ארז סבורה כי המהפכה האמיתית בתחום ה-ITV תהיה האפשרות ליצור מחסן תוכניות על גבי הממיר. הצופים יוכלו לאחסן בממיר שלהם מאגר של 100 שעות שידור ולבחור לעצמם את עיתוי הצפייה בכל תוכנית. לטענתה, אפשרות כזו תפתח את הדרך גם לפרסומות אינטראקטיוויות ואישיות, שיסייעו ליצירת מקור הכנסה נכבד. גם לצופים הסידור הזה עשוי להשתלם, שכן לקוח שיהיה מוכן לצפות בפרסומות מתפרצות, יוכל לחסוך לעצמו את תשלום דמי המנוי.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully