וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סכנת אינפלציה בגוש היורו: מחלות הפרה המשוגעת והפה והטלפיים גרמו לעליית מחירי המזון

30.3.2001 / 19:32

הבנק המרכזי של אירופה נמצא בין הפטיש לסדן - למרות ההאטה אינו יכול להוריד את הריבית

רוני שוקן
ltpgt
לאור חששות מקניית בקר במדינות אירופה, בשל מחלת הפה והטלפיים ומגיפת הפרה המשוגעת, עלו מחירי המזון באיטליה, צרפת וספרד. עליות המחירים התרחשו בעיקר במוצרים התחליפיים לבקר, עוף ודגים.
lt/pgt

ltpgt
מציאות זו מעמידה במצב לא נוח את הבנק המרכזי של אירופה, מכיוון שסכנת האינפלציה בגוש היורו מקשה עליו להידמות לבנק הפדרלי של ארה"ב והבנק היפאני בהורדות הריבית. האינפלציה בגוש היורו עוברת את היעד המקורי - 2% ל-9 חודשים.
lt/pgt

ltpgt
בכירים בבנק חוששים מהאטת הכלכלה האירופית, ומחולשה בארה"ב וביפאן שתוביל לקיטון בהיקפי היצוא. לכך מתווספים, כאמור, גם החששות מאי האטת האינפלציה. "בהתחשב בהאטה בצמיחה, האינפלציה צריכה לרדת בקצב מהיר בהרבה", הסבירה אן בודי, כלכלנית בסס סנטרל קרדיט אגריקול.
lt/pgt

ltpgt
אתמול הותיר הבנק את הריבית ברמה של 4.75%. בשנתיים האחרונות לא הוריד הבנק את הריבית. ב-11 החודשים בין נובמבר 1999 ואוקטובר 2000 העלה ה-ECB את הריבית שבע פעמים במטרה לרסן את האינפלציה, שנגרמה בעיקר מהעליות במחירי הנפט.
lt/pgt

ltpgt
דובר הלשכה האיטלקית לסטטיסטיקה אמר כי מחלת הפרה המשוגעת גרמה לעלייה במחירי העוף והדגים: מדד המחירים לצרכן באיטליה עלה בחודש מארס ב-0.3%, והחל מלפני שנה עלו מחירי המזון ב-3.5%.
lt/pgt

ltpgt
הוכחה נוספת לכך ניתנה מכיוון שתי חברות נוספות בגוש היורו. בצרפת עלה המדד ב-0.2% ובספרד ב-0.5%, כשאת עליות המחירים הובילו השינויים במחירי המזון. כלכלנית דויטשה בנק, מנואלה פרשל, העריכה כי הלחץ האינפלציוני ממגזר המזון יימשך בחודשים הקרובים.
lt/pgt

ltpgt
מדו"ח שפורסם בשבוע שעבר התברר כי מדד המחירים לצרכן בגרמניה, הכלכלה המובילה בגוש האירופי, עלה בחודש פברואר ב-0.1%, כלומר עלייה של 2.4% לעומת השנה שעברה.
lt/pgt

ltpgt
על פי דו"ח שפירסם ג'יי.פי מורגן צ'ייס, האינפלציה בגוש היורו עלולה לגדול ב-0.4% בחודשים הקרובים, בעקבות עלייה במחירי העוף, החזיר והדגים, ובעקבות העלייה ביבוא הבקר.
lt/pgt

ltpgt
ב-ECB הסבירו כי הם רוצים לראות האטה באינפלציה לפני ההחלטה על הורדת הריבית. לפי נתונים של דויטשה בנק, הצמיחה בארה"ב ב-2001 תרד לאחוז אחד, לעומת 5% בשנת 2000. בגוש היורו צופה הבנק האטה בצמיחה, מ-3.5% בשנה שעברה ל-2.5% השנה.
lt/pgt

ltpgt
בכירים בבנק המרכזי של אירופה רמזו כי ייתכן שהדאגות בעניין האינפלציה הן משניות לעומת ההאטה המסתמנת. ואכן, מרבית האנליסטים צופים כי הבנק יוריד את הריבית בחודש אפריל.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully