וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעושר ו/או ש...

2.4.2001 / 10:22

מימוש האופציות של אנשי ההיי-טק סיבך את המצב: הסכמי ממון בדייט הראשון

אמיר הלמר
ltpgt
הם נפגשו בראשונה בפאב. הוא היה - ועודנו - אחד מעשרות העשירים החדשים של ישראל, אבל היא לא יכלה לנחש את זה: סתם בחור כבן 25, עם תלתלים ארוכים וכוסית טקילה ביד.
lt/pgt

ltpgt
שמו לא אמר לה דבר, וגם בכך אין שום דבר מפתיע: הוא רק אחד מעשרות עובדים שמימשו אופציות בעשרות מיליוני דולרים. הם נסעו לדירה שלה בשינקין, למחרת יצאו לסרט. באמת היתה לו מכונית גדולה, אבל מה היא מבינה במכוניות.
lt/pgt

ltpgt
אחרי שלוש פגישות מוצלחות היא העלתה בהיסוס את האפשרות שהם יעברו לגור יחד. תגובתו היתה פחות מהוססת. בהחלט, הוא אמר, בהחלט, אבל קודם יש לי איזה מסמך שאת צריכה לחתום עליו. אה, וגם בראשי-תיבות, פה, פה ופה.
lt/pgt

ltpgt
ברוכים הבאים לכללי החיזור החדשים של אנשי ההיי טק. עד לשנים האחרונות נחתמו הסכמי ממון בעיקר בקרב משפחות עשירות, אבל עיסקאות הענק של 1999-2000 בענף ההיי טק הרחיבו את המעגל. עכשיו יש בו גם אנשים צעירים אשר התעשרו בבת אחת, או כאלה המעוניינים לשמור על רכוש הנקרא "פוטנציאל גדול להתעשרות מהירה" - אופציות בחברה מצליחה.
lt/pgt

ltpgt
פעם הסכמי ממון נחתמו רק בין בני זוג על סף נישואים, אולם הזן החדש של ההסכמים נשלף הרבה יותר מוקדם, לעתים כבר אחרי הדייט הראשון. הוא נפוץ במיוחד לפני המעבר למגורים משותפים, שלב שבתי המשפט נוטים לייחס לו חשיבות רבה.
ltbgt
סימולציית גירושין
lt/bgt
תכונה אופיינית לרומנים האלו היא שהצד שהתעשר מההיי טק - וב-90% מהמקרים מדובר בגבר - שוכר במיוחד דירה על שמו לקראת המגורים המשותפים, מתוך ידיעה שהמעבר הזה מגורים משותפים בדירה שכורה הרשומה רק על שמו של אחד משני הצדדים יצטייר בבית המשפט באור שונה לגמרי ממעבר לדירה "האמיתית" שלו או, חלילה, לדירה הרשומה במשותף על שני השמות.
lt/pgt

ltpgt
ההשפלה הכרוכה בחתימה על הסכם ממון חריפה אף יותר ערב הנישואים, כאשר שני בני הזוג אמורים לכאורה לצאת יחד לדרך רבת שנים. השניים מתרוצצים בין הדיסק ג'וקי לקייטרינג, בין המדפיס לסוכנות הנסיעות, ובדרך חותמים על הסכם הקובע בפרטי פרטים מי-ייקח-מה מהרכוש שהביא אתו, אם יחליטו להיפרד.
lt/pgt

ltpgt
לפעמים הסיטואציה הזאת מקבלת ממד עסקי לחלוטין. כל בן זוג מיוצג על ידי עורך דין, והשניים מנהלים משא ומתן אמיתי.
lt/pgt

ltpgt
הסיטואציה הזאת, אומר עו"ד יוסי מנדלסון, המתמחה בתחום דיני האישות והמשפחה, היא בעצם "סימולציית גירושין". בני זוג על סף היום המאושר בחייהם מדמים מצב של פרידה ומאבקי רכוש, ומתוך הסימולציה מתגבש הסכם.
lt/pgt

ltpgt
ולמה מוכנים אנשים לעבור את הסימולציה הלא נעימה הזאת? הרי לכאורה, הוראות חוק יחסי ממון בין בני זוג חלות ממילא על כולם. על פי החוק הזה, כאשר לא נחתם הסכם ממון, זכאי כל אחד מבני הזוג הנפרדים למחצית משווי הנכסים, מלבד אלו שהיו לו ערב הנישואים או שקיבל במתנה או בירושה.
ltbgt
מהו אותו רכוש משותף
lt/bgt
לכאורה הכלל פשוט וברור. כל מה שצברו בני הזוג בחיי הנישואים יחולק ביניהם באופן שווה כשהשותפות תגיע לקצה.
lt/pgt

ltpgt
למעשה, טוען עו"ד מנדלסון, העניין לא פשוט כל כך. "פסיקתו של בית המשפט העליון בנושא 'מהו אותו רכוש משותף' היא בלתי יציבה", הוא אומר. "הנה, רק עכשיו הוא פסק בית המשפט העליון שרכוש גדול, שאדם קיבל מאביו במתנה במהלך הנישואים, יחולק גם הוא כרכוש משותף שנצבר בזמן הנישואים".
lt/pgt

ltpgt
לכן, לדעתו, רצוי שבני הזוג יחתמו על הסכם ממון, שיסדיר את כל סוגיות הרכוש ולא יותיר אותן לנטיית לבו של בית המשפט.
lt/pgt

ltpgt
סיבה נוספת לחתום על ההסכם בדרך לחופה, מלבד הרצון העז לעזור לעורכי הדין העוסקים בתחום לגמור את החודש, מעלה עו"ד יורם ירקוני, המכהן כיו"ר הוועדה לדיני משפחה בלשכת עורכי הדין. הסיבה הזאת היא סעיף ספציפי לחוק יחסי ממון, הקובע כי חלוקת הרכוש בין בני הזוג תיעשה רק עם מתן הגט.
ltbgt
איך מתרגמים שותפות בחלום להסכם ממון?
lt/bgt
בהסכם ממון, אומר ירקוני, אפשר לבטל את תוקפו של הסעיף הזה. כך נוצרת הפרדה בין מועד חלוקת הרכוש למועד מתן הגט, ושום סחטנות אינה אפשרית. לעומת זאת, כשאין הסכם ממון הקובע שסעיף זה בטל, הופך הצד החלש (לרוב האשה) לשבוי של בעל הרכוש אם זה מסרב לתת גט.
lt/pgt

ltpgt
וכאן אנחנו חוזרים לרכוש הפוטנציאלי של אנשי ההיי טק - האופציות. אופציה, כידוע, היא זכות אישית, הניתנת לעובד תמורת עבודתו בחברה ומאפשרת לו להיות שותף בחלום ההתעשרות הגדולה. אבל איך מתרגמים שותפות בחלום כזה לסעיפים בהסכם ממון?
lt/pgt

ltpgt
השאלה הזאת, אומר עו"ד זאב ולנר, היא סוגיה חדשה, תולדה של התקופה האחרונה, ובית המשפט עדיין לא נתן עליה את דעתו. "מדובר בנכס" - מנסה ולנר לתמצת במשפט אחד את כל הבעיות הטמונות כאן - "שניתן באופן אישי לאחד מבני הזוג, ייתכן שאף לפני הנישואים, ואשר מועד המרתו לנכס נזיל יגיע רק במהלך הנישואים ואולי אפילו לאחר שבני הזוג ייפרדו".
lt/pgt

ltpgt
"לא מדובר במיקרוסופט שרוכשת חברת סטארט אפ במיליוני דולרים", מנסה ירקוני להחזיר את הסוגיה למישור היחסים, "מדובר בבני אדם שרוצים לחיות יחד באהבה. אז אם הבחור אומר לי 'האופציות הן שלי', אני שואל אותו, ואם מחר היא תהיה חולה ותצטרך השתלת כליה - אתה תתרום לה? כשהוא עונה שכן, אני שואל אותו: כליה כן ואופציות לא?"

ובכל זאת, הנושא לא פשוט. המקרה הקל הוא זה שבו האופציות ניתנות לבן הזוג ואף נפרעות במלואן במהלך חיי הנישואים. במקרה הזה ברור שמדובר ברכוש משותף. אבל מה קורה כאשר האופציות ניתנו עוד לפני הנישואים אבל ממומשות במהלכם או אפילו אחריהם?
ltbgt
איך מסווגים אופציות?
lt/bgt
כאן תתעורר השאלה איך יש לחשב את החלק המשותף. שאלה נוספת שעלולה לעלות נוגעת לחובתו של בן הזוג לשלם את מחיר המרתן של האופציות למניות. עוד שאלה מתייחסת להעברת האופציות, שהן זכות אישית, לידי בן זוג לשעבר שאינו עובד בחברה.

"הבעיה העיקרית בנושא האופציות", מוסיף עו"ד פסח קני

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully