וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ירון איתן מנסה לשכוח את גיאוטק / הארץ

28.3.2001 / 12:50

וחוזר לשוק בסדרת השקעות בחברות ישראליות

הארץ
ltpgt
מאת רוני ליפשיץ
ltbgt
מייסד גיאוטק הוריד פרופיל לאחר כישלון פרויקט התקשורת השאפתני של החברה. כעת הוא חוזר לשוק בסדרת השקעות בחברות ישראליות
lt/bgt
בתחילת שנות ה-90, כשענף ההיי-טק הישראלי עוד היה בחיתוליו, נחשב ירון איתן לאחד היזמים הבולטים, אם לא הבולט שבהם. הוא עמד, באמצעות חברת גיאוטק, מאחורי פרויקט התקשורת השאפתני ביותר של מדינת ישראל, גיאונט, שהצליח לגייס ממשקיעים 800 מיליון דולר כדי להקים רשת תקשורת קול ונתונים סלולרית שתתחרה בענקי התקשורת האמריקאיים. הפרויקט נכשל, ומאז נעלם שמו של איתן מהכותרות. במקומו צצו גיבורים חדשים כמו גיל שוויד וקובי אלכסנדר, שהצליחו במקום שבו נכשל: להקים חברה בינלאומית מובילה בתחומה. כעת נראה שאיתן חוזר לשוק באמצעות סדרת השקעות בחברות ישראליות וישראליות למחצה.
lt/pgt

ltpgt
רשת גיאונט, אותה ניסתה גיאוטק להקים בארה"ב ב-92'-98', היתה חלום ענק: לפני פרוץ העידן הסלולרי תיכנן איתן לרכוש תדרים אלחוטיים בכל ארה"ב ובמערב אירופה, לייצר טלפונים סלולריים ולפרוש תשתית אלחוטית שאותה תפתח ותייצר רפאל - האזרוח רחב ההיקף ביותר של טכנולוגיה צבאית באותה תקופה. כל זאת, תוך תחרות בענק כמו מוטורולה, והמצאת שוק חדש לחלוטין: איתור ומיקום של כלי רכב, ניהול ציים וניהול עסקים ממונעים כמו מוניות, חברות שילוח וכדומה.
lt/pgt

ltpgt
במשך שש שנים עוררה גיאונט עניין עצום בעיתונות האמריקאית והישראלית. איתן קנה, מכר, הקים וגייס הון בסכומי עתק. ואולם לאחר קריסת החלום והתמוטטות החברה בתחילת 98', נעלם מהכותרות והוריד פרופיל לחלוטין. "אני לא מתראיין", אמר השבוע בשיחה טלפונית מניו ג'רזי. "נפגעתי לא מעט מהעיתונות הישראלית ואני רוצה לשמור על פרטיותי".
lt/pgt

ltpgt
לא קשה להבין אותו. איתן, המתגורר כיום לסירוגין בארה"ב ובקיסריה, היה היוזם, המנהל והאיש המזוהה אישית עם גיאוטק, שסגירתה נחשבת לכישלון המהדהד ביותר של תעשיית ההיי-טק הישראלית.
lt/pgt

ltpgt
ואולם הכישלון השאיר בישראל כמה מעריצים המאמינים כי איתן היה חלוץ בתפישת העולם שלו, ושרצונו להקים חברת תקשורת עולמית הוא בדיוק מסוג השאיפות החסרות כיום בתעשייה הישראלית. "לא כל אחד הוא קובי אלכסנדר, שמצליח להקים את קומברס", אמר אחד משותפיו לשעבר, "אבל אלה האנשים החסרים לנו כיום". חוץ מזה, ב-2001, אחרי מפולת מניות הטכנולוגיה, כישלון של מיזם תקשורתי כבר לא נחשב לפגם נורא כבעבר.
lt/pgt

ltpgt
בימים אלה נראה כי איתן חוזר בהדרגה לכותרות ולתעשייה הישראלית. באמצעות חברת האחזקות שהקים ב-99', סלוויי פרטנרס (Selway), הוא מייסד ומנהל כמה חברות סטארט-אפ שהמשותף לרובן הוא מתן שירותים בארה"ב, המבוססים על טכנולוגיות המפותחות בישראל. כפי שגיאונט, שהופעלה בידי חברת גיאוטק של איתן, התבססה על טכנולוגיות צבאיות של רפא"ל.
lt/pgt

ltpgt
בינואר השנה חשפה סלוויי את חברת די-וי-טל (DVTel), המפתחת ציוד לאספקת תקשורת ארגונית באמצעות מודמי DSL על גבי רשתות תקשורת מסוג IP - טכנולוגיה המבוססת על פטנט של ד"ר יואב מנור ומפותחת במרכז הפיתוח של החברה בישראל.
lt/pgt

ltpgt
הפרויקט הגדול ביותר שלו כיום הוא החדרתה לשוק של חברת טסט-יו (TestU), המספקת שירותי הכנה באינטרנט לבחינות אוניברסיטאיות - שוק שהיקפו נאמד ב-2.5 מיליארד דולר בשנה. טסט-יו גייסה 20 מיליון דולר והקימה מועצה פדגוגית עצמאית, המסתמכת על מומחי אקדמיה המעצבים את תוכנית ההכנה לבחינות שפיתחה. שלא כמו החברות האחרות של סלוויי, טסט-יו אינה מבוססת על טכנולוגיה ישראלית.
lt/pgt

ltpgt
כיום מריצה חברת האחזקות של איתן את חברת מיילסטון (Milestone), המפתחת מערכות ניהול רשתות. החברה הוקמה בישראל ב-94', וב-99' השקיע בה איתן והעביר אותה למרכז העסקים של סלוויי בניו ג'רזי. חברת האחזקות מנהלת אפילו חברה בורסאית אחת הנסחרת בנאסד"ק, אינסי-סטייטמנטס מבוסטון, המספקת שירותי הצגה באינטרנט של מסמכים, דו"חות וחשבונות.
lt/pgt

ltpgt
הרעיון להקמת גיאוטק נולד במהלך סיור במתקני רפא"ל במפרץ חיפה. הרשות לפיתוח אמצעי לחימה פיתחה טכנולוגיות תקשורת מתקדמות וחיפשה דרכים חדשות לאזרח אותן. במסגרת זו הציגה לקבוצת אנשי עסקים את טכנולוגיית התקשורת הצבאית של דילוג תדרים (Frequency Hopping). במקור פותחה הטכנולוגיה כדי לספק למכשירי קשר צבאיים חסינות מפני ציתות אלקטרוני. במהלך השידור והקליטה מדלג המכשיר במהירות מתדר לתדר וכך "בורח" ממערכת ציתות אלקטרונית, שנאלצת לשוב ולסרוק תדרים כדי לאתר את השיחה. בשוק האזרחי התברר שלטכנולוגיה זו יש יתרון מפתיע: היכולת לפעול בפס תדרים צר, ולעבור בין תדרים כדי לנצל תמיד רק את אלה הפנויים, הפכה אותה לאחת מהטכנולוגיות הראשונות בעולם של תקשורת אלחוטית רחבת פס.
lt/pgt

ltpgt
איתן הגיע למסקנה שחלון הזדמנויות נפתח בשוק וב-92' נחתם הסכם פיתוח בין גיאוטק לרפא"ל. רפא"ל היתה אחראית על פיתוח הטכנולוגיה העיקרית שתאפשר הקמת רשת תקשורת אלחוטית בארה"ב, רשת שתספק שירותי תקשורת ונתונים למגזרים עסקיים כמו בעלי מוניות, נהגי משאיות, חברות שילוח ועוד.
lt/pgt

ltpgt
איתן הצליח להלהיב משקיעים רבים, ובהם את ג'ורג' סורוס, קבוצת יוז, הקרנות אוורגרין ורנסנס, קבוצת ברונפמן קלארידג' ואחרים, שביחד השקיעו מאות מיליוני דולרים במימון הפיתוח והייצור. במקביל יצאו במסע רכישת רישיונות תדרים בכל רחבי ארה"ב. ב-93' היתה התחרות כה מעטה, שרישיון לכל אזור ואשינגטון הבירה עלה רק 100 אלף דולר. שנתיים מאוחר יותר עלה אותו תדר מיליון דולר. בסך הכל רכשה גיאוטק 191 רישיונות תדר בארה"ב ועוד שתי חברות תקשורת קטנות בגרמניה ובבריטניה, באמצעותן היא רצתה לספק שירותים גם באירופה.
lt/pgt

ltpgt
באפריל 94' הונפקה החברה מעבר לדלפק בנאסד"ק לפי שווי של 423 מיליון דולר. אלא שמה שהחל כהרפתקה מרגשת נהפך עד מהרה לקרב מאסף מייגע נגד מגמות השוק, ניהול בעייתי וארגון שגדל והסתרבל. מקורות שהיו מקורבים לחברה טוענים ש

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully