וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בית ההשקעות WR האמברכט מתחיל לכסות את קומברס עם המלצת "קנייה"

29.3.2001 / 21:17

האנליסטים מצפים לצמיחה של 24% במכירות ב-2001 וקובעים את מחיר היעד למניה על 75 דולר, כ-25% מעל המחיר הנוכחי

גיא ימין
ltpgt
למה להעניק לקומברס המלצת "קנייה"? האנליסטים בבית ההשקעות WR האמברכט, שהחלו לכסות את המניה היום, מצביעים על יותר מסיבה אחת. אלה חיכו עד לאחר התוצאות הכספיות לרבעון הרביעי שהתפרסמו לפני כשבועיים, בהן היכתה קומברס את תחזיות האנליסטים בפעם ה-27 ברציפות, ועתה הם קובעים למניה מחיר יעד של 75 דולר, כ-26% מעל מחירה הנוכחי.
lt/pgt

ltpgt
אחת הסיבות אותן הם מציינים היא צבר הלקוחות המכובד של קומברס. יותר מ-360 חברות תקשורת קווית וסלולרית בחרו בשירותי ה-ESP של קומברס, בהן 15 מתוך 20 חברות הטלקום הגדולות בעולם. בבית ההשקעות מציינים כי במהלך השנתיים האחרונות נוספו 40 לקוחות חדשים, ותמהיל זה של לקוחות חדשים וקיימים הינו חיובי עבור החברה. ברבעון הרביעי, אגב, ההכנסות משירותי ה-ESP היוו כ-84% מכלל המכירות של החברה.
lt/pgt

ltpgt
האנליסטים פיטר פרידלנד וניל דושי מדגישים, כי קומברס הצליחה לזכות בנתח של כ-30% משוק שירותי הערך המוסף, בין היתר ע"י נגיסה בחלקן של מתחרות כמו חטיבת אוקטל של לוסנט 10003648-MRQ . בין הלקוחות שעברו מאוקטל לקומברס ניתן למנות את AT&T וטלקום איטליה.
ltbrgt
lt/bgtהשירותיים הקוליים - יתרון מול אופנווייבltbgt
בין שירותי ה-ESP אותם מספקת קומברס ניתן למצוא את השירותים הקוליים, ה-SMS (שירות מסרים קצרים) ושירות ה-Prepaid. השירותיים הקוליים, עסק הליבה של קומברס, הוא "עסק טוב" עבור חברות התקשורת, הלקוחות של קומברס. הרווחים של אלו נובעים מזמן האוויר תוך כדי ההאזנה להודעות שבתא הקולי, כמו גם מזמן האוויר בשיחות הבאות בעקבות ההודעה הראשונית.
lt/pgt

ltpgt
בהאמברכט מעריכים כי חשיבות השירות הקולי ללקוחות קומברס מוביל לקשר עסקי הדוק, או כפי שמכנים זאת האנליסטים - "סימביוזה", שמשמעותה תזרים מזומנים בטוח יחסית עבור קומברס. ההכנסות מהתאים הקוליים, המהוות כשני שליש מכלל המכירות של קומברס, הן יתרון שאינו קיים אצל מתחרות של החברה, כמו אופנווייב (סימול: OPWV) , והוא שמאפשר לקומברס לצמוח בכיוונים חדשים.
lt/pgt

ltpgt
המכירות של אופנווייב, למשל, מבוססות לחלוטין על אימוצן של פלטפורמות אינטרנט סלולרי מצד לקוחותיה. אופנווייב, תוצר המיזוג בין פון.קום וסופטוור.קום, אינה יושבת בחיבוק ידיים, ובבית ההשקעות מעריכים כי היא תוסיף להגביר את התחרות בשוק המסרים המאוחדים.
lt/pgt

ltpgt
כך, חברה אופנווייב לסטארט אפ הישראלי CTI בריבוע, והאחרון החל לספק לה שירותי מסרים מאוחדים. קומברס ניהלה במהלך השנה שעברה משא ומתן מתקדם מאוד לרכישת CTI בריבוע, ואולם זה לא יצא לפועל.
ltbrgt
lt/bgtשירותי ערך מוסף - שוק הולך וגדלltbgt
קומברס, מצידה, אינה מסתפקת בעסק ליבה זה של שירותים קוליים, והיא מקצה משאבים להגדלת המכירות של שירותי הערך המוסף. לקוחותיה של קומברס משלמים לה עבור השירותים האלה באופן יחסי לכמות השימוש בהם ע"י לקוחותיהם שלהם, ובבית ההשקעות מציינים כי השימוש בהם גדל בהתמדה.
lt/pgt

ltpgt
בבית ההשקעות מצפים לצמיחה של כ-20% במספר מנויי הוויירלס מדי שנה בשלוש השנים הבאות, והמשך הגידול בזמן האוויר בו עושים הלקוחות שימוש. בנוסף, מעריכים האנליסטים כי גם השימוש ב-SMS יגדל באופן דרמטי בשנים הקרובות, מגמה ממנה תיהנה קומברס, המספקת שירות זה. אופנווייב, בכל מקרה, אינה צפויה לשבת בחיבוק ידיים, ובהאמברכט מעריכים כי היא תגביר את התחרות בשוק המסרים
המאוחדים.
lt/pgt

ltpgt
בימים אלה של האטה בכלכלה האמריקאית, לקומברס יש מה שנהוג לכנות "חלוקה גיאוגרפית בריאה". בבית ההשקעות מציינים כי קומברס הצליחה לשמור על אחוזי צמיחה ורווח גבוהים גם במהלך 1998, על אף המשבר בשווקים באסיה, שהיוו כ-30% מכלל מהמכירות של החברה. אחוז דומה מהמכירות ב-2000 מקורו באמריקה (כולל דר' אמריקה), כך שייתכן שניתן ללמוד מתקדים העבר.
lt/pgt

ltpgt
אין בכך כדי להמעיט בהשפעתה של ההאטה בארה"ב. חברות הסלולר הגדולות יפרסמו את הדו"חות רק בסוף חודש אפריל, אך אזהרות הרווח החוזרות ונשנות מעידות על צמיחה אטית מהצפוי במספר המנויים, מה שעשוי להשפיע גם על קומברס: "אין לנו ניסיון עם שוק הוויירלס במצב של האטה", אומרים האנליסטים ומעריכים כי צמיחת קומברס ב-2001 תסתכם ב-24%, עם גידול של 21% ברווח למניה בשנה, לעומת שנת 2000.
lth5gt lthrgt
לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק "המלצות אנליסטים" שבראש העמוד.
lthrgt
lth5/gt
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully