וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

טלעד לא לבד

28.3.2001 / 17:41

רווחי זכייניות ערוץ 2 ברבעון האחרון מסמנים עוד הרבה ימים קשים

רוני קורן-דינר
ltpgt
הרבה לפני עליית הערוץ המסחרי הנוסף והערוצים הייעודיים בכבלים, ספגו זכייניות ערוץ 2 מכה קשה ברווחיהן. "זה המצב הבטחוני", מקוננים כולם, ומונים גם את מגבלות ההפקה שהתחייבו להן בעת הארכת הזכיונות בשנת 1998, הירידה בהכנסות מפרסומות, והמיתון הכללי במשק בכלל ובשוק הפרסום בפרט.
lt/pgt

ltpgt
שלוש הזכייניות שילמו לחברת החדשות בשנה החולפת כ-28 מיליון שקל כל אחת, והתחלקו בהוצאות שגדלו עקב הרחבת משדרי החדשות. ואולם, את הנזק המצטבר מירידה בהכנסות מפרסומות בשל המצב, ספגה כל אחת באופן שונה, בעיקר בשל השוני בימי השידור ובאופי השידורים בכל יום. השנה הנוכחית לא נראית גם היא מבטיחה, והשפעות המיתון, ההשקעות הגדלות בתכנים מקוריים והמצב הבטחוני המתמשך, עוד צפויים לתת את אותותיהן.
lt/pgt

ltpgt
ברבעון הרביעי לשנת 2000 הפסידה טלעד 7.6 מיליון שקל, לאחר שברבעון המקביל אשתקד הרוויחה 1.78 מיליון שקל. רשת דיווחה על ירידה של כ-64% ברווחיה לאותו רבעון, לאחר שירדה ל-1.3 מיליון שקל לעומת רווחים של 3.6 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-1999. שידורי קשת רשמה ברבעון הרביעי של השנה הפסד של 1.2 מיליון שקל, לעומת רווח של 8.2 מיליון שקל ברבעון המקביל - ירידה של 85%.
lt/pgt

ltpgt
הסיכום השנתי נראה מעט יותר מעודד, לפחות עבור רשת ושידורי קשת. רשת הציגה עלייה כוללת של 19.7% ברווחיה לשנת 2000, כאשר הרוויחה 26.1 מיליון שקל (לאחר מחיקת ההשקעה בנטקינג, שהסתכמה ב-4.3 מיליון שקל), לעומת 21.8 מיליון שקל ב-1999. לאחר קבלת הנתונים הכספיים לשנה זו הוחלט ברשת על חלוקת דיווידנד לכל אחד מבעלי המניות, בסך כולל של כ-25 מיליון שקל. שידורי קשת רשמה רווח תפעולי של 58 מיליון שקל, עלייה של 16% ביחס לשנה הקודמת, ורווח נקי של 30 מיליון שקל.
lt/pgt

ltpgt
וטלעד? החברה הירושלמית הוותיקה שהקים עוזי פלד לפני 30 שנה, מציגה תמונה עגומה ביותר בסיכום השנתי של 2000: מרווח של 22 מיליון שקל ב-1999, ירדה לרווח של 3.1 מיליון שקל בלבד - ירידה של 85%. אם לא מחשיבים את ההשקעה בחברות הבנות של טלעד (טלעד נכנסה לתחום רכישת ערוצים ושיווקם בחו"ל), מגיע הרווח ל-5.6 מיליון שקל. ברבעון הרביעי לשנת 2000 מציגה החברה הפסד של 7.6 מיליון. זאת, לאחר שברבעון המקביל אשתקד הרוויחה 1.78 מיליון שקל.
ltbrgt
lt/bgtיום שישי השחורltBgt?
לדברי אייל רקובר, מנהל הכספים של טלעד, השנה הקשה של הזכיינית נעוצה בעיקר בימי השידור שלה בשנת 2000 - שלישי ושישי. "הצירוף של יום חול אחד ויום שישי הוא לא קל", אומר רקובר. "זכיין שיש לו שלושה ימים מציג את התוצאות הטובות ביותר בסיכום השנה. זכיין שיש לו שני ימי חול משיג בדרך כלל את המקום השני בדירוג". רקובר הוסיף כי בצירוף השפעת המצב הבטחוני ברבעון האחרון לשנת 2000, ומיעוט ההכנסות מפרסומות בשישי ושבת עקב חששם של חלק מהמפרסמים לפגוע ברגשות הציבור הדתי, הגיע מצב ההכנסות של טלעד להיכן שהוא נמצא בו כיום.
lt/pgt

ltpgt
מהצצה בטבלה שלהלן ניתן לראות ששידורי קשת, שהחזיקה בשבתות עד אוגוסט 2000, השיגה רווחים של 30 מיליון שקל - כמעט פי 10 מטלעד. מצד שני, רווחיה כמעט לא השתנו בין 1999 ל-2000, בין השאר בגלל השקעותיה בסך 10 מיליון שקל בחברה הבת קומיוניקשת (שהעלתה ברבעון הראשון של 2001 את אתר "הכספת" ואתר המוסיקה Mooma) ורכישת 40% מבית העיצוב "רונאל מור".
lttablegtlttrgtlttdgt
ltimg src="/ibo/images/graphs/channel2_profits.gif"gt
lt/tdgtlt/trgtlt/tablegtltp class="article1"gt
החל מינואר 2001, קיבלה לידיה שידורי קשת את ימי שלישי ושישי. בחברה דוחים את הטענה לפיה ימי שישי גורמים להפסדים בהכנסות מפרסום. "קשת הפכה את יום שישי ליום רווחי, עד כדי כך שמדי פעם הרווחים ממנו עולים על הרווחים מיום שלישי", אומר נפתלי מירון, מנהל הכספים והמשנה למנכ"ל שידורי קשת.
lt/pgt

ltpgt
אבי ניר, מנהל התוכניות של קשת, הסביר בהצגת עונת החורף של הזכיינית כי במקום לבכות את נטישת הצופים הדתיים, נבנה קונספט המתאים לצפייה משפחתית, עם רצף של תוכניות בידור ותוכניות לכל המשפחה. "אפילו לבריחת מפרסמים, החוששים לפגוע בציבור הדתי, יש פתרונות יצירתיים", אומר מירון. "טלעד פשוט עשתה חורבן תוכניתי ותדמיתי ליום הזה, ואנחנו מוכיחים שאפשר אחרת".
lt/pgt

ltpgt
בטלעד מבטיחים שהמצב הנוכחי הוא זמני בלבד. לראיה, מציג רקובר את הנתונים של הרבעון הראשון לשנת 2001, המציגים נתוני צפייה ממוצעים גבוהים יותר משל שתי הזכייניות האחרות בפריים טיים החל מינואר האחרון. הוא צופה כי בסיכום הרבעון תתברג טלעד במקום השני מבין הזכייניות, ותשפר את מיקומה למקום הראשון עם קבלת השבתות באוגוסט - שיישארו בידיה עד תום הזיכיון בשנת 2003.
ltbrgt
lt/bgtהשנה האחרונה שהטבלה מחייכתltBgt
למרות הרווחים הנאים, מירון מודה שזוהי כנראה השנה האחרונה שהטבלה מחייכת. מדו"ח פועלים תקשורת שפורסם בנובמבר האחרון, עולה כי בידי זכייניות ערוץ 2 חוות דעת כלכליות לפיהן ייגרם להן הפסד של 140-80 מיליון שקל כבר בשנה הראשונה להפעלת הערוץ השלישי. על פי הערכות הזכייניות, כתוצאה מתנאים מועדפים למפעילי הערוץ השלישי בתחילת דרכו, עשויים ההפסדים אף לגדול.
lt/pgt

ltpgt
בנוסף, על פי נתוני הוועדה הישראלית למדרוג, חלה ירידה חדה בצפייה בערוץ 2, ובשנת 2000 כולה ירד שיעור הצפייה הממוצע בערוץ 2 ב-17% לעומת השנה הקודמת. שיעור הצפייה הממוצע ב-2000 היה 16.1%, לעומת שיעור צפייה ממוצע של 19.4% ב-1999.
lt/pgt

ltpgt
"הערוץ המסחרי הנוסף והערוצים הייעודיים יהפכו את שוק הפרסום צר מלהכיל את כל הזכיינים", אומר מירון. "ההכנסה תתחלק בין כולם, והרווחים יצטמצמו בהתאם".
lt/pgt

ltpgt
לדברי רקובר, הרבעון הרביעי של שנת 2000 משקף את מצבו של השוק עם כניסת הגורמים המתחרים לקראת סוף שנת 2001. "האינתיפאדה שהתחילה באוקטובר האחרון גרמה לירידה חדה בביקושים לפרסומות, וזה מלמד משהו על התנהגות השוק - אם מבודדים לרגע את

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully