וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היקף האשראי הבנקאי לחברות ההיי-טק והתקשורת גדל ב-2000 ב-40%

30.3.2001 / 11:47

היקף האשראי שנתנו 6 הבנקים הגדולים לחברות התקשורת והטכנולוגיה הסתכם ב-2000 ב-35 מיליארד שקל לעומת 24.9 מיליארד שקל בסוף 1999

הארץ
ltpgt
מאת הדר חורש
lt/pgt

ltpgt
היקף האשראי שנתנו הבנקים לחברות ההיי-טק והתקשורת גדל ב-2000 ב-40% לעומת השנה הקודמת - כך עולה מסיכום הנתונים שפירסמו הבנקים במסגרת הדו"חות השנתיים. על פי ההערכות, יגדל היקף האשראי לחברות התקשורת בכ-%50 בכל אחת משלוש השנים הקרובות, זאת לאור הפרויקטים הגדולים הצפויים בתחום התקשורת הפנים ארצית, התקשורת הסלולרית ותוכניות ההפרטה של בזק.
lt/pgt

ltpgt
עד אמצע השנה שעברה קיוו חברות התקשורת לממן חלק ניכר מהפרויקטים באמצעות גיוסי הון בחו"ל, אך עקב המשבר בנאסד"ק התייבשו מקורות המימון הבינלאומיים, וההחלטה על ביצוע הפרויקטים תלויה במידה רבה בהחלטות שיתקבלו בהנהלות הבנקים הישראליים.
lt/pgt

ltpgt
מהדו"חות עולה כי היקף האשראי שנתנו 6 הבנקים הגדולים לחברות התקשורת והטכנולוגיה הסתכם ב-2000 ב-35 מיליארד שקל לעומת 24.9 מיליארד שקל בסוף 99'. הבדיקה כוללת את הבנקים פועלים, לאומי, דיסקונט, מזרחי, הבנק הבינלאומי ואגוד. מהבדיקה עולה שהגידול החד ביותר היה באשראי שנתנו הבנקים הקטנים - המזרחי, אגוד והבנק הבינלאומי הראשון - שהכפילו כמעט את היקף האשראי שהם מספקים לחברות התקשורת וההיי-טק.
lt/pgt

ltpgt
עם זאת, עדיין מהווה המגזר פחות מ-5% מסך היקף האשראי של הבנקים לציבור, והיקף החובות הבעייתיים, 341 מיליון שקל, אינו מהווה כיום איום על יציבותו של אף אחד מהבנקים.
lt/pgt

ltpgt
כל הבנקים הגדילו את האשראי לחברות התקשורת והטכנולוגיה הרבה מעבר לגידול הכללי של האשראי שנתנו לציבור. מקורות במערכת הבנקאית אומרים כי כמעט כל האשראי המסווג כאשראי לחברות הטכנולוגיה והתקשורת מיועד למעשה לחברות התקשורת, בעוד שהאשראי המיועד לחברות היי-טק מסתכם בכ-100 מיליון דולר בלבד.
lt/pgt

ltpgt
עד לפני שנתיים לא נהגו הבנקים לתת אשראי לחברות היי-טק, מכיוון שזה נחשב מסוכן מדי. ב-99' ו-2000 החלו הבנקים להעניק אשראי לחברות היי-טק, בעיקר כהלוואות גישור לחברות העומדות לקראת הנפקה. באמצע 2000, כאשר התברר כי שוק ההנפקות התקרר, עצרו גם הבנקים את תוכניות האשראי לחברות היי-טק.
lt/pgt

ltpgt
בנק הפועלים הוא הבנק הגדול ביותר בתחום האשראי לציבור והאשראי לחברות היי-טק והתקשורת. הבנק אף הקים ב-99' יחידה מיוחדת שעסקה באשראי לחברות היי-טק. בתחום התקשורת נתקל הבנק בבעיה במתן אשראי לשתיים מצרכניות האשראי הגדולות בשוק, פרטנר ויורוקום. קבוצת דנקנר ואריסון השקעות, השולטת בבנק הפועלים, היא בעלת עניין ביורוקום ובפרטנר, לכן מונע בנק ישראל משתי החברות לקבל אשראי מהבנק. במקרה של יורוקום (51% שאול אלוביץ, 41% אריסון השקעות) מדובר בפוטנציאל ענק של אשראי בהיקף של כמיליארד שקל.
lt/pgt

ltpgt
יורוקום נחשבת, לפחות לעת עתה, יעד מבוקש לבנקים שכן מאחוריה עומדים בעלי מניות בעלי איתנות פיננסית גבוהה, ובראשם בזק וקבוצת אריסון השקעות. פרטנר נחשבת ליעד אשראי אטרקטיווי פחות, אך למרות משבר התקשורת הצליחה החברה להמיר אשראי בהיקף של 650 מיליון דולר שקיבלה מקונסורטיום של בנקים זרים בראשות צ'ייס מנהטן, באשראי שמרביתו הגיעה מקבוצת בנקים ישראליים בראשות בנק לאומי.
lt/pgt

ltpgt
בנק הפועלים, לעומת זאת, מעורב כמממן עיקרי בשתי עסקות ענק אחרות, שלא נעשו ב-2000: הבנק מימן על פי ההערכות את עסקת הרכישה של מניות בזק על ידי גד זאבי, בהיקף של 200 מיליון דולר מתוך עלות כוללת של 640 מיליון דולר.
lt/pgt

ltpgt
במארס 2001 מימן עסקה נוספת של רכישת מניות פלאפון על ידי שמרוק, בהיקף של כ-350 מיליון דולר מתוך עסקה של 591 מיליון דולר.
lt/pgt

ltpgt
לאור המשבר בשוקי ההון יצטרכו חברות התקשורת לבסס את מרבית המיזמים הגדולים שלהם השנה על המערכת הבנקאית: המיזם הגדול והדחוף ביותר צפוי להיות הקמת הרשת החדשה של חברת סלקום, בעלות של כ-350 מיליון דולר. בנוסף למיזם זה מבקשות חברות אופק, ברק וקווי זהב להקים רשתות תקשורת בהשקעה של יותר מחצי מיליארד דולר, וחברת הלוויין Yes צפויה לצרוך אשראי נוסף של 100 מיליון דולר.
lt/pgt

ltpgt
הסיכויים להשלמתה של הפרטת בזק השנה פחתו השבוע מאוד, בעקבות דו"ח שהגישה חברת מריל לינץ לרשות החברות. ואולם אם יתקיים המכרז בכל זאת, צפויים המועמדים לנסות לגייס חלק משמעותי ממימון העסקה באמצעות אשראי בנקאי.
lt/pgt

ltpgt
צרכני אשראי נוספים הן חברות הכבלים, הסובלות מהפסדים וגירעונות תזרימיים.
הבנקים לא יתקשו להעמיד לחברות הכבלים את האשראי הדרוש לקיומן השוטף, אך לא ימהרו לממן את תוכניות הכבלים להקמת רשת תקשורת שתתחרה בבזק ותצריך השקעות של כחצי מיליארד דולר.
lt/pgt

ltpgt
ביולי הקרוב יתבקשו חברות התקשורת הסלולרית לשלם 100 מיליון דולר כל אחת תמורת התדרים הנוספים שמציע משרד התקשורת למכור להן.
lt/pgt

ltpgt
גם סכום זה ימומן באשראי. נראה כי לחברות התקשורת הישראליות אין כנראה מקור מימון אחר מאשר המערכת הבנקאית.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully