וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סולומון שוקי הון: הספקולציות של שחקני המעו"ף בימי פקיעה מרחיקות את המשקיעים מהבורסה

2.4.2001 / 10:36

האפיק המנייתי נראה אטרקטיווי לטווח הבינוני והארוך, לאור העובדה שהריבית השקלית כבר אינה אטרקטיווית כבעבר

גולן פרידנפלד
ltpgt
בסקירתם החודשית מעריכים בסולומון שוקי הון כי ניתן לנצל ירידות שערים נוספות בחודש אפריל, בכדי להגדיל באופן סלקטיווי את הרכיב המנייתי בתיק ההשקעות, עם אפשרות הגנה ע"י אופציות מעו"ף. להערכתם, הכלכלה הישראלית מפגינה יציבות יחסית, לאור האיתותים השליליים המגיעים מכלכלת ארה"ב, עם אינפלציה אפסית וציפיות להמשך הורדת הריבית בחודשים הקרובים. הריבית השקלית כבר אינה אטרקטיווית כפי שהיתה בעבר, ומצב זה מגדיל את אטרקטיוויות המניות בטווח הבינוני והארוך.
lt/pgt

ltpgt
מצד שני, מציינים בבית ההשקעות כי הכלכלה האמריקאית מצויה בהאטה, שעל היקפה ומשכה חלוקות הדעות. שוק המניות האמריקאי ממשיך להפגין חולשה, ובמהלך חודש מארס נפגעו לראשונה מזה שנתיים המניות הכבדות (מניות הדאו ג'ונס) המייצגות את הכלכלה הישנה.
lt/pgt

ltpgt
המשך ירידות ברמות השערים של המניות הללו ישפיע על כל השווקים הפיננסיים בעולם, ומן הסתם גם על השוק הישראלי (ירידות במניות והמשך הפיחות בשוק המט"ח). הקטר העיקרי של צמיחת המשק בשנת 2000, ענף ההיי-טק, מראה סימנים של האטה, וזו באה לידי ביטוי בגל פיטורים בחברות ההיי-טק, שאנו עדים לו בתקופה האחרונה.
lt/pgt

ltpgt
המצב הבטחוני-מדיני בישראל מצביע על המשך העימות מול הרשות הפלשתינית בחודשים הקרובים עם אפשרות סבירה להידרדרות, מה שלא ממש יעזור למשק להתאושש, ופוגע ישירות בענפים שונים כמו בתיירות ובבנייה, ענפים שתרמו לצמיחה של המשק בשנת 2000.
ltbrgt
lt/bgtשחקני המעו"ףltbgt
בסולומון מציינים כי האירועים שהתרחשו ביום חמישי האחרון (יום פקיעת האופציות), ובהם עבר מדד המעו"ף מירידות של 1.4% לעליות של 2.03% ממש בדקת המסחר האחרונה, גורמות למשקיעים שאינם שחקני מעו"ף להדיר את רגליהם מהבורסה בימי פקיעה.
lt/pgt

ltpgt
למי מבינינו שלא ממש בקיאים בשוק המעו"ף, מסבירים בסולומון את כללי המשחק: שחקני המעו"ף מבצעים פעולות קנייה ומכירה של המניות המרכיבות את מדד ת"א 25 (נכס הבסיס), ומנגד פעולות קנייה ומכירה של אופציות מעו"ף על מדד זה. כאשר מחירי האופציות משקפים מדד מעו"ף גבוה ממדד המעו"ף הנוכחי בשוק, שחקני המעו"ף קונים סל מניות המורכב מכל המניות המרכיבות את המדד, ומנגד, מוכרים חוזים על מדד המעו"ף.
lt/pgt

ltpgt
לעומת זאת, כאשר מחירי האופציות משקפים מדד מעו"ף נמוך יחסית למדד הנוכחי, שחקני המעו"ף קונים חוזים על מדד המעו"ף, ומנגד, מוכרים את סל המניות המרכיב את המדד. פעילות זו הינה פעילות ארביטראז' קלאסית (רווח בטוח ללא סיכון) היכולה להניב רווחים נאים הבאים לידי ביטוי ביום הפקיעה של אופציות המעו"ף. פעילות זו לא אמורה להשפיע על שוק המניות ברמה השוטפת.
lt/pgt

ltpgt
פעילות נוספת של שחקני המעו"ף היא בניית פוזיציות על פי תחזית לגבי מדד המעו"ף ביום הפקיעה. הימור נכון על גובה המדד ביום הפקיעה יכול להביא לרווחים גבוהים בהרבה ביחס לפעילות הארביטראז', אולם כרוך בסיכון גבוה במידה שהתחזית לא מתממשת.
lt/pgt

ltpgt
פעילות זו יוצרת מערכת של כוחות המנסים להביא את מדד המעו"ף ביום הפקיעה לרמות הצפויות, ועל כן מזמינה מניפולציות רבות על מדד המעו"ף. כאשר מחזורי המסחר היומיים בשוק המניות נמוכים יחסית (כמו בחודשים האחרונים), גוברת יכולת ההשפעה של שחקני המעו"ף על מגמות השוק בטווח הקצר.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully