וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

העתיד המעורפל של פאלם

28.3.2001 / 15:56

פאלם, יצרנית מחשבי כף היד, הציגה את תוצאות הרבעון השלישי ותחזיות קודרות לרביעי

קרולין קו
ltpgt
יצרנית מחשבי כף היד פאלם (סימול PALM) הכתה את תחזיות הרווח ברבעון השלישי ועלתה עליהן בסנט למניה. אבל זה לא העיקר. העיקר הוא התחזיות הקודרות שפאלם הציגה עבור הרבעון הרביעי, המסתיים בסוף מאי. החברה אמרה שאינה צופה גידול במכירות ושהיא עתידה, במפתיע, להפסיד. החברה גם דיווחה על קיצוץ של כ-10% עד 15% בכוח העבודה.
lt/pgt

ltpgt
מניות החברה הגיבו לאזהרה בצניחה של 35% במסחר לאחר הסגירה. בעקבותיה של פאלם, המתחרה האנדספרינג נפלה ב-28% במסחר לאחר הסגירה. במסחר הרגיל זינקה האנדספרינג ב-26% לאחר שהודיעה על הסכם עם חברת ההפצה אינגרם מיקרו (סימול IM) לפיו תפיץ אינגרם את מחשבי האנדספרינג. חברה נוספת בענף, ריסא'ץ אין מושן (סימול RIMM), נפלה ב-18% במסחר לאחר הסגירה.
lt/pgt

ltpgt
עבור הרבעון השלישי של החברה, שהסתיים ב-2 במארס 2001, דיווחה פאלם על רווחים של 9.3 מיליון דולר, שהם 2 סנט למניה. זו ירידה לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, בה החברה הרוויחה 15.8 מיליון דולר, שהם 3 סנט למניה. ההכנסה ברבעון השלישי היתה 470.8 מיליון דולר, לעומת 272.3 מיליון דולר בתקופה המקבילה בשנה שעברה. ההנחיות שמסרה החברה בנוגע לרבעון הקודם חזו הכנסות של בין 465 ל-490 מיליון דולר, תחזית האנליסטים בנוגע לאותה תקופה היתה רווח של סנט למניה.
ltbrgt
lt/bgtהמצב גרוע יותרltbgt
לדברי טום קרפנטר, אנליסט של Hilliard Lyons, ההכנסות ברבעון האחרון והתחזיות לרבעון הנוכחי היו "נמוכות בהרבה מהצפוי" (הוא נותן למניה של פאלם המלצת "החזק", החברה שלו לא ביצעה חיתום עבור פאלם).
lt/pgt

ltpgt
בנוגע לרבעון הרביעי של החברה, שיסתיים במאי, אמרה פאלם: "בהשוואה לאותו רבעון בשנה שעברה, סביבת המקרו הכלכלית המידרדרת גורמת לדרישה אפסית למוצרינו". החברה צופה שההכנסות ינועו בין 300 ל-315 מיליון דולר, ירידה של כ-45% לעומת התחזיות הקודמות, שצפו הכנסות של כ-550 מיליון דולר.
lt/pgt

ltpgt
ג'ודי ברונר, סמנכ"לית הכספים של פאלם, אמרה בשיחת ועידה שזו "ירידה משמעותית לעומת הרבעון שזה עתה הסתיים והתחזיות הקודמות". פאלם צופה גם שההפסד ברבעון הכספים הרביעי יהיה 8 סנט למניה, ניגוד חריף לתחזיות המוסכמות, שצפו רווח של 3 סנט למניה.
lt/pgt

ltpgt
המחיר הקמעוני הממוצע של מחשב כף היד נשחק ל-197 דולר ברבעון השלישי, 7% פחות מאשר ברבעון הקודם, ו-20% פחות מאשר בתקופה המקבילה. הרווח הגולמי השולי היה 32.5%, נמוך יותר מאשר הרווח הגולמי השולי ברבעון הקודם, שהיה 36.1%. הירידה במחיר נגרמה ברובה בגלל ההנחה במחירם של מכשירי ה-IIIxe, וירידה במחיר של ה-IIIxe וה-VIIx. ברבעון הנוכחי הרווח השולי הגולמי צפוי לרדת לטווח שבין 25% ל-26%.
lt/pgt

ltpgt
"הם אינם יכולים להתחמק מחוקי המסחר הקמעוני", אמר טוד ברנייר, אנליסט של Morningstar.com, "עם הופעתם של המתחרים, הם יצטרכו להוריד את מחיר המוצרים שלהם". (הוא אינו מדרג מניות, והחברה שהוא עובד בה אינה מבצעת חיתומים).
ltbrgt
lt/bgtשינויltbgt
מנכ"ל פאלם, קרל ינקובסקי, תלה את קשייה של החברה ב"שינוי המוצר המשמעותי ביותר בהיסטוריה". הוא התייחס להשקתם בשבוע שעבר של מכשיר ה-m500 המתקדם ומוצרי ה-m500. תכנון המעבר למוצרים אלה היה מרושל. שני המוצרים לא יוצעו למכירה בארה"ב עד סוף אפריל, למרות שהוצגו כבר בשבוע שעבר.
lt/pgt

ltpgt
ינקובסקי הודה שחלק מהמניעים להשקה המוקדמת מדי היו "מתחרים שישיקו באותו רבעון", בעיקר האנדספרינג. לדברי קרפנטר, הגיוני יהיה להניח שמשמעות ההשקה המוקדמת עבור פאלם היא שהחברה "תצטרך כנראה להוריד את מחיר המוצרים מוקדם מכפי שהם היו רוצים".
lt/pgt

ltpgt
פאלם מנסה למצב את עצמה מחדש כחברת תוכנה, ולהדגיש את ההכנסות שהיא רואה ממכירת רשיונות למערכת הפעלה לפאלם. אולם למרות הניסיון הזה, היא עדיין החברה המובילה בעולם לייצור מחשבי כף יד. ברבעון שהסתיים כעת החומרה מהווה 96% מההכנסות. פלח השוק של פאלם מצטמצם בצורה עקבית לטובת חברות מתחרות כמו האנדספרינג (סימול HAND), סוני (סימול SNE), ויצרני מחשבי PC כמו קומפאק (סימול CPQ) ו-HP (היולט פאקרד) 10003722-MRQ
lt/pgt

ltpgt
"יש להם את עסקי מכירת רשיונות התוכנה. אם הם לא יוכלו להגיע לשולי רווח גבוהים משל האנדספרינג, הם לא צריכים לייצר מכשירים", אמר קרפנטר. כאשר האנדספרינג דיווחה על התוצאות שלה בינואר, שולי הרווח הגולמי עלו ל-31.4%, והחברה ציפתה שהגידול יימשך ברבעונים הבאים.
lth5gt lthrgt
הכותב/ת נמנה/ית על צוות הכתבים ו/או בעלי הטורים של אתר TheStreet.com. המידע המובא אינו מהווה בשום אופן המלצה לרכוש או למכור מניות
lthrgt
lth5/gt
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully