וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נכנסו לתוקפם שישה פטורי סוג לחוק ההגבלים העסקיים

1.4.2001 / 13:23

מדובר בפטור להסכמים כובלים שאינם פוגעים ממשית בתחרות; דליה איציק, שרת התמ"ס: הפטורים יקלו על יוזמות עסקיות מבלי להתפשר על ההגנה על התחרות החופשית

אמיר הלמר
ltpgt
שישה פטורי הסוג הראשונים שהותקנו ע"י הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד דרור שטרום, אושרו בוועדה לפטורים ולמיזוגים ונכנסו לתוקפם ב-23 למארס. המדובר בכללים הנותנים לסוגי הסכמים כובלים, העומדות בקריטריונים שנקבעו בכללים, פטור מהצורך לקבל את אישור הממונה או בית הדין לקיום העסקה.
lt/pgt

ltpgt
פטורי הסוג הם יוזמה של הממונה הקודם, ד"ר דוד תדמור ושל הממונה הנוכחי, עו"ד דרור שטרום, אשר היה שותף להתקנתם כיועץ המשפטי של רשות ההגבלים העסקיים, ומטרתם להוציא מחובת אישור אצל גופי הפיקוח (הממונה ובית הדין) הסכמים שאינם קרטליסטיים מטבעם, ולהשאיר את החובה לפנות לאישור - לעסקות בין גופים עסקיים שגודלם ביחד הוא כזה שיש בו לסכן באופן משמעותי את התחרות.
lt/pgt

ltpgt
כידוע, חוק ההגבלים העסקיים מחייב צדדים להסכם שיש בו הגבלה כלשהי על המסחר של מי מהם לקבל לכך אישור מבית דין להגבלים עסקיים או פטור מהממונה. הסדר כובל ללא אישור הוא עבירה פלילית, שהעונש עליה יכול להגיע עד 5 שנות מאסר. הבעיה היא שהגדרת הסדר כובל בחוק היא רחבה מאוד ולפיכך החליטו על קביעתם של פטורי הסוג.
lt/pgt

ltpgt
הכללים החדשים שאושרו פוטרים מעתה עסקים מקבלת אישור להסכמים שפגיעתם בתחרות קלת ערך, לשותפויות (לרבות שותפויות בין מתחרים שחלקם ביחד אינו עולה על חמישית מהשוק), להסכמי מחקר ופיתוח משותפים, וכמו כן להסכמי זכיינות, הפצה בלעדית ורכישה בלעדית. חידוש חשוב נוסף בפטורי הסוג הוא בהתייחסות לשיתופי פעולה בין חברות ישראליות בשווקים בחו"ל.
lt/pgt

ltpgt
נוסחם של הפטורים שאושרו הורחב ביחס לנוסחם המקורי בנקודות הבאות: הותר להכתיב לזכיין ולמפיץ בלעדי מחירי מקסימום (דבר אשר עד עתה היווה עבירה), הותר למתחרים לשתף ביניהם פעולה אם אין הם ביחד למעלה מחמישית מהשוק; הותר למתחרים לשווק ביחד תוצר של מו"פ משותף; ניתן היתר להסדרי רכישה בלעדית של חומרי גלם מספק אחד.
ltbgt
שרת התמ"ס: יש צורך בהסרת חסמים ביורוקרטיים
lt/bgt
רשות ההגבלים העסקיים שיתפה בהתקנת הכללים וניסוחם את הציבור והטמיעה חלק ניכר מתגובות הציבור: לטיוטת הכללים הגיבו גורמים שונים, מן המגזר הפרטי ומן המגזר הציבורי, עורכי דין, חברות ואיגודים עסקיים.
lt/pgt

ltpgt
שרת התעשייה והמסחר, דליה איציק, בירכה על פרסום כללי פטורי הסוג והוסיפה כי היא רואה צורך חיוני בהסרתם של חסמים ביורוקרטיים הניצבים בדרכה של הפעילות העסקית, וכי היא מעוניינת בהרחבת חופש פעולה של המגזר הפרטי, ליעילות המשק ולטובת הציבור.
lt/pgt

ltpgt
השרה הוסיפה כי "הפטורים יקלו על יוזמות עסקיות בתחומי המחקר והפיתוח ובעריכת מיזמים משותפים, הנחוצים למשק בתקופה כלכלית לא פשוטה זו. זאת, מבלי להתפשר במאום על ההגנה על התחרות החופשית, החיונית לחיי משק מתקדם".
lt/pgt

ltpgt
הממונה על ההגבלים, עו"ד דרור שטרום, העריך כי כניסתם לתוקף של פטורי הסוג תביא לדילול הפניות לרשות, כך שיתאפשר לה למקד את מאמציה בעיקר: פתיחת שווקים משותקים לתחרות ואכיפת החוק לגבי עסקות הפוגעות קשה בתחרות וניצול מעמד לרעה מצד מונופולים.
lt/pgt

ltpgt
על רקע זה הודיע שטרום כי אין בכוונתו להעניק מעתה פטורים ספציפיים לעסקות הנכללות בפטורי הסוג. זאת, בכדי לעודד את הציבור לעשות בפטורי הסוג שימוש.
lt/pgt

ltpgt
עו"ד ניבה לבנת, מהמחלקה המשפטית ברשות, מונתה לרכז את הטיפול בפניות ובבירורים בנושא פטורי הסוג.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully