וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מי יקנה את נונסטופ?

13.3.2001 / 11:32

אם השוק לא מתלהב מפס רחב ובטח שלא מעניק לכך פיצוי הולם - מדוע בכלל לקנות חברה שכל יתרונותיה ממוקדים בטכנולוגיה הזו?

נתן ליפסון
ltpgt
כשמתב הקימה את נונסטופ, היא ניסתה להקדים את השוק. היא הניחה שמיד אחרי שחברות הכבלים יקבלו אישור לספק אינטרנט מהיר, הן ינגסו בנתח גדול משוק אספקת הגישה לאינטרנט, מכיוון שהתשתית הטכנולוגית והתוכנית בעידן הפס הרחב תהיה שונה מהותית מזאת שהספקיות המסורתיות בנו ושיכללו.
lt/pgt

ltpgt
ואז, תיכננה מתב, שכששר התקשורת ייתן לחברות הכבלים את האישור לספק גישה לאינטרנט (היא גם הניחה שזה יקרה במהרה, הוא הרי הבטיח שכך יקרה פעמים אינספור), נונסטופ תקדים את כולם והשוק יפול לידיה כפרי בשל.
ltbrgt
lt/bgtרצף של השתבשויותltbgt
בדרך להשגת המטרה הזאת, משהו השתבש: התקלה החמורה ביותר היתה הקושי הנמשך של ספקיות הגישה המסורתיות והוותיקות להראות רווחים מחד גיסא, והירידה החדה במוכנות המשקיעים להמשיך ולממן הרפתקאות אינטרנט מאידך גיסא. ובמקרה של נונסטופ, שעד לא מזמן לא היתה לה אגורה אחת של הכנסות, הדבר היה נכון כפליים.
lt/pgt

ltpgt
מה שעוד קרה - שר התקשורת לא נתן לחברות הכבלים אישור לספק אינטרנט מהיר. תחת זאת, הוא נתן לבזק 230011-MRQ אישור לספק אינטרנט בפס רחב בטכנולוגיה המתחרה - ADSL.
lt/pgt

ltpgt
מתב, כמו חברות הכבלים האחרות, הרגישה דפוקה. אבל תחשבו על זה לרגע - אם אנחנו מקדשים את רעיון הגישה השווה לתשתית, אין שום סיבה שנונסטופ תצליח יותר מספקית גישה אחרת שאינה בבעלותה של חברת כבלים.
lt/pgt

ltpgt
נונסטופ היא הרי בעסקי התשתית והתוכן לפס רחב. ואם כך הוא, אז מבחינתה פס רחב בכבלים או פס רחב ב-ADSL חד הם. לפיכך, מתן האישור לבזק היה שקול מבחינתה של נונסטופ למתן אישור לחברות הכבלים.
lt/pgt

ltpgt
פה אירע השיבוש השני. ה-ADSL לא ממש התקבל בהתלהבות על ידי הגולשים. זה פשוט יקר מדי - בשביל להוריד קבצים במהירות של מגה-ביט לשנייה, גולשים רבים אינם מוכנים לשלם פי שלושה עבור גישה לאינטרנט.
ltbgt
שוק הפס הרחב נפתח, אבל נונסטופ נשארה בלי השוק
lt/bgt
נונסטופ נשארה בלי מנויים. אלה עדיין מעדיפים את הספקיות המסורתיות. נכון, נונסטופ צברה בכל זאת כמה מנויים - אבל במחירים שהם מתחת לשוק. השורה התחתונה: ההפסדים רק מעמיקים.
lt/pgt

ltpgt
אפשר אולי להתווכח על כך שנונסטופ לא קיבלה צ'אנס אמיתי, אבל אי אפשר להתווכח על כך שבשוק של היום לא נותנים צ'אנסים לחברות עם סיכויים טובים יותר להצליח. במקרה הטוב מבחינתה, נונסטופ היתה מצליחה לגייס המון מנויים בגלל היתרון המיוחד שלה בפס הרחב. אבל גם אם זה היה קורה, המשמעות היתה העמקת נוספת של ההפסדים.
lt/pgt

ltpgt
נונסטופ היא איפוא היום חברה עם יתרון טכנולוגי ותוכני בכל מה שקשור בפס רחב, אבל זהו - אין לה מנויים, ובטח שלא מנויים רווחיים. האפשרות היחידה שנותרה בפניה היא מיזוג עם ספקית אינטרנט קיימת: נונסטופ תביא את הטכנולוגיה, הספקית תביא את הלקוחות.
lt/pgt

ltpgt
למתב זה יהיה נהדר - היא תצליח להציל משהו מהשקעתה בנונסטופ. אבל לגבי ספקית האינטרנט - פה יש בעיה. ספקיות האינטרנט מפסידות הרבה כסף, והפיצוי של השוק על חידושים טכנולוגיים - מזערי. קשה, קשה יהיה למצוא אחת שתהיה מוכנה לקחת אליה את נונסטופ. ואם כן, אז במחיר אפסי.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully