וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אריקום: המניה נפלה ב-95% ובעלי השליטה לקחו הביתה 30 מיליון שקל

29.3.2001 / 12:11

החברה שבה ומדגימה מדוע היא היתה ההנפקה הגרועה של שנת 2000; הכנסות החברה נפלו ב-34% ל-14.7 מ' ש', ההפסד האמיר ל-10 מ' ש'

שלומי גולובינסקי
ltpgt
הנפקת חברת אריקום , שבוצעה לפני שנה בדיוק, זכתה לתואר המפוקפק "ההנפקה הגרועה ביותר של השנה". מניות החברה, שגייסה בחודש מארס אשתקד 30 מיליון שקל, צללו ב-95% מאז ההנפקה, והן נסחרות כעת לפי שווי של 2.6 מיליון דולר בלבד. את ההנפקה, אגב, זכתה להוביל חברת החיתום של אי.בי.אי, בראשות רונן צלניר.
lt/pgt

ltpgt
השווי המגוחך של אריקום נמוך משמעותית מיתרת המזומנים בקופתה של החברה, שמסתכמת בסוף שנת 2000 בכ-26 מיליון שקל. הדו"חות שמפרסמת היום אריקום, הנשלטת על ידי ערן היימן, מסבירים היטב (שוב) מדוע צללה החברה לשווי הנמוך, ומדוע סיכויי ההתאוששות שלה נמוכים.
lt/pgt

ltpgt
סביר להניח כי ההידרדרות במצבה של אריקום אינה מדירה שינה מבעלי השליטה בחברה - משפחת היימן. אלה מיהרו לשלב הצעת מכר בהנפקת המניות של החברה, וכך, לצד גיוס של 30 מיליון שקל לקופת אריקום, גייסו ערן היימן ואמו 30 מיליון שקל לחשבון הבנק שלהם.
lt/pgt

ltpgt
היימן גם דאג לרוקן את קופת המזומנים של אריקום ערב ההנפקה, ומשך מהחברה דיווידנדים בהיקף של כ-15 מיליון שקל. ואם לא די בכך, היימן משך שכר בעלות שנתית של 1.1 מיליון שקל מאריקום, שמהווה שמינית משוויה של החברה בבורסה.
lt/pgt

ltpgt
מנכ"ל החברה, שמואל רבינא, היה הרבה יותר צנוע, והסתפק במשכורת שנתית בעלות של מיליון שקל.
lt/pgt

ltpgt
גם ברבעון הרביעי של השנה נמשכה הירידה העקבית בהכנסות החברה. הפעם ההכנסות נפלו מ-3 מיליון שקל, והסתכמו ב-2.95 מיליון שקל. ומנגד, ההפסד חצה את קו 3 המיליון בכיוון צפון, והסתכם ברבעון הרביעי ב-3.33 מיליון שקל.
ltbrgt
lt/bgtההאטה החלה אצל אריקום כבר ברבעון השניltbgt
את השנה כולה סיימה אריקום עם הכנסות של 14.7 מיליון שקל - ירידה של 34% ביחס להכנסות שנרשמו ב-1999, שהסתכמו ב-22.4 מיליון שקל. השורה התחתונה אומרת למעשה הכל: אריקום רשמה הפסד שנתי של 10 מיליון שקל, לעומת רווח של 4.5 מיליון שקל שנרשם ב-1999 - מה שמסביר אולי את ההתנפלות חסרת הרסן של המשקיעים על מניות החברה בהנפקה.
lt/pgt

ltpgt
באריקום מסבירים את הירידה בהכנסות החברה, בהאטה במכירות בארה"ב ובמערב אירופה. הנתון המעניין הוא, שהאטה זו התחילה אצל אריקום כבר ברבעון השני של 2000, בשיא הפריחה של חברות טכנולוגיה רבות, ומספר חודשים לפני שהחלה האטה כללית בשוק הטכנולוגי.
lt/pgt

ltpgt
אריקום מפתחת, משווקת ומוכרת מוצרי תוכנה בתחום הקישוריות (HOST ACCSESS). מוצרי החברה מאפשרים גישה למערכות מחשב מרכזיות ממחשבים אישיים וממכשירים נוספים כגון מחשבים נישאים ומחשבי כף יד. בשנת 2000 החלה אריקום בפיתוח טכנולוגיות ומוצרים להסבה ולהתאמה של מערכות מחשב מרכזיות לסביבת אינטרנט.
lt/pgt

ltpgt
השוק בו פועלת אריקום מאופיין במספר רב של ספקים. בנוסף, שוק זה עובר לאחרונה שינויים, כתוצאה ממעבר של חברות וארגונים לרשתות תקשורת המבוססות על טכנולוגיית אינטרנט.
lt/pgt

ltpgt
באריקום מציינים כי לא ניתן להתעלם מהמשבר המתחולל בתקופה האחרונה בתחום הטכנולוגיה, והמתבטא בהקטנת הביקושים, ובירידה מתמשכת בהיקפי הפעילות של חברות טכנולוגיה רבות. משבר זה יכול להשפיע כמובן גם על אריקום, אולם באריקום מציינים כי ייתכן שלמשבר דווקא תהיה השפעה חיובית על החברה.
lt/pgt

ltpgt
איך יקרה הפלא? - באריקום מסבירים, כי בתקופה בה ארגונים מצמצמים את המשאבים המופנים לטכנולוגיות חדישות, עולה חשיבותן של מערכות המחשב והאפליקציות הוותיקות. הפתרונות של אריקום מאפשרים לנצל את המערכות הוותיקות בצורה טובה יותר.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully