וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האינטרנט הרס את הרווחים של PCCW

29.3.2001 / 17:39

ענקית התקשורת מהונג קונג מקרטעת לאחר המיזוג

דפנה מאור
ltpgt
ענקית התקשורת מהונג קונג, PCCW (פסיפיק סנצ'ורי סייברוורקס) הסתבכה בצרות עמוקות ובכיוונים מפתיעים. החברה דיווחה היום על הפסד שנתי ענק, כפליים ויותר מהתחזיות הגרועות ביותר, של 886 מיליון דולר עבור שנת 2000.
lt/pgt

ltpgt
הכנסות החברה גדלו פי 50 בעקבות רכישת כייבל אנד וויירלס הונג קונג, ל-936 מיליון דולר. שווי השוק של החברה הצטמק ב-75% משיאו ועומד היום על 9.1 מיליארד דולר - הרבה פחות ממה שהשקיעה ברכישת חברת הטלקום שהפכה אותה למעצמת תקשורת אסייתית.
lt/pgt

ltpgt
PCCW היתה חברת השקעות אינטרנט, שנייה באסיה רק לסופטבנק היפאנית. במהלך 2000 השלימה את רכישתה של כייבל אנד וויירלס הונג קונג, חברת הטלפונים הגדולה באי, והפכה לחברת התקשורת הגדולה באזור. PCCW שילמה 28.5 מיליארד דולר במניות ומזומן תמורת כא"ו.
lt/pgt

ltpgt
למרות ההפסדים הענקיים, הפגינו ראשי החברה אופטימיות בפגישה עם אנליסטים היום. הם טוענים כי החברה נמצאת במסלול הנכון להשגת יעדיה. בשנת 1999 רשמה החברה הכנסות של 19 מיליון דולר, שתפחו ל-936 מיליון דולר בעקבות הרכישה. השורה התחתונה, כאמור, לא היתה מזהירה כל כך. מרווח של 44 מיליון דולר בשנת 1999 עברה החברה להפסד ענק.
lt/pgt

ltpgt
ההפסד נגרם בעיקרו על ידי מחיקות שנרשמו על השקעות שאיבדו מערכן, ומחיקת 22 מיליארד דולר במוניטין בעקבות רכישת כא"ו. הסיבה למחיקה - PCCW טוענת כי שילמה עבור כא"ו יותר מהערך המאזני של החברה. סמנכ"ל הכספים של PCCW אמר כי שווי נכסיה של כא"ו היה 6 מיליארד דולר - ומכאן ההפרש בין מחיר הקנייה לשווי.
lt/pgt

ltpgt
כעת נמצאת כא"ו במצב של "הון שלילי" - ההתחייבויות שלה גדולות מנכסיה ב-1.8 מיליארד דולר. החברה שמה לה ליעד להקטין את חובותיה בשנה הקרובה.
lt/pgt

ltpgt
עסקיה של PCCW לא היו נושא השיחה היחידי היום בהונג קונג. מתברר כי יו"ר החברה, ריצ'רד לי, בנו של המיליארדר לי קא-שינג, סיבך עצמו בשקר לא נעים. לי הודה בשבוע שעבר כי לא זכה מעולם בתואר אקדמי מאוניברסיטת סטנפורד, כפי שנטען בהודעות רשמיות של PCCW. החברה מיהרה להסביר כי הטעות אומנם הופיעה במסמכים רשמיים, אך לא בכאלה שיש להם תוקף חוקי כלשהו.
lt/pgt

ltpgt
אנליסטים אומרים כי רכישתה של כא"ו הכניסה את PCCW לקטגוריה של חברות התקשורת המסורתיות, כדוגמת הבייבי בלס ובריטיש טלקום, כך שהצמיחה ברווח מתחום האינטרנט תיתקל בהאטה בתחום הישנים. PCCW מעדיפה ודאי לראות את הרכישה כניצחון הכלכלה החדשה על הישנה, בדומה לרכישת טיים וורנר על ידי AOL.
ltbrgt
lt/bgtנפילה קלאסית - אינטרנט מול טלקוםltbgt
מניית PCCW החלה להיסחר בבורסת ניו יורק בספטמבר 2000 במחיר של 20 דולר למניה ומאז צנחה ל-4 דולרים למניה, ושווי שוק של 9.1 מיליארד דולר בלבד.
lttablegtlttrgtlttdgt
ltimg src="/ibo/images/graphs/pccw_chart.gif"gt
lt/tdgtlt/trgtlt/tablegtltp class="article1"gt
המפתח להפסדים של PCCW הוא לאו דווקא רכישת כא"ו, שנראית כתירוץ מצוין לתלות בו את הקשיים. היו אלה דווקא השקעותיה בתחום האינטרנט, בהן CMGI וסטארט אפים רבים, שהפילו את PCCW, בדומה לחממת האינטרנט היפאנית הידועה, סופטבנק.
lt/pgt

ltpgt
כל הכנסותיה של PCCW מעסקי האינטרנט שלה, כולל B2B, מרכזי מידע המשרתים לקוחות עסקיים, B2C ושירותי אינטגרציה, הכניסו לה 406 מיליון דולר, בעוד שעסקי כא"ו הכניסו 2.59 מיליארד דולר בשנת 2000 (המיזוג נכנס לתוקף באוגוסט).
lt/pgt

ltpgt
האנליסטים מוכנים לתת ל-PCCW הנחה בתנאי שתתמקד בעסקי הטלקום. אלה הם תחומים מייצרי הכנסה גבוהה מאוד, בניגוד לאינטרנט. ובאשר למה שרואה PCCW בעתידה שלה: היא נתנה תחזית צנועה לשנת 2001, לצמיחה חד ספרתית של פחות מ-10% בהכנסותיה.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully