וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מפעלי אופטיקה יורדים מהארץ

28.3.2001 / 11:46

בחיפוש אחר הלקוחות והמשקיעים הפוטנציאליים

הארץ
ltpgt
מאת בועז לוי
ltbgt
על חברות ישראליות המעדיפות להירשם בארה"ב משיקולי מס כבר שמענו. עכשיו מסתמנת תופעה חדשה: חברות אופטיקה מקומיות מוותרות על מענקי השקעות ממשלתיים ובוחרות להקים את מפעלי הייצור שלהן דווקא בארה"ב. שם נמצאים הלקוחות וגם המשקיעים הפוטנציאליים
lt/bgt
ביום רביעי שעבר הודיעה וישיי העולמית על החלטתה להקפיא השקעה של חצי מיליארד דולר בהרחבת מפעליה בישראל, ושלחה לשר האוצר מכתב בו היא דורשת מענק גדול יותר בתמורה לביצוע ההשקעה. באותו יום הודיעה טרליס פוטוניקס הישראלית כי תקים מפעל לייצור מתגים אופטיים בוואשינגטון, בהשקעה של 18 מיליון דולר.
טרליס אינה המקרה היחיד. חברת האופטיקה הישראלית לייזרקום כבר מקימה בטקסס, בעלות של יותר מ-10 מיליון דולר, את קו הייצור למוצר שפיתחה. חברה שלישית בתעשיית האופטיקה מם-לינק (mem-link) בוחנת אפשרות להקים מפעל בחו"ל, וכמוה כמה חברות צעירות.
lt/pgt

ltpgt
סדרי הגודל של ההשקעות שבהן מדובר שונים מאוד זה מזה - חצי מיליארד דולר לעומת עשרות מיליוני דולרים. גם החברות שונות: טרליס פוטוניקס, לייזרקום ומם-לינק הן חברות ישראליות קטנות הנמצאות בחזית הטכנולוגית של תעשיית התקשורת האופטית, ולעומתן וישיי היא חברה עולמית שמפעלי הייצור שלה לרכיבים אלקטרוניים מכונים לעתים קרובות הלואו-טק של ההיי-טק.
lt/pgt

ltpgt
ובכל זאת, נראה כי ההטבות שנותנת ממשלת ישראל - מענקי השקעות, הטבות מס ותמיכה מהמדען הראשי - לא תמיד עומדות בראש סדר העדיפויות של ההיי-טק הישראלי. כך, בשעה שמרכז ההשקעות ומשרד התמ"ס מתווכחים עם וישיי על שיעור המענק שיינתן לה, בוחרות חברות אחרות - בעיקר בתעשיית האופטיקה - לוותר על המענקים וההטבות שהן יכולות לקבל מהמדינה.
lt/pgt

ltpgt
האם החוק לעידוד השקעות הון וההטבות מחמיצים חלק מהחברות שיכלו לתרום לתעסוקה בישראל? לא בטוח. גם מדינות אחרות מעניקות הטבות לחברות המקימות מפעלים בתחומן, אולם לא זה היה היה השיקול המכריע בהחלטתן של החברות. הגורם העיקרי, אומרים מנהליהן, היה קרבתם של מפעלי הייצור ללקוחות.
lt/pgt

ltpgt
קיימות סיבות נוספות: החברות הישראליות מגייסות עובדים אמריקאים, יוצאי חברות התקשורת הגדולות כמו לוסנט, קורנינג וטקסס אינסטורמנט המיומנים בתחום התקשורת האופטית ובתקינה המורכבת בענף הזה. לייזרקום, למשל, גייסה למפעל החדש שלה בטקסס כמה מיוצאי טקסס אינסטורמנט וקורנינג.
lt/pgt

ltpgt
ייתכן גם שחברות אופטיקה רואות בנוכחות בארה"ב מפתח לגיוס משקיעים או לחבירה לחברות ענק. במקרה כזה, התמורה תהיה גבוהה עשרות מונים בהשוואה למענקי מרכז ההשקעות.
lt/pgt

ltpgt
טרליס פוטוניקס ממגדל העמק תקים את המפעל חדש במרילנד, ואשינגטון. המפעל, שיעסיק 350 עובדים, ייצר את המתגים האופטיים המהירים שפיתחה החברה וצפויים להימכר מתחילת 2002.
lt/pgt

ltpgt
המתגים האופטיים האלה מבוססים על המצאה ייחודית של גביש שפיתח פרופ' אהרון אגרנט. הגביש מסוגל לשנות את כיוון גלי האור על פי פקודה אלקטרונית, והוא משולב לתוך מתג המנתב אותות אופטיים במהירות של עד פי 5 מהמתגים האלקטרוניים הקיימים כיום.
lt/pgt

ltpgt
אילון ליטביץ, נשיא טרליס פוטוניקס, אומר כי כהכנה לקראת הקמת המפעל בוואשינגטון תקים החברה מפעל שיהיה צמוד למרכז הפיתוח שלה בירושלים. "כאשר המפעל הזה יהיה מוכן ויתחיל לייצר - לקראת סוף השנה - נקים מפעל זהה לו במרילנד".
lt/pgt

ltpgt
הסיבה שטרליס תשכפל בארה"ב את המפעל הירושלמי, אומר ליטביץ, היא הרצון להתקרב ללקוחות. בתעשיית התקשורת האופטית המתקדמת לא מספיק לייצר ולשלוח את המוצר, והלקוח לא מסתפק בשיחת טלפון או בהדגמה בפאואר-פוינט. "המוצרים שאנחנו מייצרים הם בעלי חשיבות אסטרטגית עליונה ללקוחות שלנו, ולכן הם עורכים בקרה מלאה על שרשרת הייצור".
על אף שהמפעל החדש של טרליס בירושלים, שיוקם בהשקעה של 10-5 מיליון דולר, קיבל מעמד של מפעל מאושר ויעניק לה הטבות מיסוי, מעיד ליטביץ כי ההחלטה על מיקומם של המפעלים היתה עסקית לחלוטין. "בשלבים הראשונים אי אפשר לייצר במתקן מרוחק ולכן החלטנו להקים את פעילות הייצור בצמוד לפיתוח".
lt/pgt

ltpgt
המפעל שתקים טרליס במרילנד יעניק לה הטבות מיסוי - מהרשויות במרילנד. "היה קרב קשה מאוד בין המדינות בארה"ב מי תזכה לכך שהמפעל יוקם בשטחה", מספר ליטביץ. "מעניין אותם מאוד כמה מפעלים תקים וכמה אנשים תעסיק".
lt/pgt

ltpgt
המקרה של לייזרקום מרמת החייל קיצוני יותר במידת ההתעלמות של החברה מההטבות שמעניקה מדינת ישראל. לייזרקום עוסקת בימים אלה בהשמשת קו ייצור חדשני בטקסס, בו יורכב בהיקף המוני המוצר שפיתחה. המוצר הזה, קופסה המתחברת לסיב אופטי כל כמה עשרות קילומטרים, פותר בעיות של מעבר אור בתוך הסיב הגורמות לאותות האור להתערבב זה בזה.
lt/pgt

ltpgt
לייזרקום יכולה היתה ודאי לקבל בישראל הטבות מיסוי או מענקים, אך בחרה להקים את מתקן הייצור שלה מעבר לים. הקמתו של המפעל בטקסס, שעלותו הסתכמה ביותר מ-10 מיליון דולר, לא זיכתה את החברה בתמיכה כלשהי מהרשויות האמריקאיות.
lt/pgt

ltpgt
"הסיבה העיקרית להחלטה להקים את המפעל בארה"ב היא קרבה ללקוחות", אומר מיקי שטיינר, מנכ"ל לייזרקום ישראל. "בתעשיית האופטיקה מקובל שהלקוחות באים מדי פעם לביקור במפעל. חשוב היה לנו לאפשר להם להגיע אל קווי הייצור בקלות. מעבר לכך, כאשר קיים מרחק בין הייצור לפיתוח, הממשק הזה הופך למורכב ומסורבל - המון נסיעות לחו"ל, שיחות ועידה בווידאו והוצאות לתקשורת".
lt/pgt

ltpgt
תרבות העבודה בישראל, אומר שטיינר, היא סיבה נוספת להחלטת החברה. "הישראלים טובים יותר בצד היצירתי ובחדשנות, ולאמריקאים קל יותר לעקוב אחר הנהלים ושיטות הייצור שמכתיבים להם".
lt/pgt

ltpgt
לדברי שטיינר, לייזרקום כלל לא בדקה את האפשרות להקים מפעל בישראל. החברה גם לא פנתה בשלבים מוקדמים יותר לקבל מענקי השתתפות במחקר ופיתוח מטעם המדען הראשי בתמ"ס. "לא עסקנו בזה, ולכן איני יכול להעיד מהי רמת המע

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully