וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בית הדין לעבודה חייב בעל בית קפה לשלם פיצויים לעובדות שפוטרו בשל היותן ערביות

28.3.2001 / 18:36

החברה המפעילה את בית הקפה הודתה בכך בבית הדין; השופטת הורתה לחברה לפצות כל אחת מהעובדות ב-20 אלף שקל

אמיר הלמר
ltpgt
השופטת שרה מאירי מבית הדין האזורי לעבודה, פסקה באופן תקדימי פיצויים לעובד ערבי בגין עבירה על חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, האוסר על אפליית עובד מטעמי לאום.
lt/pgt

ltpgt
הפיצויים נפסקו במסגרת דיון בתביעה שהוגשה ע"י שתי מלצריות, קטי חנא ודוריס דור, אשר פוטרו מעבודתן בבית הקפה וחנות השוקולד טוישר שבקניון רמת אביב בחודש אוקטובר 1997. במהלך הדיון הודתה החברה המפעילה את בית הקפה כי התובעות פוטרו ע"י מנהל בית הקפה בשל היותן ערביות.
lt/pgt

ltpgt
השופטת אישרה את הודאת החברה, נתנה לה תוקף של פסק דין, וחייבה את טוישר בתשלום פיצויים בסך 20 אלף שקל לכל אחת מן התובעות. התביעה הוגשה ע"י עו"ד דורי ספיבק מהתוכנית לזכויות אדם, הפועלת בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב.
lt/pgt

ltpgt
חנא ודור התחילו לעבוד כמלצריות בבית הקפה טוישר ברמת אביב בחודש אוקטובר 1997. הן זכו לשבחים רבים על עבודתן ממנהל בית הקפה, מר אדריאן אקסברד.
lt/pgt

ltpgt
בכתב התביעה נטען כי באחת המשמרות החליפו קטי ודוריס מספר מלים ביניהם בשפה הערבית, ובעקבות זאת הורה אחד מבעלי בית הקפה למר אקסברד לפטר אותן. ואומנם, חנא ודור גילו כי לא שובצו כלל לעבודה בשבוע שלאחר מכן, ולעומת זאת שובצו לעבודה מלצריות חדשות וחסרות ניסיון לחלוטין. מספר ימים לאחר מכן הגיע מר אקסברד לביתה של קטי, כדי להסביר להן מדוע פוטרו.
lt/pgt

ltpgt
במהלך שיחה זו, אשר הוקלטה על ידי התובעות, הודה מר אקסברד במפורש כי חנא ודור פוטרו אך בשל היותן ערביות. עוד הדגיש מר אקסברד כי לא מצא כל דופי בעבודתן של השתיים, כי היו עובדות טובות, וכי לא היתה כל סיבה לפיטוריהן זולת היותן ערביות. לטענתו, פיטוריהן נעשו בניגוד מוחלט לדעתו, אך הוא הוכרח לפטרן על ידי בעל העסק.
ltbrgt
lt/bgtנדחתה התביעה האישית כנגד בעל העסקltbgt
במהלך הדיון בבית הדין לעבודה, הודתה הנתבעת כי התובעות פוטרו על ידי מנהל בית הקפה שבבעלות הנתבעת על רקע לאומיותן הערבית. הנתבעת הצהירה כי היא מודעת לכך שפיטורי עובדים על רקע לאומיותם הוא מעשה פסול ואסור, והיא מתנגדת לכל אפליה כזו בתוקף.
lt/pgt

ltpgt
החברה התנצלה בפני התובעות על פיטוריהן, והצהירה כי העסיקה בעבר עובדים בני הלאום הערבי ותמשיך לעשות כן בעתיד. ההסכמה קיבלה תוקף של פסק דין, ובעקבות זאת הורה בית הדין לנתבעת לשלם פיצויים בסך 20 אלף שקל לכל אחת מן התובעות.
lt/pgt

ltpgt
במסגרת ההסכמה בין הצדדים נדחתה התביעה האישית שהוגשה כנגד בעל העסק, אשר על פי הנטען הוא שהורה למנהל בית הקפה על פיטורי התובעות.
lt/pgt

ltpgt
עו"ד ספיבק מציין כי בשוק העבודה בישראל קיימת אפלייה קשה של עובדים ערביים, ולמרות זאת, מעטים הם אלה המגישים תביעות בעניין. זאת, בעיקר בשל קשיי ההוכחה של אפליה.
lt/pgt

ltpgt
סכום הפיצויים הגבוה ביותר שנפסק בישראל עד כה בגין אפליה בעבודה היה בסך 50 אלף שקל, ע"י בית הדין הארצי לעבודה, בתביעה שבה הוכח כי התובעת לא התקבלה למקום עבודה אך בשל היותה אשה.
lt/pgt

ltpgt
יש לקוות, מוסיף עו"ד ספיבק, כי הפיצוי התקדימי בסך 40 אלף שקל שנפסק לטובת המלצריות, אכן יתרום להרתעת כלל ציבור המעבידים בישראל מפני נקיטה באפליה פסולה ואסורה.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully