וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ג'ננטק - 25 שנים של ביוטכנולוגיה

2.4.2001 / 10:15

על סף הפיכתה ליצרנית תרופות מובילה - חלק 1

סן חוזה מרקיורי
ltpgt
lt/bgtמאת פול ג'ייקובסltbgt

כשמדען באוניברסיטת סן פרנסיסקו ואיש הון סיכון ישבו לפני 25 שנה יחדיו בפאב, נולדה לא רק חברת הביוטכנולוגיה הראשונה, אלא גם התעשייה כולה. היום, רבע מאה לאחר שהוקמה, ג'ננטק היא חברה ששוויה 25 מיליארד דולר, עדיין מובילה בענף, וכרגע נמצאת על סף, רבים מאמינים, הפיכתה ליצרנית תרופות מובילה.
lt/pgt

ltpgt
לחברה יש 9 מוצרים שונים בשוק ו-20 מוצרים מבטיחים בשלבי בדיקה, והיא מקווה להציג שני מוצרים תרופתיים חדשים מדי שנה במהלך 5 השנים הקרובות, קצב המעורר קריאות התפעלות מצד חברות התרופות הגדולות.
lt/pgt

ltpgt
האנליסטים מעריכים שהכנסותיה של ג'ננטק, 1.7 מיליארד בשנת 2000, יגדלו ב-25% מדי שנה במהלך השנים הקרובות. מעולם לא נראתה החברה חזקה כלכלית, ומבטיחה מדעית, כפי שהיא נראית היום.
lt/pgt

ltpgt
אך התבגרותה לא תמיד היתה קלה. החברה נכוותה לא אחת משערוריות או שמועות על גניבת רעיונות, דחיפה לא חוקית של תרופה למטרות מפוקפקות, סחר לפי מידע פנים, ועל עסקה תמוהה עם חברת רוש, ענקית התרופות אשר מחזיקה מאז 1990 ברוב מניותיה.
lt/pgt

ltpgt
מעבר לכך, בתור חלוצה בתחומה, ג'ננטק התחייבה ליצירת רווחים כבר מההתחלה. אסטרטגיה זו הבטיחה את קיומה אך גזרה עליה את מכירתם של שניים מהמוצרים הראשונים והמבטיחים ביותר שלה - שהיום ידועים כתרופות אפוג'ן וניופוג'ן, שתי תרופות הביוטכנולוגיה המצליחות ביותר אי פעם, אשר הניבו מיליארדים למתחרה אמג'ן.
lt/pgt

ltpgt
אך בעוד היא נכנסת לשנה ה-26 לקיומה, לג'ננטק - עם 4,500 עובדים וקמפוס נרחב על המפרץ בדרום סן פרנסיסקו - יש חיוניות וגאווה אשר מאפיינים חלוצה אמיתית והצלחה מדעית.
lt/pgt

ltpgt
בין התקדימים המדעיים שיצרה החברה: שיבוט תאי אינסולין אנושיים לחולי סוכרת, ייצור המוני של תרופות גדילה לילדים הלוקים במחסור בהורמונים; שיבוט מרכיב הדם VIII עבור חולי המופיליה; והנדסת הנוגדנים הראשונים לסרטן. למרות שחברות ביוטכנולוגיה רבות קמו אחריה, ג'ננטק היא הראשונה שגייסה את הטכנולוגיה לשורות תעשיית התרופות.
lt/pgt

ltpgt
ההישג המשמעותי מכל שג'ננטק אולי יכולה לטעון לו, הוא שינוי נוף מדע הביו-רפואה. המדען הרברט וו. בוייר והמשקיע רוברט סוואנסון הצליחו לגייס לשורותיהם חוקרי ביולוגיה מולקולרית צעירים ומצוינים, הציעו להם משכורות עתק ואופציות, אך גם הציעו את האמצעים לניהול מחקר מדעי אשר פורץ למקומות חדשים ולא ידועים בתחום הביולוגיה, והבטחה שממצאיהם יהפכו לתרופות אשר יסייעו לחולים ולגוססים.
ltbrgt
lt/bgtניצחון המשקיעיםltbgt
מסתבר שג'ננטק היא השקעה מוצלחת. השקעה של 1,000 דולר בהנפקתה הראשונית של ג'ננטק ב-1980 שווה היום 34 אלף דולר.
lt/pgt

ltpgt
יו"ר ומנכ"ל החברה הנוכחי, ארתור ד. לוינסון, הינו מדען ידוע בזכות עצמו, העוסק בביולוגיה מולקולרית ומפרסם מאמרים בעשרות מגזינים מובילים. לווינסון הצטרף לג'ננטק לפני 20 שנה, עוד כשהיה סטודנט באוניברסיטת סן פרנסיסקו. הוא עבד לצד ד"ר הרולד אי. ווארמוס, אשר מאוחר יותר הפך למנהל המכון הלאומי לבריאות, ולצד ד"ר ג'יי מייקל בישופ, היום נשיא האוניברסיטה.
lt/pgt

ltpgt
לוינסון נזכר בכך ששאף להיות חוקר אקדמי לפני שהצטרף לחברה. "לפתע התברר לי שיש אפשרות נוספת לעסוק במדע חדשני, במסגרת חברה בעלת מעבדות ויכולות מחקר רבות", אמר לוינסון בראיון לאחרונה. הוא קיבל את כל ציוד המעבדה לו היה זקוק לנהל את מחקרו, ובמקביל פירסם מאמרים וקיבל הכרה נרחבת עבור תגליותיו.
lt/pgt

ltpgt
ווארמוס ובישופ תמכו וסייעו, אמר לוינסון, אך חברים אחרים לא תמכו. "רובם חשבו שיצאתי מדעתי", נזכר לוינסון. "מספר חברי פקולטה הפסיקו לדבר איתי. הם ראו את המעבר שלי בתור בגידה".
lt/pgt

ltpgt
אך כל זה מחוויר לעומת מה שעבר על בוייר, הממציא-השותף של ההנדסה הגנטית בשנותיו הראשונות, אשר מצא את עצמו "כמעט מנודה מהקהילה המדעית".
lt/pgt

ltpgt
לוינסון, 51, מקרין אנרגיה, מדבר במהירות מסחררת, הנעליים שלו מתופפות ופתאום הוא קופץ ללוח הלבן שבמשרדו עליו הוא משרבט את הסבריו ורעיונותיו. הוא תואר בחוסר צדק כ"חנון" - אולי בגלל המשקפיים או השיער המפוזר, או בגלל האהבה העזה למדע שהניעה את החברה מאז 1995 כשהוא הפך למנכ"ל. הוא מונה לתפקיד היו"ר 4 שנים מאוחר יותר.
lt/pgt

ltpgt
פרט לאישתו ושני ילדיו, הוא אומר, "אני לא עושה הרבה דברים אחרים פרט למחקר, אני אוהב את המדע, אני אוהב את החברה... מה שמניע אותי בסופו של דבר זאת היכולת ליצור ולפתח דברים חדשים, זה מאוד מלהיב". תפקידו, הוא אומר, "לגייס כמה שיותר אנשים נפלאים לחברה ולתת להם את סביבת המחקר האופטימלית למחקר ופיתוח".
lt/pgt

ltpgt
הוא מתנהג בחשדנות כלפי מועמדים אשר מוטרדים יתר על המידה בנושאים פיננסיים. המועמד האידיאלי, לפי לוינסון, שואל "תהיה לך בעיה אם אעבוד 17 שעות ביום?"
lt/pgt

ltpgt
ג'ננטק התפתחה והפכה לבת כלאיים, הישות הכלכלית והמדעית שמרכיבות אותה מתפקדות כמו תאומות סיאמיות אשר חולקות לב אחד.
lt/pgt

ltpgt
ג'ננטק מפרסמת כ-250 מאמרים בשנה במגזינים מדעיים, אך במיוחד נהנים מדעניה מהפיכת רעיונותיהם למוצרים משווקים. "ברור מאוד מה מניע את האנשים וגורם לאווירה השמחה במקום", אמר דניס הנר, אשר עזב את משרת סגן הנשיא על מנת לחזור למעבדות. "אישורי תרופות".

המשך יבוא.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully