וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גידול של 25% ברווחי לאומי ל-1.6 מיליארד שקל; מחלק 806 מיליון שקל דיווידנד

28.3.2001 / 15:25

איתן רף: אני לא אופטימי לגבי 2001. הלוואי שבשנה הבאה נהיה מרוצים מהדו"חות כמו השנה

שלומי גולובינסקי
ltpgt
בנק לאומי מפרסם היום תוצאות שיא. הבנק סיים את שנת 2000 עם רווח נקי של 1.6 מיליארד שקל, המהווה גידול של 25% ביחס לרווח הנקי שרשם הבנק ב-1999.
lt/pgt

ltpgt
הישג נוסף לבנק לאומי ולעומדים בראשו הוא התשואה על ההון. הרווח הנקי שהשיג הבנק מהווה תשואה של 15.3% על ההון, לעומת תשואה של 13.1% שהשיג הבנק ב-1999. התשואה שהשיג לאומי בשנה החולפת היתה התשואה הגבוהה ביותר במערכת הבנקית בישראל. רק לשם השוואה, התשואה שהשיג בנק הפועלים 662577-MRQ השנה עמדה על 15.1%.
lt/pgt

ltpgt
למעשה, התשואה שהציג הלאומי בשנת 2000 עמדה על 16.3%, אולם פרשת המעילה של בנק לאומי שווייץ, הובילה את ההנהלה הראשית של הבנק לבצע הפרשה של 160 מיליון פרנק שווייצי, שפגמה כמובן בשורה התחתונה.
lt/pgt

ltpgt
את הרבעון הרביעי של השנה סיים הבנק עם רווח נקי של 337 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 496 מיליון שקל שהשיג ברבעון המקביל. הרבעון הרביעי הושפע, כאמור, מפרשת בנק לאומי שווייץ.
lt/pgt

ltpgt
הגידול ברווחי לאומי בשנת 2000 נובע מגידול בפעילות העסקית של הבנק, שבא לידי ביטוי בגידול של 12.5% באשראי לציבור, ובגידול של 8.5% בפיקדונות הציבור. כמו כן, נהנה הבנק מגידול ברווח מפעולות מימון לפני הפרשה לחובות מסופקים של 283 מיליון שקל, ללא ניטרול השפעת כ.א.ל ולאומיקארד.
lt/pgt

ltpgt
במקביל, נהנה הבנק מעלייה ברווחים שנובעים לו מההשקעות הריאליות שלו, בהיקף של 73 מיליון שקל. סך הרווחים שצבר לאומי כתוצאה מרווחי החברות הכלולות שלו, ובראשן ענק הביטוח מגדל וקבוצת אפריקה ישראל , מסתכם ב-165 מיליון שקל. בתחילת שנת 2001 רכש לאומי 19% ממניות חברת האנרגיה פז מידי צדיק בינו, בתמורה ל-87 מיליון דולר.
ltbrgt
lt/bgtרף לא ממליץ להיכנס לבונקריםltbgt
ההון העצמי של הבנק מסתכם בסוף השנה ב-11.14 מיליארד שקל, המהווה גידול של 6.2%. מאזן הבנק מסתכם בסוף השנה ב-214 מיליארד שקל.
lt/pgt

ltpgt
יו"ר דירקטוריון לאומי, איתן רף, אמר בקשר לתוצאות הבנק, כי הוא לא אופטימי לגבי 2001. "אני לא רואה מגמות חיוביות משמעותיות, והלוואי שבעוד שנה מהיום נהיה שבעי רצון מהתוצאות הכספיות כמו שאנחנו שבעי רצון היום", אמר רף.
lt/pgt

ltpgt
רף לא יכול כמובן לדבר על התוצאות של הבנק בשנה הבאה, בעיקר משום שמדובר בחברה נסחרת. אולם, לדבריו, הבנק מחזיק בכ-30% מהמערכת הבנקאית בישראל, ולכן הוא חייב להיות מושפע ממה שקורה במשק הישראלי.
lt/pgt

ltpgt
" בסה"כ אני לא ממליץ להיכנס לבונקרים. זו תקופה עם אלטרנטיבות, ואפשר לנסות לנצל הזדמנויות מתוך שיקול עסקי נכון", אמר רף. רף הזכיר, כי בנק לאומי צמח במהלך 4 השנים האחרונות למרות שהיה מיתון במשק.
lt/pgt

ltpgt
גם גליה מאור, מנכ"ל הבנק, די פסימית לגבי העתיד. "המשק נמצא באי ודאות פוליטית מדינית וכלכלית. יש למערכת הבנקאית פוטנציאל לצמיחה, אך אין ספק כי ב-2001 יש גם פוטנציאל להרעה", אמרה מאור.
lt/pgt

ltpgt
במקביל לפרסום הדו"חות הודיע לאומי על כוונה לחלק דיווידנד גדול של 806 מיליון שקל לבעלי המניות שלו. תשלום הדיווידנד תלוי עדיין באישור אסיפת בעלי המניות של הבנק. בהקשר זה אמר איתן רף, כי לבנק יש כוונה לחלק את כל הרווחים שלו הניתנים לחלוקה לציבור בעלי המניות שלו. רף אמר, כי הבנק ישאיר בידיו רק את הסכומים הדרושים לו להתפתחות כלכלית.
lt/pgt

ltpgt
ב-5 השנים האחרונות שילם הבנק לבעלי המניות שלו דיווידנדים בהיקף כולל של 2.9 מיליארד שקל.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully